Aktualizováno: Středa, 08. únor 00:13

Umístění: Jižní Morava Ekonomika MZE chystá propagaci regionálních potravin

MZE chystá propagaci regionálních potravin

Brno, 2. března 2010 (MEDIAFAX) - Ve druhé polovině letošního roku by mělo ministerstvo zemědělství spustit jednotný systém, který by zastřešil dosud autonomně fungující podpory a propagace regionálních potravin. Uvedl to v úterý v Brně na mezinárodním potravinářském veletrhu Salima ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Regionální potraviny od malých a středních výrobců potravin totiž podle ministra dosahují velmi často vysoké úrovně, ale nemusí být nutně známy tak, jak by měly být. „Základním cílem projektu je informační kampaň a snaha o zvýšení zájmu spotřebitelů o regionální produkty,“ konstatoval ministr. Podpora regionálních potravin podle něj vytváří u spotřebitele vazbu na místo, kde lze takové výrobky koupit a zároveň podporuje v regionu zaměstnanost.

Spolu s ministerstvem se na projektu podílí Potravinářská komora ČR, Agrární komora ČR a jednotlivé kraje. „Pro letošní rok počítáme na tento projekt s částkou 50 milionů korun,“ řekl Šebesta. Systém mimo jiné počítá s jednotným vymezením jednotlivých kategorií regionálních potravin. „Předpokládáme, že by se tento projekt měl rozeběhnout ve druhé polovině roku, metodika projektu je připravená a zmíněné finanční prostředky jsou na tento účel vyčleněny,“ podotkl ministr.

Současná hospodářská krize klade podle něj před zemědělce a potravináře řadu nových výzev. „Je třeba hledat nové trhy, nespoléhat jen na jednu komoditu a jeden trh. Diverzifikace je zcela nezbytná pro životaschopnost potravinářství a zemědělství,“ zdůraznil Šebesta. V rámci EU je pak důležité nastavit systém podpor a dotací tak, aby byl jednodušší, přehlednější se stejnými podmínkami pro všechny členské státy bez ohledu na datum vstupu do EU.

Petr Havel

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci
Výstava Stavíme, bydlíme Břeclav

ELEKTRONICKÉ JÍZDNÉ

elektronicke_jizdne165V hromadné dopravě budeme používat elektronické karty

PROTI STOLETÉ VODĚ

Letovice-reka165Nové koryto Svitavy ochrání Letovice před velkou vodou

DRUŽINOVÁ ŠKOLKA

skolka_165Kunštát má unikátní školku bez profesionálních učitelek

NAŠE VÍNA BODUJÍ

vina-l165Moravská a česká vína mezi nejlepšími víny světa

DVACET LET PODYJÍ

NP-les_navecer-mVB165Nejmenší národní park v republice slaví jubileum