Aktualizováno: Pátek, 27. březen 14:29

Umístění: Kultura Muzea a výstavy Brno: V Měnínské bráně začíná stálá výstava hraček

Brno: V Měnínské bráně začíná stálá výstava hraček

hracky250Brno, 4. října 2010 (MEDIAFAX) - Několik stovek hraček bude od úterý k vidění v Měnínské bráně v centru Brna. Stálou expozici tam otevře Muzeum města Brna (MuMB), informovala v pondělí novináře autorka výstavy Milada Kollárová.

„Je to asi polovina mojí sbírky. Expozice je rozdělena na dvě části, v prvním patře spíše pro děvčata, ve druhém pro chlapce,“ doplnila majitelka hraček. Podle ní mohou návštěvníci vidět panenky, kočárky, pokojíčky, stavebnice, vláčky nebo loutky. Všechny pochází z období od konce 19. století do 60. – 70. let minulého století.

Jedním z exponátů jsou i kostky z období druhé světové války. Byly památkou na matku s dcerou, které zahynuly v roce 1944 při náletu na Brno. „Kostky s fotografií jsou to jediné, co se po nich zachovalo. Dostala jsem je z pozůstalosti od paní, protože věřila, že budou v dobrých rukou,“ popsala příběh jedné z hraček autorka výstavy.

Součástí expozice bude i herna pro děti. Ta by se měla během několika měsíců rozšířit i do suterénních prostor Měnínské brány, kde byla v minulosti vinárna. „Už jsme si to vyzkoušeli při minulých výstavách. Musíme jen provést stavebně-technické úpravy,“ vysvětlil ředitel MuMB Pavel Ciprian.

MuMB navazuje novou výstavou na podobnou expozici z roku 2007. I tehdy připravilo ve spolupráci s Miladou Kollárovou přehlídku historických hraček, ale na Špilberku. Podle Cipriana měla u návštěvníků už tehdy velký ohlas, takže se vedení MuMB rozhodlo vytvořit trvalou expozici právě v Měnínské bráně.

Muzeum Hraček, jak se výstava nazývá, se bude časem měnit. Tvůrci budou sledovat návštěvnost, a pokud bude upadat, expozici doplní další části sbírky Milady Kollárové. Sběratelka plánuje i komentované prohlídky, kdy návštěvníkům popíše stáří hraček a jejich původ.

Otevřeno bude denně od 10 do 18 hodin.

Michal Vanác

Kulturní tip

EVA JEDLIČKOVÁ

Eva_Jedlickova2-165Brněnská herečka: Semafor jsem musela odmítnout...

KNÍŽE V MIKULOVĚ

mikulov-zamekkb165Výstava k 300. výročí úmrtí Jana Adama I. Liechtensteina

DO DOLNÍHO RAKOUSKA

Klosterneuburg_165Tip na výlet za zajímavostmi Dolního Rakouska

VILA TUGENDHAT

tugendhat2-165Opravená slavná vila v Brně vás přenese do třicátých let

BARVY A VŮNĚ PODZIMU

Flora_podzim-165Flora Olomouc 2012 slibuje pestrost barev, vůní i chutí

>