Aktualizováno: Pátek, 18. duben 11:00

Umístění: Kultura Ostatni

Novoroční anketa

Novoroční anketa

1. Jaký nejoriginálnější dárek jste kdy dostal/a k Vánocům?
2. Jaké jste si naposledy dal/a novoroční předsevzetí? A splnil/a jste je?
3. Co byste popřál/a čtenářům Listů jižní Moravy do nového roku?

 

Charitativní akce u vánočního stromu

Strom splněných přání v Olympii 2007Postavení vánočního stromu ve větších městech je často spojeno s nějakou prospěšnou akcí. Můžou se pod ně nosit dárky pro děti z dětských domovů nebo přispět do kasičky na konkrétní sbírku. Tato novodobá tradice se u nás zrodila v Brně na náměstí Svobody. Tady totiž 13. prosince roku 1924 poprvé zazářil Vánoční strom republiky, pod kterým se konala sbírka na chudé a opuštěné děti. S nápadem přišel Rudolf Těsnohlídek, známý autor Lišky Bystroušky. Když jednou před Štědrým dnem našel v lese pod smrkem opuštěné promrzlé dítě, nemohl už nikdy zůstat k osudu takových dětí lhostejný. Rozhodl se pro charitativní sbírku – a na památku na onu událost ji zorganizoval před Vánocemi právě pod smrkem.

Mniši Shaolinu předvedli v Brně kung-fu

Mniši Shaolinu předvedli v Brně kung-fuFantastická a často až neuvěřitelná podívaná čekala na návštěvníky vystoupení legendárních mnichů Shaolin, kteří v polovině listopadu navštívili Brno s představením „SVATÝ VRCH“. Na dvě desítky mnichů z proslulé školy mnichů – bojovníků slavného kláštera ze Shaolinu, rodiště umění kung-fu, předvedlo, jak je mysl schopna ovládat lidské tělo. Při vystoupení mnichům kolem hlav a rukou létala ostří mečů, jindy se zase s absolutním klidem a maximálně soustředěni pokládali ve vodorovné poloze na ostří pouhých několika kopí, lehali si na ostré hroty hřebíků či o sebe lámali nejrůznější předměty.

Bitva u Slavkova – bojů se zúčastní tisíc vojáků

Bitva u SlavkovaVzpomínková akce Austerlitz 2008 s účastí 1000 uniformovaných členů klubů re-enactmentu z řady zemí Evropy (Česká republika, Slovensko, Polsko, Rakousko, Německo, Itálie, Maďarsko) obsáhne sobotní bitevní ukázku pod Santonem a nedělní pietní akt na Mohyle míru, během něhož se účastníci i návštěvníci akce pokloní památce padlých a zemřelých. Samozřejmostí budou tradiční doprovodné akce v obcích slavkovského bojiště. Bitevní ukázka bude letos netradičně zahájena až ve tři hodiny odpoledne, a skončí za šera až tmy, čímž vyniknou ohňové efekty.  Konec bitvy tedy bude mít nepochybně zajímavou atmosféru.

Setkání Venuše s Jupiterem

Venuše a jupiterPlaneta Venuše se v těchto dnech na večerní obloze nápadně blíží k neméně zářivému Jupiteru. Blízko si samozřejmě budou pouze při pohledu z naší planety, jinak je dělí propastná vzdálenost. To ale neznamená, že to nebude čarokrásná podívaná.
Naopak! Na přelom listopadu a prosince jsme připravili mimořádné pozorování tohoto úkazu. Za jasného počasí se na obě planety díváme našimi velkými dalekohledy od 25. listopadu do 5. prosince každý den od 18 hodin.
Aby toho nebylo málo, v pondělí 1. prosince, kdy si budou obě planety úhlově nejblíže, se k nim přidá i Měsíc.

Metropolitní ples 2009

Metropolitní ples 2009 Brno V sobotu 10. ledna 2009 se bude konat třetí pokračování Metropolitního plesu, opět v krásném prostředí brněnského Besedního domu. K tanci i poslechu zahraje velký Orchestr Gustava Broma. Pozvání přijala uznávaná česká zpěvačka Jitka Zelenková. Kromě ní s Orchestrem  G.Broma vystoupí také Peter Lipa.
Doprovodný program plesu bude probíhat na dvou podiích. Hudební doprovod v předsálí bude znovu svěřen české kapele Rangers, která na posledním ročníku plesu sklidila velký úspěch. Rangers zde zahrají od 21,30 h.

Úžasné divadlo fyziky na brněnské Hvězdárně

divadlo fyzikyNa Hvězdárnu a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně opět přichází experimentální show v podání neformální skupiny ÚDiF. Představení pozve diváka do dobrodružství poznávání, které může zažít každý se všedními věcmi, které jej obklopují. Stačí přestat považovat za samozřejmé to, co se kolem nás děje, a začít se ptát: "Proč?". Před zvídavým člověkem se najednou otevírá krásný svět souvislostí.
Tentokrát tvůrci show představí barvy, to, jak se míchají a jak je vlastně vnímá lidské oko. Vírové prstence představují sice obtížnou partii fyziky, ale vy si je budete moci společně s vědci vytvořit a hrát si s nimi: sestřelovat je, spojovat a rozkmitávat.

Brněnská návrhářka obléká světové finalistky

Módní návrhářka a MissBrno přivítalo mladé krásky ze čtyřiceti zemí světa. Stalo se tak 23. září v Rotundě na brněnském výstavišti v rámci autorské přehlídky návrhářky Marie Zelené, na níž se představily finalistky a vítězky...

Strana 26 z 27

Inzerce

EVA JEDLIČKOVÁ

Eva_Jedlickova2-165Brněnská herečka: Semafor jsem musela odmítnout...

KNÍŽE V MIKULOVĚ

mikulov-zamekkb165Výstava k 300. výročí úmrtí Jana Adama I. Liechtensteina

DO DOLNÍHO RAKOUSKA

Klosterneuburg_165Tip na výlet za zajímavostmi Dolního Rakouska

VILA TUGENDHAT

tugendhat2-165Opravená slavná vila v Brně vás přenese do třicátých let

BARVY A VŮNĚ PODZIMU

Flora_podzim-165Flora Olomouc 2012 slibuje pestrost barev, vůní i chutí