Umístění: Hlavní stránka

Na středních školách se spouští projekt, který podporuje občanskou angažovanost

stredoskolaci deti tridaBrno 27. října 2023 – Jihomoravská agentura pro veřejné inovace JINAG společně s Jihomoravským krajem, Odborem participace města Brna a Národní sítí Zdravých měst České republiky spustili pilotní projekt s názvem „Vylepši si školu”. Projekt nabízí středním školám participativní finanční rozpočet, který umožní studentům podílet se na vylepšení a zlepšení své školy. Školní participativní rozpočet umožňuje studentům se rozhodovat o tom, za co utratí část školního rozpočtu a také si sami rozhodnou, které z návrhů se stanou skutečností. Cílem projektu je podpora občanské angažovanosti, kritického myšlení a finanční gramotnosti u mladých lidí.

Celostátní bezpečností kampaň připomíná 238 obětí loňských nehod na železnici

nehoda auto kolejeBrno, 26. října 2023 – Společná iniciativa za bezpečnost v blízkosti kolejí – Správa železnic, České dráhy a Drážní úřad – spouští pod záštitou Ministerstva dopravy celostátní mediální kampaň upozorňující na tragické následky nepozornosti, riskování a nerespektování pravidel na železnici. Kampaň využívá prázdné židle jako symbol ztráty blízkých, kterou už nelze zvrátit. Hlavní tváří kampaně je herečka Linda Rybová.

Vohančice jsou premiantem v sázení, tisící strom vysadil prezident Pavel

sazeni stromu vohancice pavel nadace partnerstvi 1Vohančice, 21. října 2023 – Dvousethlavá obec Vohančice na Tišnovsku v sobotu 21. října završila pětiletou snahu o obnovu tamní krajiny díky výsadbám stromů a dalším opatřením. Symbolický tisící strom pro budoucnost Vohančic zasadil prezident Pavel s první dámou. Hlavní důvod, který přivedl Vohančice k vysazováním stromů, byla obrovská eroze půdy. Obec je v kotlině a přívalové deště vždy spláchly ornici z okolních polí do vesnice a bahno často zaplavilo zahrady a způsobilo škody na majetku obce u zlikvidovaných cest. S proměnou okolí vesnice pomáhají také granty Nadace Partnerství a její iniciativy Sázíme budoucnost.

Po spravedlivém rozdělení daní volá už šest krajů

penize czk bankovkyBrno/Liberec, 23. října 2023 – Zástupci šesti krajů předali dnes do podatelny poslanecké sněmovny návrh na změnu rozpočtového určení daní (RUD). Hejtmanka a pět hejtmanů vytvořili iniciativu “Férové financování krajů”, která nesouhlasí se stávajícím zněním zákona č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní. Společně upozorňují na nedostatky stávající právní úpravy.

57 % nehod v Jihomoravském kraji je zaviněno nesprávným způsobem jízdy řidičů

dopravni nehoda autoBrno, 17. října 2023 – Největší podíl na příčinách dopravních nehod v Jihomoravském kraji – 56,81 % – mají samotní řidiči, a to konkrétně způsobem jízdy, jakým se pohybují v tamním silně frekventovaném provozu. Podíl nehod zaviněných nesprávným způsobem jízdy řidičů je v Jihomoravském kraji po Praze a Jihočeském kraji třetí nejvyšší v rámci České republiky.

Děti v Chersonu a Dnipru získají polohovací lůžka ze Znojma

polohovaci luzka dnipro foto jmkZnojmo, 17. října 2023 - Celkem 238 nemocničních lůžek různých typů posílá darem Jihomoravský kraj ve spolupráci s Pamětí národa do čtyř nemocnic v Chersonské oblasti a Dnipru. Náklad ve dvou dnech odveze ze znojemské nemocnice 9 kamionů. První várka se vydala na cestu v úterý 17. října, o týden později bude do jižní a jihovýchodní oblasti Ukrajiny, která je stále pravidelně ostřelovaná ruskými raketami, odvezen zbytek postelí.

EG.D dokončila kompletní rekonstrukci rozvodny v Sokolnicích

egd sokolnice rozvodnaSokolnice, 17. října 2023 – Zajistit ještě větší bezpečnost a spolehlivost dodávek elektrického proudu a umožnit další rozvoj distribuční soustavy nejen na Brněnsku pomůže kompletně zrekonstruovaná rozvodna 110 kV v Sokolnicích u Brna. Distribuční společnost EG.D, která patří do skupiny E.ON, investovala do úplné revitalizace 226 milionů korun a dokončila ji po pěti letech v polovině října.

Titulem Víno Jihomoravského kraje 2023 se mohou pyšnit tradiční odrůdy

vino vinobranI vyvrtkaBrno, 11. října 2023 - Titulem „Víno Jihomoravského kraje 2023“ se ode dneška pyšní čtyři vína z Moravy. Dvě bílá a dvě červená vína zvítězila v soutěži, kterou vyhlásil Jihomoravský kraj ve spolupráci s Národním vinařským centrem. Vína budou reprezentovat region jižní Moravy při oficiálních akcích.

Želešice, Modřice a Rebešovice propojí nová cyklostezka

cyklostezka kolobezka parBrno, 11. října 2023 - Nová cyklostezka v délce přes 3,6 kilometru propojí Želešice, Modřice a Rebešovice na Brněnsku. "Půjde o stavbu nové komunikace v prostředí nezpevněných lesních a polních cest. „Vznikne tak zcela nová liniová stavba. Předpokládáme, že celkové náklady projektu dosáhnou částky 51,5 milionu korun,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník. Kraj hodlá na vybudování cyklostezky využít především evropské prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Jihomoravský kraj dá obcím další peníze na čističky a kanalizaci

kapka cista vodaBrno, 11. října 2023 - Například záměr obce Prusy-Boškůvky nebo navýšení kapacity čistírny odpadních vod v Dolních Dunajovicích – nejen tyto projekty se podaří realizovat pomocí 23 milionů korun, které navíc Jihomoravský kraj uvolnil na vodní hospodářství ze svého rozpočtu. Na své schůzi takto rozhodli krajští radní. Definitivně záměr musí schválit ještě zastupitelstvo začátkem listopadu.

Strana 4 z 629