Umístění: Jižní Morava Ekonomika

Slavkov u Brna připravuje na rozvojových plochách stavební uzávěru a změnu územního plánu

slavkov u brna stavebni uzaverSlavkov, 24. května 2022 – Lokalita, které se stavební uzávěra dotýká, je nejrozsáhlejší a nejvýznamnější rozvojovou plochou ve Slavkově u Brna. Nachází se v severovýchodní části města. Dle platného územního plánu z roku 2013 by zde mohlo vzniknout bydlení pro tři až čtyři tisíce lidí. Území je nepřipravené po stránce technické a urbanistické. Podstatné je i to, že městu již dnes chybí základní občanská vybavenost.

Průzkum ukázal, že Jihomoravany nejvíce přitahují knihy a památky

kostel petrov brnoBrno, 25. dubna 2022 – Kultura je nedílnou součástí života pro polovinu Čechů. To ukázal průzkum Kanceláře Kreativní Evropa, který mapoval konzumaci kultury v České republice. Průzkum se soustředil i na jednotlivé regiony. Obyvatelé Jihomoravského kraje čtou více než průměrní Češi. Téměř tři pětiny Jihomoravanů sáhnou po knize alespoň jednou do měsíce. Naopak koncerty současné hudby, divadla či festivaly místní tolik nenavštěvují.

Kraj chce podpořit ekonomicky znevýhodněné oblasti jižní Moravy

jizni morava vinice vesniceBrno, 7. dubna 2022 - Jihomoravský kraj chystá plán pro podporu hospodářsky znevýhodněných částí regionu. Záměr vytvořit Hospodářskou strategii kraje se zaměřením na znevýhodněné území je výsledkem jednání Rady pro rozvoj lidských zdrojů, která se na plánu usnesla na svém na konci března. Cílem je zhodnocení vývoje a současného stavu krajské ekonomiky v souvislosti s externími vlivy.

Jihomoravský kraj je na evropské špičce v podílu high-tech zaměstnanců

hi tech pracovnikBrno, 7. dubna 2022 - V Jihomoravském kraji každoročně stoupá počet českých i zahraničních specialistů, v roce 2020 jich bylo 6,1 %. To je srovnatelné například s nizozemským Utrechtem nebo německým Oberpfalzem. Například ve Francii, Rakousku nebo skandinávských zemích jsou na tom lépe pouze hlavní města. Vyplývá to z nejnovějších dat inovační agentury JIC, která zveřejnila datovou zprávu pro Jihomoravský kraj.

V Hodoníně vzniklo první regionální podnikatelské centrum pro jižní Moravu

hodonin centrum pro podnikateleHodonín, 30. března 2022 - V úterý 29. března se otevřelo první podnikatelské centrum na jižní Moravě. Jeho cílem je podpora začínajícího a inovativního podnikání ve městech mimo Brno. Na projektu se za Jihomoravský kraj zásadně podílel radní pro vědu, výzkum a inovace Jiří Hlavenka. Centrum slavnostně zahájilo svou činnost prvním dnem workshopu Podnikni to!, který se uskutečnil na adrese Městského úřadu Hodonín.

Bývalé doly na lignit chce kraj využít jako zásobárnu vod

tezebni vezBrno, 30. března 2022 - Využití bývalých jihomoravských lignitových dolů jako zásobárny vod – to je společný záměr kraje a společnosti Moravské naftové doly (MND). Krajská rada ve středu 23. března schválila jejich společné memorandum. „Jižní Morava je jedním z nejsušších regionů v zemi. Proto hledáme další možné zdroje vody. Voda z bývalých lignitových dolů by mohla být jednou z cest,“ říká hejtman Jan Grolich.

Moravský Krumlov připravil nové pozemky pro rodinné domy, zájem je velký

dum rodina pozemek stavbaMoravský Krumlov, 28. února 2022 – Sedm nových stavebních míst určených pro rodinné domy připravilo město Moravský Krumlov v místní části Polánka. Aktuálně se pracuje na zasíťování pozemků, které jsou v režii města. Inženýrské sítě budou položené a připravené pro stavebníky nejpozději koncem léta letošního roku.

Brownfieldů na jižní Moravě přibývá, mnohé však najdou nové využití

brownfield industryBrno, 30. ledna 2022 – Staré nevyužívané areály a objekty, neboli brownfieldy, se nacházejí v územních katastrech téměř poloviny jihomoravských obcí. Ačkoli se jejich množství v posledních letech v regionu zvyšuje, narůstá i počet úspěšných revitalizací těchto lokalit. Díky těmto projektům se z dříve časem zapomenutých míst stávají prostory nabízející občanům služby, práci či bydlení. Obnova brownfieldů je rovněž šetrným krokem z pohledu udržitelného rozvoje, neboť brání nadměrnému rozšiřování zástavby.

Strana 1 z 202