Umístění: Jižní Morava

Kraj podepsal memorandum o spolupráci na využití důlních vod v Oslavanech

dul jmkOslavany, 18. června 2024 - Alternativní zdroje energie a vody a bezemisní zdroje tepla – Jihomoravský kraj věří, že takový by mohl být výsledek prověření potenciálu Dědičné štoly a důlních vod, které z ní vytékají v katastru města Oslavany. Možnosti využití vytipovaných vrtů a likvidovaných důlních děl kraj prověřuje postupně od roku 2021, kdy si na bývalá dobývací území jihomoravských lignitových dolů nechal zpracovat studii. Memorandum o spolupráci s městem Oslavany a státním podnikem DIAMO teď uzavírá do konce roku 2025.

V Blučině otevřeli přístavbu mateřské školy

skolka deti tridaBlučina, 18. června 2024 – Vzhledem k demografickému vývoji obce v posledních deseti letech bylo nezbytně nutné zabezpečit předškolní vzdělávání dětí. Z toho důvodu obec Blučina v roce 2023 a 2024 zrekonstruovala a přistavěla budovu mateřské školy. Celá stavba, od předání staveniště až po využití dětmi, trvala přesně rok. Bohužel i kvůli stáří stávající budovy, která byla postavena již v roce 1891, činily celkové náklady rekonstrukce a přístavby cca 38 milionů korun.

Krajští silničáři připraví dalších sedmi staveb za 300 milionů

jundrovsky most ilustracniBrno, 13. června 2024 – Jihomoravští radní odsouhlasili několik investičních záměrů, což pro krajské silničáře znamená, že se mohou pustit do přípravných a projektových prací, které povedou k realizaci celkem sedmi staveb. Konkrétně jde o opravy nebo rekonstrukce čtyř silnic II. třídy a tří silnic III. třídy. Z plánovaných akcí by stavební práce mohly začít ještě v tomto roce na silnici II/430 v úseku Rohlenka – Holubice, ostatní nejdříve v příštím roce.

Kraj podpoří projekty malých obcí celkem 5 miliony

czk penizeBrno, 13. června 2024 – Horňácké kosení nebo běh „O Malanskú trnku“ a další společenské akce, které hostí kulturní dům v Malé Vrbce. Kraj jeho chod teď podpoří dotací ve výši 800 tisíc Kč, která poputuje na rekonstrukci sociálního zařízení a zázemí objektu. Celkem na projekty obcí pošle víc než 5 milionů Kč.

300 nových validátorů na nádražích usnadní Jihomoravanům nákup jízdenek

validator jmk kordisBrno, 11. června 2024 - K zakoupení jízdenky pomocí validátoru potřebuje cestující zvládnout jen tři kroky. V tom prvním si zvolí způsob výběru jízdenky. Buď ji najde v nabídce nejčastějších cílů nebo si zmáčkne tlačítko rychlé jízdenky, pokud zná počet zón, anebo si svůj cíl zvolí přes tlačítko vyhledat cíl.

Rodiče školáků ve Znojmě se dočkají waldorfského stylu výuky

zakladnI skola trida diteZnojmo, 11. června 2024 – Všestranný rozvoj, důraz na umělecké i praktické vlohy a individualitu žáka. Přístup waldorfské školy ke vzdělávání fungoval na základní škole v Kuchařovicích v těsné blízkosti Znojma od roku 2018. Rodiče žáků si ho oblíbili natolik, že kvůli možné proměně školy směrem ke klasickému základnímu vzdělávání sepsali petici na podporu waldorfského stylu výuky. Jejich přání se díky SOŠ Dvořákova podařilo naplnit.

Jihomoravští silničáři testují senzoriku, která pomůže detekovat závady na komunikacích

silnicari detekce drBrno, 5. června 2024 – Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) testuje na svých vozech speciální senzoriku. Díky nabídce společnosti VisionCraft má možnost využít a otestovat speciální zařízení, které dokáže monitorovat nedostatky na silnicích. Jedná se například o výmoly v dané lokalitě, stav vozovky nebo třeba svislé a vodorovné značení.

Mohyla míru otevřela po dvouleté rekonstrukci

mohyla miru jmklPrace, 31. května 2024 – Památník Mohyla míru 29. května slavnostně obnovil svůj provoz po téměř dvouleté rekonstrukci za 81 milionů korun. Návštěvníkům nabízí řadu novinek včetně vyhlídkových plošin, z nichž si za dobré viditelnosti prohlédnou část bojiště bitvy tří císařů.

Kraj opraví silnici mezi Velkými Bílovicemi a Moravským Žižkovem

silnice rekonstrukce asfaltBrno, 30. května 2024 – Často využívaná silnice II/423, v trase Velké Bílovice – Moravský Žižkov, se dočká rozsáhlejších oprav. Radní dnes jihomoravským silničářům (SÚS JMK) odsouhlasili zahájení zadávacího řízení na podlimitní veřejnou zakázku na stavební práce. Investice je podle prováděcí dokumentace odhadována na 13,4 mil. Kč bez DPH.

Hejtman s odborníky řešil návozové trasy a výstavba horkovodu kvůli rozšíření Dukovan

hejtman se zastupci kraje dukovanyBrno, 29. května 2024 – Zástupci vedení Jihomoravského kraje se v pondělí v Ivančicích setkali se starosty obcí, kterých se budou týkat změny související s výstavbou nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany. Informace starostům poskytli taky zástupci Správy a údržby silnic JMK, společnosti Teplárny Brno a společnosti KPMG ČR, která má zpracovávat socioekonomickou studii projektu.

Strana 1 z 557