Umístění: Podrobnosti - Flamenkový festival Ibérica slaví jubileum

Napsat e-mail Tisk

Flamenkový festival Ibérica slaví jubileum

Akce Upravit akci

Flamenkový festival Ibérica slaví jubileum
Název akce:
Flamenkový festival Ibérica slaví jubileum
Datum konání:
13.08.2013 - 17.08.2013
Místo konání:
Boskovice, Letovice, Brno

Popis akce

Desáté pokračování festivalu španělské kultury Ibérica 2013 představí mezi 13. a 17. srpnem své umělce na koncertech v Praze, Brně, Boskovicích a Letovicích. Oslava desátého výročí festivalu proběhne za přítomnosti opravdových flamenkových legend - dlouholetého klíčového spoluhráče Paca de Lucíi, flétnisty a saxofonisty Jorge Parda, a kytarového virtuóza par excellence Gerarda Núñeze ve společnosti fenomenální tanečnice Carmen Cortés.

Jorge Pardo, čerstvě ověnčen prestižní cenou francouzské akademie „hudebník roku“, přiveze na Ibériku svůj nejnovější projekt Huellas. Pardo je zásadní postavou žánru flamenco-jazz a jeho virtuozita a schopnost mísit různé hudební styly (především právě flamenco s jazzem) jej přivedly do společnosti nejvyhledávanějších umělců současné scény. Patří mezi ně Chick Corea, Camarón de la Isla či už zmíněný Paco de Lucía. Jorge Parda doprovodí legendární Josemi Carmona na flamenkovou kytaru a Bandolero na perkuse.

Výjimečný kytarista Gerardo Núñez a jedna z nejzásadnějších tanečnic současného Španělska Carmen Cortés uhranuli flamenkové fanoušky už při prvním vystoupení v ČR na Ibérice 2006, o němž dodnes kolují legendy. „Tentokrát k nám Gerardo zavítá posílen o rytmický tandem, ve kterém mu budou virtuózními sekundanty kontrabasista Pablo Martín a perkusionista El Cepillo,“ upřesňuje dramaturg festivalu Petr Vít. Přítomnost flamenkového páru Carmen Cortés - Gerardo Núñez na závěrečném galakoncertě v Boskovicích je vyvrcholením úspěšné desetileté mise pořadatelů festivalu Ibérica na poli flamenka a španělské kultury v Česku vůbec.

„O slavnostní zahájení Ibériky 2013 se postará 13. srpna v Boskovicích brilantní flamenkový kytarista nejmladší generace Carlos Piñana ve společnosti tanečníka Davida Péreze a perkusisty Michala Cáby,“ přibližuje programovou nabídku Vít. Piñana i Pérez budou navíc lektory vícedenních workshopů. „Dílny jsou součástí festivalu už od počátku a těší se velkému zájmu frekventantů,“ říká hlavní koordinátorka dílen Martina Himerová. „Dlouhodobě nejpopulárnější jsou taneční workshopy pod vedením zahraničních i tuzemských lektorů. Přítomnost významného sevillského flamenkového tanečníka a pedagoga Davida Péreze je nesporným lákadlem pro flamenkově taneční nadšence, ovšem ani milovníci flamenkové kytary, perkusí nebo salsy a argentinského tanga letos v Boskovicích nepřijdou zkrátka. Novinkou a atraktivním bonusem pro návštěvníky jubilejní desáté Ibériky i frekventanty nejen kytarových dílen bude letos masterclass hlavních hvězd letošního festivalu, Gerarda Núñeze a Carmen Cortés.“

K festivalu Ibérica neodmyslitelně patří kurzy flamenka, které si letos na Ibérice můžete vyzkoušet se zkušenými tanečnicemi a tanečníky v čele s fenomenálním Davidem Pérezem. Zkrátka nepřijdou ani fanoušci dalších temperamentních tanců. Připraveny jsou totiž také kurzy salsy a tanga. Účastníci kytarového kurzu se mohou těšit na špičkového lektora, jednoho z nejlepších flamenkových kytaristů nastupující generace Carlose Piñanu. Pořadatelé připravili také kurzy perkusí, workshopy pro děti a intenzivní kurzy španělštiny. Při festivalu Ibérica si však na své přijdou i chuťové pohárky. Připraveny jsou ochutnávky španělských vín a delikates. Jedinečnou atmosféru Pyrenejského poloostrova dokreslí večerní fiesty. Jako dárek ke kulatému výročí festivalu připravili pořadatelé bonusový workshop pod vedením hlavních hvězd festivalu. Účast v něm je po registraci na webu www.musicworkshops.cz zdarma.

Bohatý doprovodný program okoření festivalové dění projekcemi španělské a iberoamerické kinematografie, výstavou španělské výtvarnice Carmen Cólogan, ochutnávkami španělských vín a delikates nebo večerními fiestami. Milovníky módy čeká flamenkový bazar v Zámeckém skleníku, zájemce o zdokonalení se ve španělštině zase intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích, organizovaný španělskou kulturní asociací SPAINART. Více informací na www.iberica.cz.

Organizátor:
Ibérica
WWW stránka:
www.iberica.cz