5. března 2013 (MEDIAFAX) - Ústavní soud dnes na svém jednání rozhodl, že nezruší druhý článek novoroční amnestie Václava Klause, jak žádala skupina senátorů. Zdůvodnění však bude k dipozici až v pátek odpoledne. Jak uvedl generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil, čtyři soudci měli odlišná stanoviska než zbytek pléna. Předseda ÚS Pavel Rychetský, Vojen Güttler a Ivana Janů měli dokonce opačné stanovisko, hlasovali pro to, aby plénum kontroverzní druhý článek zrušilo. Miroslav Výborný nesouhlasil jen v dílčích bodech, s nimiž se vypořádá v disentním stanovisku.
Proč se soudci takto rozhodli, však bude známo až v pátek. "na textu odůvodnění se pracuje a soudci zpracovávají odlišná stanoviska, byla čtyři, zveřejněno to bude v pátek odpoledne. Takže platí, že soud se nebude věcně zabývat amnestijním rozhodnutím," shrnul Ivo Pospíšil.
Plénum dnes rozhodlo rovněž o žádosti ČSSD na pozastavení platnosti smluv, které podepsal minulý týden Petr Nečas s církvemi v rámci restitučního vyrovnání. Ani tomuto požadavku ÚS nevyhověl. "V tomto typu řízení nelze vydávat předběžná opatření. Pro samotný návrh proti celým restitucím to zatím neznamená nic, naopak bylo vyhověno návrhu na urychlené projednání, má to prioritu," dodal Pospíšil.
Jenomže na brněnském Ústavním soudu je poslední dobou nezvykle živo a prioritu ze zákona má i ústavní žaloba pro velezradu na prezidenta Václava Klause, která sem dorazila dnes dopoledne, jak Pospíšil potvrdil.
Nejřív se soud musí vypořídat se žalobou, hned pak se vrhne na restituce. Mezitím ovšem vládě nic nebrání, aby začala cirkvím rozdávat 59 miliard, jak stanovuje restituční zákon. Pospíšil uznal, že soud je takto tlačen ke spěchu, protože vyplacené peníze by se přetěžko dostávaly zpět do rozpočtu.
I když si Ústavní soud pospíší, jak nejvíce bude umět, projednání uzavře v řádu měsíců, dříve to nestihne. Svůj podíl na tom má, že patnáctičlenné plénum se srazilo na dvanáct, protože Klaus se Senátem nebyli schopni dohodnout se na nových jménech. Dvanáct je přitom hraniční mez, kdy soud může rozhodovat o platnosti zákonl či dokonce žalobách.