Mikulčický památník přivítá malé malíře
Akce
- Název akce:
- Mikulčický památník přivítá malé malíře
- Datum konání:
- 14.06.2012
- Místo konání:
- Památník Staré a Velké Moravy v Mikulčicích – Slovanské hradiště
Popis akce
Památník Staré a Velké Moravy v Mikulčicích – Slovanské hradiště – uvítá desítky malých malířů – dětí a studentů, kteří se zúčastnili II. ročníku malířské soutěže Čarovné barvy země.
Tento soutěžní projekt je určen pro děti ve věku od 7 do 15 let a mládež od 16 do 19 let a navazuje na dva ročníky výtvarné soutěže Malujeme barvami země, které byly realizovány v letech 2009 až 2011 v česko-rakouské spolupráci.
Pilotní a první ročník výtvarné soutěže Malujeme barvami země byly uspořádány v úzké spolupráci zástupců obou zemí, jenž mají v mnohém společnou historii a dobré sousedské vztahy. Realizační týmy iniciovala a vedla autorka projektu i malířských technik s využitím přírodních jílů prof. Irena Ráček. Cílem projektu bylo zaujmout děti nejen pro umělecké a výtvarné tvoření, ale také pro studium dávné historii, především období Velké Moravy.
Soutěž, která získala v roce 2011 nový název: Čarovné barvy se nezměnila tematicky a ponechala si tvůrčí postupy spojené s výtvarnou techniku práce s přírodními jíly. Odborně a organizačně ji však za podpory Jihomoravského kraje zajišťuje příspěvková organizace Jihomoravského kraje – Masarykovo muzeum v Hodoníně prostřednictvím své pobočky – Slovanského hradiště v Mikulčicích, národní kulturní památky.
Odborná porota ve složení Doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc, Mgr. Lucie Turanová, Akad. mal. Jan Pospíšil, Ing. arch Aleš Navrátil, Ph.D. a Šimon Ryšavý měla za úkol najít vítěze kolektivních dětských prací II. ročníku soutěže „Čarovné barvy země“, do které bylo přihlášeno 54 děl v jedné nesoutěžní (předškolní děti) a třech soutěžních kategoriích (školní děti a studenti).
Ve 14 přihlášených školách se do tvorby s přírodními hliněnými pigmenty poskytnutými panem Navrátilem a firmou Picas – hliněné omítky z Tišnova a přírodninami sesbíranými v nejbližším okolí svého bydliště pustilo 143 dětí v rámci všech čtyř přihlášených kategorií.
Nejmladší děti (7-8 let) vytvořily na téma „Svět kolem nás (otisk přírody)“ 3 práce, v 1. kategorii (9-11 let) soutěžilo s tematikou „Okouzlení přírodou“ 21 výtvarných prací. Starší děti v II. a III. kategorii se pak zabývaly naší dávnou historií. Děti mezi 12 – 15 lety připravily ve svém tematickém okruhu „Půda jako kronika“ 23 děl a žáci mezi 16 – 19 lety s tématem „Obrazy z dějin“ 7 obrazů.
EventList powered by schlu.net