Umístění: Podrobnosti - Zářijové StřeDění v Rajhradě

Napsat e-mail Tisk

Zářijové StřeDění v Rajhradě

Akce Upravit akci

Název akce:
Zářijové StřeDění v Rajhradě
Datum konání:
05.09.2012
Místo konání:
Rajhrad, Památník písemnictví na Moravě

Popis akce

Zářijové StřeDění v Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě nemá tentokrát mimořádně žádné literární téma, i když s písemnictvím souvisí. Besedovat bude ing. arch. Josef Pálka, jeden z těch, kteří stojí u rekonstrukce rajhradského benediktinského klášterního komplexu.

Takřka v předvečer otevření další rekonstruované části kláštera dostanou návštěvníci příležitost vyměnit si názory na rekonstrukci památek, na naši památkovou péči vůbec i na podobu konkrétní budovy kláštera s architektem a vlastně spolutvůrcem oživené do té doby chátrající a zapomenuté stavební památky.

Benediktinský klášter v Rajhradu, dílo slavného barokního architekta Santiniho Aichela, dodnes ohromuje svou velikostí a velkorysostí původního záměru. Jak se dnešní architekt, jako tvůrčí osobnost, vyrovnává s takovým úkolem, jak se mu pracuje v rámci památkově ochranářských opatření, jaké má na ně názor, to vše se může návštěvník dozvědět při besedě s výrazným reprezentantem soudobé české architektury. Josef Pálka, žák Vladimíra Karfíka v Bratislavě, je autorem řady budov veřejného charakteru: hotelů, obchodních prostor, sportovních areálů atd. Milovník Francie a Provence a s tím i dobrého vína, ale také selský synek, jak rád zdůrazňuje, jistě přinese do tradičních StřeDění svěží a svéráznou novou notu.

StřeDění. Beseda s ing. arch. Josefem Pálkou o rekonstrukci benediktinského kláštera, revitalizaci památek, architektuře a veřejných stavbách vůbec začne v 17. hodin.

Organizátor:
Muzeum Brněnska, p.o.