Do soutěže o Zlatou medaili vědci z ÚPT přihlásili interferenční komparátor koncových měrek, přístroj, který vznikl ze spolupráce s aplikační sférou, konkrétně s brněnskou firmou MESING. Technické řešení zavádí do praxe zcela nový princip bezkontaktní kalibrace délky koncové měrky pomocí kombinace bílého a laserového záření.
„Naše měřicí zařízení, vyvinuté ve spolupráci s firmou MESING a Českým metrologickým institutem, najde využití v mnoha průmyslových odvětvích, všude tam, kde je vyžadováno hi-tech měření přesných rozměrů, tedy například ve strojírenství či automobilovém průmyslu. Slouží ke kontrole mechanických koncových měrek, které podniky potřebují pro dosažení vysoké přesnosti své výroby. Jde o jedinečnou metodu využívající laserové a bílé světlo, která navíc umí detailně zmapovat struktury povrchu měrek. Velkou výhodou je také, že měření je bezkontaktní a je možné je plně automatizovat,“ popisuje Ondřej Číp z ÚPT využití exponátu v průmyslu.
Stánek ÚPT by měl demonstrovat schopnost ústavu a potažmo Akademie věd nabídnout průmyslu spolupráci a ukázat příklady, které tato spolupráce přinesla. Kromě zmíněného komparátoru měrek se na stánku ÚPT objeví další exponáty, například:
- Elektronová svářečka – vyvinuta na ÚPT, vyrábí a prodává ji německý výrobce Focus
- Automatický systém pro monitorování pohybu drobných obratlovců, jako jsou ptáci nebo netopýři. Systém používají přírodovědci z Karlovy a Masarykovy univerzity.
- Robotické rameno s hlavou pro laserové svařování – ÚPT toto rameno používá k laserovému svařování, příp. řezání laserem, laserová hlava umožňuje optimalizaci svařovacího procesu
- Nanokomparátor pro kalibrace délkových snímačů
- Optická pinzeta – doplněk k mikroskopu, který pomocí laserového světla umožňuje manipulovat malými objekty v řádu nano- a mikrometrů (buňky, bakterie, viry) v prostoru.