Umístění: Jižní Morava Školství Středoškoláci poprvé experimentovali ve vědecké soutěži N-trophy

Středoškoláci poprvé experimentovali ve vědecké soutěži N-trophy

Brno, 1. března 2011 - Tříčlenné týmy studentů se 26. února zúčastnily finále mezioborové středoškolské soutěže N-trophy, jež se v Brně konala poprvé. Mladí lidé soupeřili v oblastech fyziky, chemie, biologie a logiky. N-trophy je v rámci České republiky zcela unikátní tím, že týmy musí řešit všechny úlohy experimentálně, nikoliv pouze v teoretické rovině.

N-trophy-2010_7_7

 

Přihlášené týmy o celkovém počtu téměř 200 studentů musely projít kvalifikací při řešení první série úloh. Na tom, jak si s nimi během 120 hodin od zveřejnění 7. února poradily, závisel jejich další postup do finále, které se konalo v kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích.

„V Evropě existují celkem běžně experimentální soutěže, ve kterých účastníci prokazují svou schopnost samostatně a kreativně přemýšlet. V České republice to ale zvykem není, což bychom rádi změnili. Věda přece není jen o perfektní znalosti jediného oboru, ale často také o tom, jak dovedou vědci propojit znalosti z více stran. A je důležité, aby to vnímali i sami studenti,“ uvedl Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které N-trophy organizuje.
Porota u finálových úloh hodnotila originalitu nápadů, kvalitu argumentace, navržení metod, dokumentaci experimentu i interpretaci a prezentaci jednotlivých týmů. Zvítězil znojemský tým Bazinga! z Gymnázia Dr. Karla Polesného.

N-trophy-2010_4_4

„Úlohy, se kterými si musely týmy poradit, nemají jediné správné řešení. Některé dokoncev rámci úrovně současné vědy nemají známé řešenívůbec. Záleží totiž i na tom, jak k nim studenti přistoupili a jakým způsobem se rozhodli k výsledkům dojít. Velkou roli v celkovém hodnocení hrála také celková sehranost a spolupráce družstev,“ řekl jeden z organizátorů N-trophy a autor fyzikálních úloh Ondřej Přibyla.

Soutěžícíve finále muselinapříklad prozkoumat toxicitu živých mirkosystémů, když v kádinkách pozorovali různé úrovně ekosystémů od řas, okřenku, hrotnatky až k pulcům žab.

(red), foto: Jiří Tashi Vondráček


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci