Umístění: Společnost Zajímavosti EXKLUZIVNĚ: Flashover kontejner představuje pro hasiče ohnivé peklo!

EXKLUZIVNĚ: Flashover kontejner představuje pro hasiče ohnivé peklo!

Brno/Hamry, 3. května 2011 - Dvě řady dobrovolných hasičů z Jedovnic a Rousínova v dýchacích maskách a plné výstroji se tísní při zemi v úzké zakouřené místnosti, za tenkými kovovými dveřmi hučí oheň. Instruktor prudce otevírá dveře, ze kterých se začíná v horní části valit hustý dým. Stačí okamžik, než se vznítí a nad hlavami hasičů se během vteřiny přežene deset metrů dlouhý ohnivý mrak. Teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem? Až osm set stupňů. Vítejte ve speciálním Flashover kontejneru v Hamrech u Prostějova!

Flashover-kontejner-hamry-u-prostejova-1

 

„Likvidace požárů v uzavřených prostorech patří mezi nejsložitější a nejnebezpečnější zásahy, proto je potřeba hasiče na tyto požáry dlouhodobě připravovat,“ vysvětluje Petr Ošlejšek ml., garant výcviku ve Flashover kontejneru a dodává, že právě v tomto zařízení se mohou hasiči připravit na situace, které je mohou potkat při zásazích v hořících budovách. Na rozdíl od rozvinutého požáru, při kterém se hasiči zaměřují na ochranu okolních budov a hasí z bezpečné vzdálenosti, při začínajícím požáru v neznámém uzavřeném prostředí se vystavují řadě nebezpečí.

Flashover-kontejner-hamry-u-prostejova-2

Jedním z nich je tzv. backdraft – tedy prudké až explozivní vznícení nespálených plynů, vzniklých nedokonalým hořením v uzavřených místnostech. Otevřít rozpálené dveře, zpod kterých se valí dým? V okamžiku, kdy se do místnosti nasaje kyslík, to může být poslední čin hasiče. „Každý hasič musí vědět, že chybu udělá jen jednou - šanci na její opravu už bohužel dostat nemusí!“, důrazně upozorňuje Ošlejšek s tím, že právě nebezpečný backdraft se proto snaží při výcviku napodobit a naučit hasiče, jak mu předcházet a jak zvolit vhodnou taktiku vstupu do hořící budovy a samotného hašení.


Doporučujeme: Fotografie z výcviku hasičů ve Flashover kontejneru



Většina lidí se totiž mylně domnívá, že úkolem hasičů je co nejdříve vtrhnout do plamenů a vše pokropit hektolitry vody. „Dříve se mezi lidmi šířila pořekadla typu „co nezničí oheň, to dodělají zasahující hasiči“,“ vysvětluje s úsměvem Ošlejšek a dodává, že hasiče naopak učí, jak správně zacházet s proudnicí – tedy zařízením na konci hadice – a hasit s minimální spotřebou vody metodou 3D vodní mlhy. Je to stejné, jako když kropíte trávník. Úzkým proudem jej celý nezalijete snad nikdy, když však rozšíříte a zjemníte proud vody, půjde vám to dobře a rychle. Na rozdíl od vás na zahrádce však hasiči zasahují v prostředí, kde není vidět na krok a teplota je o poznání méně příjemnější, než ve finské sauně.              

Flashover-kontejner-hamry-u-prostejova-3

„Je důležité, aby hasiči perfektně zvládli ovládání proudnice i „poslepu“ a byli schopni měnit druh proudu vody v závislosti na změně situace na požářišti. Technika 3D vodní mlhy jim umožňuje vytvořit si v prostoru zasaženém požárem podmínky, které umožňují pohyb, vyhledávání osob, nalezení ohniska požáru a jeho likvidaci s minimálním množstvím vody,“ zdůrazňuje Ošlejšek jeden z cílů výcviku.

Flashover-kontejner-termokamera

Na unikátních snímcích z termokamery je patrné, jak teplota v místnosti dokáže během vteřiny vzrůst o stovky stupňů

Ve Flashover kontejneru se dveře netrhnou, zájem o výcvik je mimořádný a kurzy probíhají téměř každý týden. Jen v loňském roce se výcviku zúčastnilo 261 hasičů, z toho 80 dobrovolných. „Pro větší část účastníků kurzu z řad dobrovolných hasičů je to první setkání s požárem, a teprve po výcviku si uvědomují, jaké nebezpečí oheň a kouř v kombinaci s neznámým prostorem představují,“ zdůrazňuje Ošlejšek přínos výcviku zejména pro jednotky dobrovolných hasičů.

Flashover-kontejner-hamry-u-prostejova-4

„Možností nácviku pobytu a činnosti hasičů v prostředí reálného požáru je velmi málo. Proto si této zkušenosti velmi ceníme a celý výcvik byl pro naši jednotku velkým přínosem,“ potvrzuje Michal Prause, velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů z Jednovic. S tím souhlasí i Vlastimil Marišler ml., velitel rousínovských dobrovolných hasičů, kteří se výcviku taktéž zúčastnili. „Zkušenost to byla jak pro mě, tak pro členy naší jednotky, nebál bych se říct obrovská. Nyní budeme schopni efektivně zasáhnout a hlavně budeme vědět, jak přežít a nezmatkovat v situaci, kdy nám bude hodně horko,“ uzavírá Marišler s tím, že výcvik by rozhodně doporučil i ostatním jednotkám dobrovolných hasičů.  
Více informací o možnosti výcviku na www.flashover.cz.

Výcvik ve Flashover kontejneru? Mimořádná příležitost!
Výcvik ve Flashover kontejneru je jedinečnou příležitostí zejména pro dobrovolné hasiče, kteří nemají takovou možnost výcviku jako profesionální jednotky. Potvrzují to i Vlastimil Marišler ml., velitel JSDH Rousínov, a Michal Prause, velitel JSDH Jedovnice. Obě tyto jednotky dobrovolných hasičů se v dubnu zúčastnily výcviku.  

1)    Co vše dal výcvik ve Flashover kontejneru vaší jednotce?
Marišler:
Na volný termín výcviku ve Flashover kontejneru pro naši jednotku jsem čekal více jak rok. Věděl jsem, že tento výcvik přinese pro členy jednotky velikou zkušenost. Mám v jednotce hodně nových kluků, kteří ještě nikdy v životě neviděli velký požár a už vůbec ne v uzavřených prostorech. Výcviku se zúčastnila většina těchto členů, ale i členové, kteří slouží u HZS ČR a HZSp. Teorie i praxe nám přinesla spoustu nových a užitečných informací a zkušeností.

Zkušenost to byla jak pro mě, tak pro členy, nebál bych se říct obrovská. Tento výcvik naprosto splnil moje očekávání. Instruktoři, kteří provádí výcvik, mají velké zkušenosti a naučili nás hodně. Za to bych jim chtěl poděkovat.

Prause:
Tak v teoretické části to bylo především seznámení se s jevy, které vznikají při požárech uzavřených prostor, jako jsou například požáry bytů, sklepů apod. Vysvětlení jak, kdy a proč tyto jevy jako rollover, flashover či backdraft vznikají, jak v takových případech postupovat a především, jak se proti nim chránit.

Teorie je samozřejmě jedna věc, ale praxe druhá. Proto jsme ocenili praktickou část výcviku, kde jsme si vše mohli vyzkoušet na vlastní kůži. V kontejneru bylo možné pozorovat vše od vzniku požáru, přes jeho rozhořívání a volný rozvoj, až po případné ubývání kyslíku a tím snížení intenzity hoření. Vyzkoušet si, jak na zasahujícího hasiče působí vzrůstající teplota, pobyt v uzavřeném zakouřeném prostoru a pohyb v něm.

Samozřejmě další důležitou součástí byl nácvik samotného způsobu hašení a ochlazování takových prostor pomocí tzv. 3D hašení tak, aby hasič dokázal dostat požár pod kontrolu a neohrozil sebe či své kolegy. Další výbornou zkušenosti byl pro nás nácvik vstupu do uzavřeného, zakouřeného a přehřátého prostoru, bezpečný pohyb a postup v něm.        Takových možností nácviku pobytu a činnosti hasičů v prostředí reálného požáru je velmi málo. Proto si této zkušenosti velmi ceníme a celý výcvik byl pro naši jednotku velkým přínosem.

2) Zasahovali jste někdy v minulosti u požáru, u kterého vznikaly podobné jevy jako ve Flashover kontejneru?
Marišler:
U zásahu, kde bych mohl vidět jevy jako ve Flashover kontejneru, jsem dosud nezasahoval, byla to opravdu premiéra. Jsem rád, že jsme si mohli vyzkoušet, jak se zachovat kdybychom se do takové situace dostali. Nyní budeme schopni efektivně zasáhnout a hlavně budeme vědět, jak přežít a nezmatkovat v situaci, kdy nám bude hodně horko.

Prause:
U požárů, kde by vznikaly přímo tyhle jevy, prozatím asi ne. Spíše šlo většinou jen o zakouřené prostory, či naopak požáry plně rozvinuté s dobrou výměnou plynů

3) Jaké byly vaše první pocity, když jste si na vlastní kůži mohli vyzkoušet, jaké je hašení ve Flashover kontejneru? Mezi teorií a praxí je asi přece jen trochu rozdíl...
Prause:
Ano, rozdíl to určitě je.  Práce s proudnicí a hašení v normálním prostředí, kde nejste bezprostředně v kontaktu s ohněm je jiná, než když jste uzavřeni v neznámém  zakouřeném prostoru. Působí-li na vás vysoká teplota, silné zakouření, jste nuceni pracovat v dýchací technice, držet se při zemi, neustále si kontrolovat prostor kolem sebe, je potom práce s vodním proudem daleko náročnější a jistě si žádá určitý nácvik.

Marišler:
Pocity nejen moje, ale i všech členů jednotky, byly velké. Vidět a hlavně cítit na vlastní oči a nebál bych se říct i kůži, jaké je to v reálu, je jiné než jen vidět fotografie nebo video. Zkrátka pro všechny to byla veliká zkušenost. Určitě to nebyla naše poslední návštěva ve Flashoveru, pokud nám bude umožněn další výcvik.

4) Doporučili byste výcvik i jiným jednotkám dobrovolných hasičů?
Prause:
Samozřejmě ano. Jak jsem již řekl, jde o jedinečnou možnost vše si vyzkoušet v reálných podmínkách a připravit se tak na situace, do kterých se můžeme dostat při skutečném požáru.

Marišler:
Výcvik ve Flashoveru bych určitě doporučil všem jednotkám dobrovolných hasičů. Je velká škoda, že termíny jsou hodně obsazeny, což je známka velkého zájmu o tento výcvik.

Autor a  foto: Kryštof Turek, záběry z termokamery: www.flashover.cz


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci

Komentáře a dotazy k produktu  

 
0 #1 2011-05-06 12:14
Dobrovolní hasiči umíííííííííí! :)
Citovat