Umístění: Soutěž Soutěž Legendární terakotová armáda v Brně - vyhrajte vstupenky zdarma!

Legendární terakotová armáda v Brně - vyhrajte vstupenky zdarma!

Terakotova-armada1Brno, 2. prosince 2010 - Když v roce 1974 čínští rolníci ve vesnici Ši-an při hloubení studny narazili na fragmenty keramických figur v životní velikosti, nikdo z nich nemohl tušit, že během několika následujících let vydá země na osm tisíc zkamenělých vojáků. Světlo světa posléze spatřil jeden z nekorunovaných divů světa – legendární terakotová armáda. Jedinečně věrné a dokonalé repliky části této armády mají nyní lidé možnost spatřit i v Brně!


„Již během naší předchozí výstavy Zlato Inků, která zaznamenala ohromný ohlas, jsme plánovali přivést do Brna slavné hliněné bojovníky. Čínská vláda však originály přísně střeží a do zahraničí nepůjčuje. Po roce vyjednávání se nám však podařilo zajistit repliky, které mají k originálním sochám nejblíže,” uvedl Roman Valla, ředitel agentury Ogilvy&Mather Morava.

Součástí výstavy Terakotová armáda prvního čínského císaře, kterou jen v Německu shlédly tři miliony návštěvníků, je přes sto různých válečníků v životní velikosti, koňské povozy, ale také drobné exponáty jako zbraně, šperky nebo keramika. Nepostradatelnou součástí výstavy je rovněž pocitově zaměřená světelná show a řada velkoformátových fotografií. „Nejpoutavější pasáží výstavy je velký příkop s bojovníky, který navozuje dojem, jako byste stáli u originálních vykopávek,” doplnila Hana Navrátilová, koordinátorka výstavy.

Soutěž!

Jakou barvu má terakota?

a)      černou
b)      bílou
c)      hnědooranžovou

10 soutěžících vyhraje 2 volné vstupenky na výstavu. Správné odpovědi zasílejte do 20. února na adresu redakce nebo na soutez@ListyJM.cz. Do předmětu zprávy uveďte Terakota.

Soutěž ukončena.


Slavná terakotová armáda patří mezi nejvýznamnější čínské památky hned po Velké čínské zdi. Návštěvníci jihomoravské metropole se s ní budou moci seznámit v doposud nejkvalitněji a nejvěrněji provedené variantě jaká kdy byla vyrobena. Sochy hliněných bojovníků jsou vyrobeny tradiční metodou z žluté sprašové hlíny pocházející z břehů Žluté řeky a ze stejného regionu jako původní sochy. Stejně jako u originálů jsou zhotoveny kombinací odlévaných forem a pečlivé ruční práce.

Terakotova-armada2

„Organizace výroby armády musela být tehdy nesmírně náročná. Pozoruhodné je, že jak ukazují značky, které se zachovaly na sochách, výrobou byli pověřeni řemeslníci, kteří se jinak specializovali na výrobu drenážních a kanalizačních trubek. Je to vcelku logické, protože zřejmě jedině oni měli zkušenosti s výrobou a vypalováním takto velkých dutých kusů terakoty,“ říká sinolog Jakub Maršálek z Ústavu Dálného východu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

„V této souvislosti je třeba zmínit jeden tradovaný mýtus o Terakotové armádě – a sice, že jsou to individuální portréty, či dokonce že vojáci stáli modelem. To není tak úplně pravda, tento dojem individuality vzniká tím, že tvůrcové měli zhruba dvacet typizovaných modelů tváří, které ovšem poté tak obratně rozmístili, že tím vzniká dojem individuality jednotlivých vojáků,“ upozorňuje Maršálek s tím, že sochy původně byly i barevně pomalované, jak naznačují stopy barev, které se na některých z nich zachovaly. „Pro větší autenticitu byli vojáci také vybaveni skutečnými bronzovými zbraněmi – meči, kuši, luky a dalšími, jichž se doposud našlo zhruba deset tisíc,“ doplnil Maršálek.

Terakotova-armada3

Výstava je umístěna v objektu TRINITI OFFICE CENTER vedle nákupní Galerie Vaňkovka a potrvá do 24. dubna 2011. Otevřeno je denně 10.00 do 20.00 hod, vstupné 80 až 250 Kč, děti do 6 let zdarma. Samozřejmostí je plně bezbariérový přístup do celé expozice.

Věděli jste, že
* Terakota – latinsky terra cotta („vypálená hlína“) je druhem keramiky. Je využívána k výrobě keramiky, vodovodů nebo dekorací staveb. Má hnědooranžovou barvu.
* Archeologové objevili na nalezišti o rozloze 25 000 m2 přes 8 000 hliněných soch válečníků, 600 koní a 130 dřevěných vozů.
* Válečníci a koně stáli původně v podzemních objektech s podlahou z modrých keramických dlaždic, pod stropem z trámového a bambusových rohoží.

Autor: Kryštof Turek, foto: Roman Fiša, Kryštof Turek, archiv organizátorů

Komentáře a dotazy k produktu  

 
0 #9 2011-05-19 11:08
pani hezke a chtel bych moc vyhrat xD
Citovat
 
 
+2 #8 2011-02-08 14:55
Šťastní výherci budou včas informováni e-mailem.
Citovat
 
 
+4 #7 2011-02-03 05:32
Dobrý den,
kdy se dozvíme výsledky soutěže?
Děkuji.
Citovat
 
 
-1 #6 2011-02-01 17:47
myslím že asi neumíte číst v textu kde je napsáno Terakota – latinsky terra cotta („vypálená hlína“) je druhem keramiky. Je využívána k výrobě keramiky, vodovodů nebo dekorací staveb. MÁ HNĚDOORANŽOVOU BARVU!!!!!
Citovat
 
 
+4 #5 2011-01-26 09:32
Má červenohědou a fakt to stojí za to vidět!
Citovat
 
 
-1 #4 2011-01-03 14:54
No vidis, cinska armada a autorem je Turek...
Citovat
 
 
-4 #3 2011-01-03 12:01
debile.....
Citovat
 
 
-2 #2 2010-12-03 15:07
No ty jseš ale švihlej :)))) Přece bílou, vidím přece na fotkách, ne?
Citovat
 
 
+2 #1 2010-12-02 19:00
a) Černou!!! A nijak jinak, to přece musím vědět!
Citovat