Podle státní zástupkyně Ivety Eichlerové Duu v herně zasadil muži jednatřicet bodných, sečných a řezných ran a téměř mu uřízl krk. Ženu pak podřezal sedmi ranami, oba Vietnamci na místě vykrváceli.
Erdenebat Duu, kterého zadržela policie až několik dní po vraždě, navíc poté, kdy se sám přišel na služebnu zeptat na text soudní obsílky, před soudem obžalobu odmítl. "Nikoho jsem nezabil. V herně jsem vypil dvě piva, koupil si cigarety a odešel domů se prospat. Když jsem z baru odcházel, seděli tam dva nebo tři Vietnamci a dva Češi, kteří hráli automaty," řekl Mongol., který je od října ve vazbě.
Duu pak podle svých slov večer odjel vlakem do Bzence na Hodonínsku, kde měl sjednáno ubytování a brigádu v nedalekém Vracově.
Z dosavadního průběhu procesu zatím vyplývá, že obžaloba nemá proti Duuovi žádné přímé důkazy, vyjma typové shody obuvi, kterou však Asiaté kupují na tržnicích a nosí ji běžně stovky lidí. Duu navíc připustil, že do herny chodil občas i před vraždou, pracoval totiž ve vedlejším domě.
Trasologické stopy v herně ležící na Cejlu 59, zanechala navíc kromě obžalovaného i řada návštěvníků z řad vietnamské komunity a podle všeho i dva Češi, kteří hráli v den vraždy v herně automaty.
Mongol odpovídal na otázky soudkyně Haliny Černé, státní zástupkyně i obhájkyně během úterního výslechu věcně a logicky, ve výpovědích nebyly rozpory. Jeho klidné chování navíc ostře kontrastovalo s brutalitou útoku - vrah své oběti loni na podzim téměř rozsápal.
Soud se bude muset během procesu vypořádat také s motivem vraždy - obžaloba jej totiž nijak nevyjádřila. Podle dosavadních výpovědí se během prvního dne procesu neobjevil motiv, který by obžalovaného muže s vraždou spojoval.
Duu žije v Brně několik let, účelově se v Česku oženil, aby získal přechodný pobyt. Živil se příležitostnými brigádami, peníze posílal svým dvěma dětem do Mongolska. Půl roku před vraždou se rozešel s formální manželkou a začal bydlet spolu s jinými mongolskými manželi v podnájmu v Strmé ulici na okraji Žabovřesk.
"Peníze nikomu nedlužím, jen asi čtyřicet tisíc korun spořitelně. Kamarád ze Znojma totiž zneužil moji kartu a dluh teď musím splácet já," řekl. Ještě před vzetím do vazby požádal městský soud o propuštění na svobodu, aby mohl pracovat a dál posílat rodině peníze. Soud však jeho žádost zamítl.
Soudkyně Halina Černá začala během úvodního dne procesu vyslýchat také svědky z vietnamské komunity. Mladí muži, závislí na hracích automatech, však vesměs do případu jasno nepřinesli – jeden z nich však potvrdil, že se zavražděným barmanem telefonoval ještě v 17.30, v době, kdy již byl Duu podle svých slov dvě hodiny doma ve Strmé ulici.
Časový snímek, který soudu poskytli nezávisle na sobě dva vyslýchaní vietnamští mladíci, pak postavil před soud zásadní otázku: jakým způsobem by se Mongol dokázal nepozorovaně dostat během dvou hodin z Cejlu do Žabovřesk a na hlavní nádraží v čistém oblečení - podle náznaků totiž neexistují žádné krevní stopy na jakémkoliv svršku patřící Duuovi. Oba zavraždění manželé přitom vykrváceli a krevní stopy se podle protokolu objevily na stěnách baru až v půldruhametrové výši.
Vzhledem k složitosti kauzy a simultánnímu tlumočení do mongolštiny a vietnamštiny, soudkyně Halina Černá hlavní líčení v úterý odpoledne přerušila. Proces bude pokračovat dalšími výslechy svědků a policejními expertízami ve středu a s největší pravděpodobností i ve čtvrtek.