Vzácné opeřence objevili celníci podle mluvčí v kleci při jejich převážení ve vozidle Peugeot Expert. "Pašeráci vezli papoušky s falešnými doklady," řekla Temňáková.
Rozsáhlé razie celníků proti organizovanému dovozu cizokrajných opeřenců na jihu Moravy a ve východních Čechách odstartovalo květnové odhalení nelegální přepravy pěti papoušků kakadu palmových na dálnici D2 poblíž Lanžhota na Břeclavsku.
Kuriózní případ, na který tehdy přišli brněnští celníci, byl však podle Temňákové zřejmě jen "kapkou v moři". Celníci totiž získali při vyšetřování pašeráků informace o organizované skupině, která měla podle Temňákové působit ve více státech Evropské unie.
Při následujících domovních prohlídkách u vytipovaných podezřelých lidí, kontrolách různých skladišť a vozidel v Jihomoravském kraji a na východě Čech našli celníci postupně 14 papoušků," konstatovala Temňáková. Konečný soupis pašovaných opeřenců byl podle zoologů a ornitologů omračující - tvoří jej čtyři ara hyacintoví, jeden ara zelený, tři amazoňané velcí mariští, jeden amazoňan červenočelý, jeden amazoňan žlutohlavý, tři amazoňané rudoocasí a jeden amazoňan tukumanský.
Všechny uvedené druhy papoušků patří podle Temňákové ke kriticky ohroženým a jsou zařazeny do seznamu nejpřísněji chráněných živočichů na světě.
Na případu s celníky spolupracovali také inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), kteří všechny uvedené exempláře papoušků převzali. Podle jejich vyjádření se hodnota jednotlivých papoušků na nelegálním trhu může pohybovat v řádech statisíců až milionů korun. "V dalším vyšetřování případu nyní pokračuje policie," konstatovala Temňáková.