Vynesením rozsudku tak skončí prvoinstanční proces, který se konal u krajského soudu během února s vyloučením veřejnosti. Soudkyně Jaroslava Bartošová totiž dospěla k závěru, že by veřejné projednávání kauzy mohlo ohrozit mravnost. "S ohledem na zájmy poškozené dívky a na charakter projednávané věci vylučuji z hlavního líčení veřejnost," konstatovala.
Nyní devatenáctiletou dívku začal jako první zneužívat v letech 1997 až 2000 její bratr David, v té době jí bylo sedm let. Poté začal se zneužíváním i starší z obžalovaných, otec Jiří, který v něm pokračoval až do roku 2007.
"Lituji všeho, co se stalo. Kdyby se tak mohlo všechno vrátit," řekl reportérovi Mediafaxu David Šibíček na chodbě před soudní síní při posledním soudním stání 10. února. "Život se mi změní, přijdu o práci, o přítelkyni," tuší dnes devětadvacetiletý muž, který svou tehdy sedmiletou sestru zneužíval od svých šestnácti do devatenácti let.
Prostřednictvím obhájce Dalibora Grůzy nabídl mladší z Šibíčků dívce odškodění deset tisíc korun, šestinu sumy, které poškozená u soudu uplatňuje. "Požadujeme, aby byla obžaloba mého klienta kvůli promlčení zrušena v celém rozsahu. Kdyby byl i přesto odsouzen, vztahují se na něj poloviční trestní sazby, činů se dopustil jako nezletilý. Nabízíme přesto poškozené slečně peníze, protože je po odchodu od rodiny v tíživé finanční situaci," řekl Mediafaxu Grůza.
Peníze chtěl advokát předat na chodbě před soudní síní přímo dívce nebo její zmocněnkyni, ty však hotovost převzít odmítly. Grůza jim nicméně dal směnku. "Považujte to za zálohu na odškodnění," řekl.
Žádnou lítost naopak neprojevil padesátiletý otec dívky Jiří Šibíček, který ji zneužíval od roku 2003 do roku 2007. "Nechte mě na pokoji, jsem slabý na srdce. Ničemu nerozumíte. Nevím, proč jsem souzený, ničeho jsem se nedopustil. Byl jsem křivě obviněn," řekl Mediafaxu před vstupem do soudní síně.
Podle jihomoravské policejní mluvčí Soni Svobodové se dívka snažila na své utrpení marně upozornit okolí téměř deset let. Případ ohlásila policii až v roce 2008 sociální pracovnice, které se svěřil dívčin spolužák. "Předtím se dívka marně snažila svěřit ve škole výchovnému poradci, nijak jí nepomohl ani gynekolog," uvedla mluvčí.
"Dívka trpí těžkou posttraumatickou stresovou poruchou a s následky se bude vypořádávat celý život," řekla Svobodová s tím, že vzhledem k těžké ujmě na zdraví hrozí obžalovaným pět až dvanáct let vězení.
Případem se po jeho oznámení zprvu zabývali břeclavští kriminalisté. "Po zjištění těžké újmy na zdraví u poškozené dívky převzala kauzu krajská kriminálka a případ začalo dozorovat i krajské státní zastupitelství," řekla Svobodová.