Hasiči za první dva březnové týdny likvidovali na 80 požárů. "Nejčastěji je jejich příčinou nedbalost lidí při spalování zbytků suché trávy, listí a dalších odpadů při předjarní přípravě zahrádek. Neuhlídají hořící ohniště a požár se ve větru rozšíří do okolí," uvedl Haid s tím, že hasiči se stále setkávají i s případy porušování zákazu plošného vypalování.
Podle mluvčího požáry zatím způsobily minimální škodu. "Každoročně si ale vyžádají zranění a úmrtí," varoval. Oheň může ve větrném počasí zasáhnout les, chaty nebo bytové zástavby.
"Zákon o požární ochraně nedovoluje vypalování porostů. Porušení trestá u fyzických osob pokutou až do 25 tisíc korun, u právnických osob pak postihem až do půl milionu korun. Podnikajícím zákon ukládá pálení ohlásit hasičům a zajistit účinná protipožární opatření. Majitelé zahrádek tuto povinnost nemají, ale spalování většího množství mohou ohlásit také, a zabránit tak případnému planému poplachu a zbytečnému výjezdu hasičů," řekl Haid.
Jak dodal, v okolí ohniště ohraničeného kameny by měl být jeden metr široký pás zeminy nebo nehořlavého materiálu a nachystaný hasební prostředek v podobě hadice na kropení nebo konve vody.