Umístění: Společnost Černá kronika Krajský soud v Brně potvrdil Petru Panchártkovi trest za pokus o podvodné přidělení obecního bytu

Krajský soud v Brně potvrdil Petru Panchártkovi trest za pokus o podvodné přidělení obecního bytu

(Brno 7. ledna 2010) (MEDIAFAX) - Krajský soud ve čtvrtek v Brně zamítl odvolání Petra Panchártka, který se domáhal u soudu vyšší instance zrušení svého odsouzení za pokus o podvod. "Soud prvního stupně postupoval v projednávání kauzy správně. Není důvod měnit výrok o vině ani trestu,“ řekl předseda senátu Karel Hortík.

Poslat na email

 

Brněnský městský soud v Brně odsoudil 6. srpna 2008 za pokus o podvod k sedmdesátitisícovému peněžitému trestu Petra Panchártka, který v květnu 2004 slíbil v Brně za úplatu 150 až 200 tisíc korun obstarání obecního bytu 2+1 mimo pořadník pro Lucii Šťastnou.

Panchártek přitom vystupoval jako prostředník tehdejšího člena bytové komise městské části Brno - střed Jaroslava Jemelky (ODS). Žena, kterou Jemelka spolu s Panchártkem žádali o peníze, však byla reportérkou TV Nova a setkání s Jemelkou a Panchártkem si zaznamenala skrytou kamerou. Jemelku pak stál skandál politickou kariéru.

Jemelka i Panchártek byli přitom pravomocně zproštěni obžaloby z braní úplatku již v roce 2007. Nejvyšší soud na podnět nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké pak ale zrušil zprošťující rozsudek nad Petrem Panchártkem. Přitom v doporučení Nejvyššího soudu stálo, že Panchártkovo jednání se dá posuzovat buď jako podvod, nebo takzvané nepřímé úplatkářství. Státní zástupce ale ani trest za nepřímé úplatkářství nenavrhl.

"Člen bytové komise totiž nemůže být podle trestního zákona vnímán jako veřejný činitel, protože tam není přímý vztah mezi jeho příslibem - i kdyby ho dal za peněžní úplatek - a rozhodnutím orgánu, tedy bytové komise. Z toho důvodu soud vyloučil posouzení skutku jako nepřímé úplatkářství," vysvětlila soudkyně Dagmar Bordovská.

Krajský soud ve čtvrtek ve shodě s předchozím verdiktem městského soudu má nicméně za jasně prokázané, že kromě příslibu obstarání bytu tehdejší student práv Panchártek na schůzce v hotelu Avion nabídl Šťastné za 15 tisíc korun zprostředkování fiktivního sňatku a za další tři tisíce korun i získání fiktivní trvalé adresy, potřebné pro přidělení bytu. Peníze se podle výroku soudu snažil od Šťastné vylákat, aniž měl v úmyslu na magistrátu nějak přidělení bytu ovlivnit.

Proti rozhodnutí krajského soudu neexistuje již další opravný prostředek, Panchártek však může podat dovolání k Nejvyššímu soudu. V případě, že by nezaplatil ve stanoveném termínu pokutu, bude muset na čtyři měsíce do vězení.

Jiří Nováček, novacek@mediafax.cz


Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci