"Nejvyšší soud dovolání Miroslava Sládka odmítl," řekl v úterý mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Nejvyšší soud tak podle něj svým verdiktem potvrdil rozsudek odvolacího Městského soudu v Praze, který bývalému vůdci republikánů v lednu uložil dvouletý podmínečný trest s tříletou zkušební dobou.
"O podrobnostech verdiktu nebudeme zatím informovat, rozhodnutí totiž ještě neobdržely všechny zúčastněné strany sporu," řekl Mediafax Knötig. Verdikt Nejvyššího soudu je nicméně pravomocný a nelze proti němu použít již žádný opravný prostředek.
Dnes šedesátiletý Miroslav Sládek byl za Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa (SPR-RSČ) v 1992 byl poslancem ve Federálním shromáždění ČSFR, později zasedal i v Parlamentu České republiky. Proslavil se například podporou připojení Zakarpatské oblasti zpět k Československu, když na hradě v Mukačevu vztyčil československou vlajku. Za svoje pozdější výroky a projev k Česko-německé deklaraci byl zbaven imunity a trestně stíhán, ale soud jej obžaloby zprostil.
V předčasných parlamentních volbách v roce 1998 už republikáni volební úspěch nezaznamenali, oproti volbám v roce 1996 totiž ztratili více než polovinu voličů. Po zániku SPR-RSČ v roce 2001 založil krajně pravicový politik stranu Republikáni Miroslava Sládka, se kterou kandidoval v roce 2002 ve volbách do Poslanecké sněmovny a ve volbách do Evropského parlamentu, ovšem bez výraznějšího úspěchu.
Do povědomí veřejnosti se Sládek dostal znovu v roce 2003, kdy se stal starostou brněnské městské části Útěchov. Vyhrál i následující předčasné volby v roce 2004, ale post starosty neobhájil.
Údajně na protest s počínáním státní moci jeho strana nekandidovala v červnu 2006 ve volbách do Poslanecké sněmovny. Jeho předsednictví ve straně RMS – Republikáni Miroslava Sládka zaniklo společně s definitivním právním ukončením fungování strany v dubnu 2007. V květnu 2008 se obnovila SPR-RSČ, Sládek je předsedou strany, a letos v lednu jej Městský soud v Praze společně s Martinem Smetanou podmíněně odsoudil za její předlužení.