"Trest je definitivní. Žádný další opravný verdikt proti rozhodnutí Nejvyššího soudu není z hlediska obecných soudů možný," řekl Knötig. Dodal, že o odmítnutí dovolání Půty a Šuleje rozhodl soud bez veřejného jednání na konci ledna. "Vzhledem ke skutečnosti, že rozhodnutí ještě neobdrželi účastníci řízení, nebude Nejvyšší soud činit k případu žádná prohlášení," dodal Knötig.
Půta dostal souhrnný desetiletý trest za pět loupeží, krádež a porušování domovní svobody, Šulej šest let za napomáhání k loupeži a krádež. Dovolání Půty k Nejvyššímu soudu směřovalo ke zpochybnění výroku soudů nižších stupňů o zločinném spolčení, které mu při stanovení trestu přitížilo.
Členové takzvaného Berdychova gangu přitom čelili žalobě za sérii loupeží a krádeží, které páchali za pomoci policistů v roce 2000 a 2001. Středočeský krajský soud je za to v říjnu roku 2008 potrestal nepodmíněnými tresty. David Berdych byl odsouzen k 15 letům vězení, Radek Trumpeš a Jan Zelený, dostali 14 a 13 let. Tomáše Půtu a slovenského příslušníka policejní zásahové jednotky Maroše Šuleje, kteří se několik let skrývali v Irsku, potrestal soud 10 a 6 roky ve vězení. Jan Zelený se předloni oběsil ve své cele.
Gang se dopustil loupeží, krádeží a fingovaných silničních kontrol v policejních uniformách či prohlídek bytů s falešnými policejními průkazy a únosů a vydírání podnikatelů. Na přepadeních s nimi spolupracovala i policie.
Dohromady gang spáchal v roce 2000 a 2001 deset loupežných přepadení, policie spolčení zločinců rozbila v roce 2004. Mezi mnoha zadrženými a obviněnými bylo i šest policistů. Ke konci vyšetřování žalobci obvinili 50 lidí, v případech kolem samotného Berdycha podal státní zástupce žalobu na 36 lidí. Soud ale líčení rozdělil do několika samostatných procesů.
Největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky je ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Půta a Šulej jsou podezřelí navíc i z dalších trestných činů. Policisté je zadrželi v roce 2006 v Irsku na základě eurozatykače.
Dnes sedmatřicetiletý šéf gangu David Berdych pracoval jako vyhazovač v pražském baru Discoland Sylvia, jehož majitelem byl Ivan Jonák, v devadesátých letech odsouzený za objednání vraždy své ženy. V Discolandu se scházeli lidé z pražského podsvětí a Berdych tak získal mnoho důležitých kontaktů. Kromě práce vyhazovače také vymáhal dluhy, přepadával a loupil kamiony a dělal menšího policejního informátora. V roce 1996 se podílel na týrání a vraždě zlatníka Václava Tomana.
Berdych dovedl získávat lidi pro vykonání takzvané špinavé práce, shora však jeho činnost řídil někdo jiný - vysocí detektivové z Odboru boje s organizovaným zločinem Policie ČR major Josef Opava, podplukovník František Brázdil a poručík Petr Koňařík. Tito policisté brali třicetiprocentní podíly na zisku a zločince kryli, navíc pravidelně informovali Berdycha o průběhu vyšetřování. Rovněž tito bývalí policisté byli odsouzeni a sedí ve vězení.