Rozsudek nenabyl právní moci. Soudce Jiří Stýblo po vynesení rozsudku jednání přerušil s tím, že v úterý, ve středu a ve čtvrtek soud přednese výrok o náhradě škody a v pátek by mělo padnout odůvodnění.
Právní zástupce Martina Žouželky Pavel Holub však hned po skončení konstatoval, že s klientem podají odvolání. "Nesouhlasím s verdiktem soudu, můj mandant se žádného podvodu nedopustil. Je to nepochopení soudu a určitě podáme odvolání," řekl Holub.
Soud uznal Martina Žouželku a Lukáše Přibyla vinnými z podvodů přesahujících půl miliardy korun již ve středu 6. dubna. Vzhledem k množství poškozených však soudu zabralo více než týden samotné vynesení rozsudku. "Za celou svou šestnáctiletou justiční praxi jsem nic takového nezažil a ani jsem podobný případ neviděl," přiznal Stýblo.
Hlavní líčení s Přibylem a Žouželkou, kteří měli jako manažeři společnosti Edbusy připravit 10 tisíc klientů o více jak půl miliardy korun, začal soud rozplétat loni v červenci. Složitý proces před trestním senátem vedeným soudcem Stýblem trval osm měsíců. Spisový materiál k případu zaplnil několik desítek velkých krabic.
Obžalovaným hrozilo za podvody až desetileté vězení. Oba manažery úvěrové společnosti Edbusy navrhli obžalovat kriminalisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality již na konci roku 2008.
"Oba muži ve věku 29 a 38 let jsou stíháni pro trestný čin podvodu spáchaný formou spolupachatelství a trestný čin neoprávněné podnikání spáchaný opět formou spolupachatelství," řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.
Obvinění měli vytvořit a provozovat na území Česka i Slovenska podnikatelský systém Edbusy - Education Business Systém. "Ten byl zaměřen na zprostředkovávání finančních produktů Schopná půjčka a Rentiér-PIL," vysvětlil mluvčí. V rámci této úvěrové činnosti osobně nebo prostřednictvím spolupracovníků systému od února 2007 do ledna 2009 měli uzavírat smlouvy o zprostředkování žádosti o poskytnutí finančních prostředků.
"Přitom se zavazovali, že ve lhůtě tří až 10 měsíců od nabytí účinnosti smlouvy o zprostředkování dodají finanční prostředky od 100 tisíc do jednoho milionu korun za předpokladu předcházejícího uhrazení zálohové platby," pokračoval Skřepek.
Nabízení Schopných půjček a rent od Edbusy bylo totiž založeno na systému dealerů, kteří berou provize za získané klienty. Firma se stylizovala do role "posledního zachránce", který může předluženým lidem pomoci. Klienti si často na zálohu pro Edbusy museli znovu půjčit. "Obvinění měli klientům svým jednáním způsobit škodu 10 522 klientům, a to ve výši 557 milionů korun a o stejnou částku se tedy obohatili," vypočetl Skřepek.
V rámci vyšetřování bylo na účtech ovládaných obviněnými zajištěno 211 milionů korun. Mezi poškozenými jsou občané České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Rumunska, Srbska, Ukrajiny, Německa a Rakouska.
Firma však tvrdila, že kvůli údajně neoprávněnému policejnímu vyšetřování nebyla schopna svým klientům peníze vyplatit. V listopadu 2008 dokonce vedení Edbusy oznámilo, že Českou republiku zažalovalo v arbitráži. Na svých internetových stránkách pak uvedlo, že bude po ministerstvu spravedlnosti žádat 1,7 miliardy korun jako náhradu škody.
Už v roce 2008 se o Edbusy kvůli zálohám zajímala Česká národní banka. "Zákon o bankách zakazuje přijímat vklady od veřejnosti bez bankovní licence," konstatoval tehdy Pavel Zúbek z oddělení komunikace ČNB. Ani tu podle policistů společnost Edbusy neměla.
Za tisíce poškozených klientů z Česka i zahraničí usedlo již minulé v pondělí u soudu šest zmocněnců, kteří se připojili k řízení s nárokem na náhradu škody. S tím však ostře nesouhlasil Žouželkův obhájce Pavel Holub.
"Obžaloba předjímá škodu, která měla vzniknout. Nároky neprokazují, že poškozeným měla vzniknout škoda jednáním mého klienta," prohlásil Holub. Žouželka zároveň odmítl, že by Edbusy fungovala na principu letadla, součástí projektu prý mělo být i finanční vzdělávání lidí.