Umístění: Společnost Černá kronika Stále více rozvádějících se rodičů manipuluje s dětmi proti partnerovi

Stále více rozvádějících se rodičů manipuluje s dětmi proti partnerovi

Brno, 14. července 2011 (MEDIAFAX) - Úředníci sociálně právní ochrany dětí v Česku neukládají rozvádějícím se rodičům povinnost využívat odborných poraden nebo terapie u odborníků, pokud se sami nejsou schopni po rozpadu rodiny dohodnout na společné péči o děti.Ve čtvrtek to řekla zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Detatko

 

V Česku přitom podle zjištění Kanceláře veřejného ochránce práv roste počet případů, kdy rozvádějící se rodiče proti sobě bojují prostřednictvím dětí.

"V zemi nemáme vhodná neutrální prostředí a zařízení, kam by bylo možné dítě ve vyhrocené situaci dočasně umístit a vymanit je z dosahu manipulace jedním z rodičů a která by zároveň respektovala práva dítěte. Umístění do diagnostických zařízení, dětských domovů nebo dokonce do psychiatrických léčeben vnímají děti jako trest," řekla Seitlová. Dodala, že tato zařízení navíc nejsou na podobné případy připravena a dětem nemohou potřebnou terapii poskytnout.

Nejčastějším problémem, se kterým se ombudsmanova kancelář setkává je fakt, že rozvedení rodiče nejsou schopni komunikovat ani ve věcech, které se týkají jejich dítěte. "Jeden rodič odmítá předávat dítě druhému, brání styku dítěte s druhým rodičem, což občas vede až k únosu dítěte a skrývání," řekla Seitlová. Rodič podle ní rovněž často manipuluje dítětem proti druhému rodiči, takže dítě se pak s ním odmítá setkávat a vypěstuje si k němu negativní vztah.

Podle Seitlové rychle přibývá případů, že rodiče, kteří se nejsou schopni na komunikaci o dítěti dohodnout, začínají své vnitřní spory při předávání dětí natáčet na video a svůj případ pak medializují. Rodiče se domnívají, že je to důkaz, kterým mohou operovat u soudů. "Není tomu tak, navíc se děti tímto chováním dále traumatizují," řekla Seitlová.

Podle kanceláře ombudsmana by však měla soudní opatření vůči rodičům jednoznačně předcházet opatřením vůči dětem. V Česku však chybí zejména odborná a důsledná práce s rodiči, která by jim umožnila terapii nebo mediaci v případě sporu. "Ta by je naučila komunikovat a v zájmu dítěte spolu vycházet alespoň v záležitostech, které se týkají dítěte," řekla Seitlová.

Seitlová zároveň konstatovala, že české orgány sociálně právní ochrany dětí "nevyužívají důsledně všech možností, jak přimět rodiče, aby dítě svými vzájemnými potyčkami netraumatizovali".

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci