Žaloba policistům připisuje zodpovědnost za smrt Vietnamce Hoanga Son Lamy, který zemřel po jejich zásahu 5. ledna 2009. Hoang Son Lam zemřel po zásahu brněnských policistů v nemocnici.
Tříčlenná hlídka pohotovostního a eskortního oddělení jihomoravské policie vedená Srnským zasahovala ve Vietnamcově bytě v Körnerově ulici v neděli 4. ledna 2009 krátce před polednem. Reagovala na hlášení obyvatelky bytu v prvním patře, která doma nalezla takzvaná psaníčka se sypkou látkou. Tři členové hlídky - Josef Srnský, František Jaroš a Jarmil Šimoník - zajistili místo a asistovali kolegům z protidrogového oddělení, kteří z bytu odvezli šestadvacet dávek heroinu připravených k pouličnímu prodeji.
Poté, když se 45 kilogramů vážící Asiat vrátil kolem sedmé hodiny večer z práce, jej Srnský podle obžaloby v bytě napadl a před odvezením do policejní cely za přihlížení svých kolegů brutálně zbil a zkopal. Státní zastupitelství v Brně po rozsáhlém vyšetřování obžalovalo ze zabití 43letého Vietnamce Hoang Son Lama čtyři lidi. "Tři z nich jsou policisté z Brna," řekl krajský státní zástupce Hynek Olma.
Všichni tři obžalovaní muži jsou zkušenými policisty. Dva z nich sloužili u policie 10 let, jeden osm let. Patřili k nejlepším policistům oddělení a podle svých nadřízených "v minulosti svou profesionalitu prokázali v řadě náročných zákroků proti nebezpečným pachatelům trestné činnosti". Obžalovaní policisté jsou zatím zproštěni výkonu služby. "Vedení krajského ředitelství do doby, než bude případ pravomocně odsouzen, ctí presumpci neviny," řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Jedenatřicetiletému Srnskému hrozí za trestný čin ublížení na zdraví s následkem smrti až 15 let vězení nebo výjimečný trest, jeho dvěma kolegům Františku Jarošovi a Jarmilu Šimoníkovi nižší tresty za zneužití pravomoci veřejného činitele. Trestnímu stíhání čelí rovněž třicetiletá žena, která se podle obžaloby podílela na útoku na Asiata tím, že do něj kopala.
Srnského, jeho dva kolegy a ženu obžalovalo státní zastupitelství až téměř rok po spáchání trestného činu. Žalobu soud zaregistroval teprve 18. prosince loňského roku. Vyšetřovatelé zároveň uvalili na případ přísné informační embargo.
"Soudce Městského soudu v Brně v průběhu vyšetřování nevyhověl návrhu státního zastupitelství o vazebním stíhání obviněného policisty, muž byl proto vyšetřován na svobodě," poznamenal Olma.
Okolnosti úmrtí Vietnamce vyšetřovali rovněž pracovníci Inspekce Policie České republiky. Podle slov její mluvčí Martiny Lídlové nesla akce jméno Bijec a na jejím konci jsou tři brněnští policisté obžalovaní z trestného činu. "Jeden se zodpovídá z ublížení na zdraví a zneužívání pravomoci veřejného činitele, další ze zneužití pravomocí. Inspekce potvrdila, že policisté jsou za smrt Vietnamce zodpovědní," řekla Lídlová.
"Vyšetřováním a vyhodnocením důkazních materiálů jsme zjistili, že při zásahu proti Hoang Son Lamovi ho jeden z policistů fyzicky napadl a Vietnamec na následky těžkých zranění zemřel. Zbývající dva policisté na jednání svého kolegy přihlíželi a nezabránili jeho protiprávnímu jednání," konstatovala mluvčí.
Pitva později prokázala, že Vietnamec měl přeražená dvě spodní žebra a natrženou slezinu v důsledku kopů nebo úderů. Drogy Lam v organismu neměl - pouze substituční látku metadon. Ta ho měla zbavit závislosti, ze které se rok před smrtí léčil.
Proces, který začal před trestním senátem brněnského krajského soudu letos v březnu, se vleče šestý měsíc. Procesní strany totiž požadují neustále nová doplnění svědeckých výpovědí. Soudce v pondělí odročil vynesení rozsudku na 31. srpen.