"Za uvedené období řidiči automobilových cisteren prokazatelně nezákonně do Česka provezli 400 cisteren, ve kterých bylo zhruba 11,5 milionu litrů pohonných hmot," řekl ve čtvrtek agentuře Mediafax mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek s tím, že škoda na neodvedených poplatcích vystoupala na 188 milionů korun.
Vrchní soud potvrdil závěry policejního vyšetřování, že v letech 2003 a 2004 kolem sebe Hubáček vytvořil sdružení lidí, kteří společně pašovali do Česka neproclené pohonné hmoty. Na zločinu spolupracovali i celníci na hraničním přechodu v Břeclavi, kteří kamiony s pohonnými hmotami nezaevidovali a proto z nich nikdo nevyměřil, ani nevybral clo.
Třináctičlenná skupina kolem Hubáčka úzce spolupracovala. "Z kamionů proto nikdo kromě cla nevybral ani spotřební daň a daň z přidané hodnoty, protože příslušné dovozní doklady pašeráci opatřili padělanými nebo neoprávněně užitými celními razítky," řekl Skřepek. V Česku pak pohonné hmoty skupina s obrovským ziskem rozprodala.
Hubáčka vyšetřovala v letech 2004 až 2006 brněnská expozitura Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. V rámci trestního řízení spolu s ním soudy poslaly do vězení dalších 13 lidí.
Hlavnímu pachateli kladl žalobce za vinu, že v letech 2003 a 2004 "zosnoval a řídil trestnou činnost skupiny osob, která spočívala v krácení daně a cla a způsobil tak škodu velkého rozsahu. Tím se dopustil zorganizování trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby".
Trestní řízení bylo podle Skřepka mimořádně složité a časově náročné, první rozsudek padl již v roce 2006. Státní zástupce i hlavní obžalovaný se však proti rozsudku odvolali a proto ve věci nakonec rozhodoval Vrchní soud v Olomouci. Nový rozsudek tak ve čtvrtek nabyl právní moci.