Umístění: Společnost Černá kronika Zavinil smrt školáka na lyžařském kurzu, u Nejvyššího soudu neuspěl

Zavinil smrt školáka na lyžařském kurzu, u Nejvyššího soudu neuspěl

Brno, 7. dubna 2010 (MEDIAFAX) - Nejvyšší soud v Brně v neveřejném zasedání ve středu odmítl jako zjevně neopodstatněné dovolání lékaře Vlastimila Havlíčka proti rozsudkům soudů nižších instancí, které jej odsoudily k dvouleté podmínce s odkladem na čtyři roky za smrt studenta Patrika Wisze. Uvedl to mluvčí NS Petr Knötig.

Teplomer

 

"Městský i krajský soud v Brně se vypořádaly s celým případem i všemi důkazy nade vší pochybnost naprosto řádně," řekl Knötig s tím, že Nejvyšší soud nebude verdikt dále komentovat, protože jeho rozhodnutí ještě neobdrželi účastníci řízení.

Brněnský lékař Vlastimil Havlíček podle rozhodnutí městského soudu zavinil smrt tehdy čtrnáctiletého studenta I. německého gymnázia na školním lyžařském zájezdu ve Velké Úpě v Krkonoších. Soudkyně Šárka Schinzelová jej proto v roce 2008 odsoudila k dvouletému podmíněnému trestu s odkladem na čtyři roky. Po čtyři další roky také nesmí Havlíček léčit. Lékaři přitom původně hrozil až pětiletý trest vězení.

Čtrnáctiletý student gymnázia Patrik Wisz z Brna zemřel po návratu ze školního lyžařského kurzu v brněnské dětské nemocnici v roce 2003. Lékař Havlíček se kurzu zúčastnil jako zdravotník. Přestože byl chlapec ve špatném zdravotním stavu, Havlíček jej léčil sám paralenem a stopanginem. Rodiče o zdravotním stavu syna neinformoval.

Ti si ho vyzvedli u autobusu a ihned odvezli na pohotovost. Po třinácti dnech v nemocnici chlapec zemřel na selhání orgánů po septickém šoku.

"Stav pacienta, který přijel z lyžařského výcviku, byl alarmující. Havlíček neposkytl studentovi takovou péči, jakou měl. Přestože si chlapec stěžoval na bolesti, vysoké horečky a vodnatý průjem, byl lékař k jeho nemoci lhostejný," upozornila při odůvodnění rozsudku samosoudkyně Schinzelová.

V kauze proti sobě stály dva okruhy výpovědí. Učitelé, kteří se kurzu zúčastnili, Havlíčka obhajovali a tvrdili, že se o chlapce staral lékař dobře. Proti stála svědectví spolužáků mrtvého studenta, kteří zdravotní stav chlapce popisovali soudu a vyšetřovatelům mnohem dramatičtěji.

Stěžejním důkazem se podle soudkyně stal fakt, že po návratu do Brna za pouhých deset minut od návštěvy lékaře na poliklinice převezla hocha do nemocnice rychlá záchranná služba. "To svědčí o tom, že stav žáka byl opravdu vážný. Nevyvinul se najednou z ničeho nic, ale trval několik hodin," zdůraznila samosoudkyně.

Podle Schinzelové by pravděpodobně Wisz zemřel i v případě, že by se o něj Havlíček řádně postaral. "Nikdo neříká, že lékař může za smrt. Měl však o něj pečovat mnohem víc. Wisz měl navíc komplikované bakteriální onemocnění," konstatovala soudkyně.

Někteří znalci u soudu navíc řekli, že kdyby chlapec včas dostal antibiotika, přežil by.

Havlíček se u soudů hájil, že v Krkonoších se Patrikovo onemocnění projevovalo jako obyčejná viróza. To ale vyvraceli Patrikovi spolužáci, podle kterých chlapec ani sám nedošel do autobusu.

Odškodné rodiče Wiszovi nechtěli. Stačilo jim, že soud uznal lékařovu vinu. I. německé gymnázium v Brně se jim za smrt syna podle jejich slov dodnes neomluvila.

(Jiří Nováček)

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci