Umístění: Sport Ostatní sporty Čtvrt století od tragické smrti vítěze Závodu míru Vlastimila Moravce

Čtvrt století od tragické smrti vítěze Závodu míru Vlastimila Moravce

Vlastimil-moravec-pomnikBrno, 4. května 2011 - Letos uplynulo již 25 let od tragické havárie vítěze Závodu míru 1972 Vlastimila Moravce. Osudným se pro československého cyklistického reprezentanta stal 15. duben 1986.

Při návratu z tréninku domů do brněnských Kohoutovic zahynul po srážce s nákladním automobilem. Řidič otáčel kamion s návěsem právě ve chvíli, kdy z kopce dolů řítil na kole československý reprezentant. Nákladní automobil vjel do protisměru a na pár vteřin zatarasil celou silnic v obou směrech a chystal se zaparkovat do úzké uličky. Manévr už ale nestačil dokončit včas. Vlastimilu Moravcovi bylo pouhých 36 let. Měl deset dní po svatbě a jeho druhá žena byla v pátém měsíci těhotenství. Na vítěze Závodu míru zůstaly vzpomínky a pomník v Libušině údolí.

Moravec začal závodit v cyklistickém klubu v Dobrušce. Po maturitě odešel do brněnské Dukly. Mezi nejvýznamnější patří vítězství v závodě Okolo Slovenska (1974), Bohemia (1977). V roce 1972 startoval na olympijských hrách v Mnichově v soutěži družstev a v roce 1976 v Montrealu v soutěži jednotlivců. Vyhrál celkem 110 cyklistických závodů. Vrcholem jeho sportovní kariéry bylo vítězství v Závodě míru v roce 1972. Z Dukly Brno odešel v roce 1981 a závodní činnost ukončil roku 1985, kdy se stal trenérem Armádního střediska vrcholového sportu Dukla Brno.

Autor a foto: Petr Podroužek