Začínali jsme barvou, potom broky, prachem a nakonec potiskem. Vše se podařilo na jedničku. Osvědčil se nám francouzský prach. Lépe hořel, méně kouřil a zpětný ráz byl o něco příjemnější,“ prozradil nám trojnásobný účastník olympijských her Jan Sychra.
Průhledná nábojnice má měkčí a tenčí plast, což má vliv na zpětný ráz. Navíc je do náboje vidět, to znamená i lepší fyzickou kontrolu. „Potisk je v podstatě jen kosmetická záležitost, ale je originální svojí dvoubarevností,“ říká několikanásobný mistr světa a evropský šampión Sychra. Náboje pro tyto konkrétní střelce se vyrobily v řádech desetitisíců. Každý brok má netradiční průměr 2,15 mm(standardně je používán 1,9 mm – pozn. red.), což je reakcí na avizovanou tvrdost terčů na olympiádě.
To naopak obhájce olympijského zlata ve střelbě na trap a další brněnský zástupce David Kostelecký (36) nemá na inovaci ani pomyšlení. „Mám smlouvu s italskou firmou a budu v Londýně střílet se stejnými náboji, jako na olympiádě v čínském Pekingu. Jsem s nimi dlouhodobě spokojený a nepotrpím si na nějaké inovace,“ řekl David Kostelecký.
Petr Podroužek