Doma v životě nikdy moc nepobyl. Je proto tak trochu s podivem, že mu manželství vydrželo. „Jako závodník jsem býval ve světě kolem dvou set dnů v roce. Většinou jsem bydlel na pokoji s Michalem Klasou, takže jsem s ním byl častěji, než s manželkou,“ dává k dobru cyklista.
Škoda vidí velký cyklistický potenciál v Romanu Kreuzigerovi. „V budoucnu může na slavné Tour de France ještě mile překvapit. Je dobrým vrchařem, časovkářem i sprinterem. Pokud ji chce ale vyhrát, musí být v něčem skvělý. Tak tomu bylo u Armstronga. Ten ukázal v časovce všem záda, a v kopcích si to potom pohlídal. Roman by se neměl soustředit jen na udržení vyjetých pozic, ale spíše se snažit častěji nastupovat, tvořit etapy, být výbušnější. I za cenu určité prohry. Ovšem i takovéto zkušenosti následně zúročí. Mnohé skvělé borce běžné poráží, ale na Tour jakoby si na ně nevěřil. Roman je ovšem velmi žádaný, u několika nabídek k angažmá jsem byl osobně,“ říká Jiří Škoda.
Před třiceti roky, společně s s Alipi Kostadinovem, Michalem Klasou a Vlastiborem Konečným vybojovali bronzovou medaili v silničním závodě družstev na olympijských hrách v Moskvě.
„Stokilometrová časovka mě paradoxně coby závodníka nebavila, opačně to ale bylo, když jsem byl trenérem. Vyladit ji, co se týká tempa, načasovaní, tedy všeho, aby se dalo potom slušně prodat, bylo méně náročnější,“ zavzpomínal nejlepší československý cyklista z roku 1980 Jiří Škoda.
Petr Podroužek