Také díky hezkému počasí prvního zářijového víkendu navštívilo mezinárodní letecký festival CIAF 2008 na tuřanském letišti na třicet tisíc lidí. Celé dva dny se nad letištěm vznášely bitevní vrtulníky, stíhačky a letky historických dvouplošníků. Své umění zde předvedli i hasiči, kteří zasahovali při fingované havárii letadla.
Letecký svátek v Tuřanech
Kyjov a Tvarožná Lhota
Obec Tvarožná Lhota a město Kyjov úspěšně reprezentovaly Českou republiku v mezinárodní soutěži Entente Florale Europe (Evropská kvetoucí sídla) a obě se umístily na stříbrné příčce. František Lukl, starosta Kyjova, uvedl: „Jak komise sama řekla, Kyjov je město, které má ducha a kde žijí lidé, kteří mají město rádi a dělají pro to maximum.“
Soutěž, kterou před více než třiceti lety založila Velká Británie spolu s Francií, vyhlašuje každoročně Evropská asociace pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Česká republika je účastníkem od roku 2002. V rámci soutěže byla hodnocena řada kritérií, zejména péče o veřejné prostory, sadovnické úpravy s důrazem na využití květin na záhonech a v nádobách, ekologické přístupy k životnímu prostředí, recyklace odpadů, čištění odpadních vod, podpora cestovního ruchu apod.
Jakou svatbu mají vodníci
Krásně upravené vlasy, šaty s dlouhou bílou – a navíc suchou – vlečkou, dokonalý make up.
Tak na to vše musela zapomenout nevěsta Kateřina Šrajerová, neboť se ženichem Jiřím Štanclem absolvovala první oficiální českou svatbu pod vodou. Nevěsta, která nemá s potápěním žádné zkušenosti, však nemohla ve čtyřmetrové hloubce brněnského koupaliště vydržet a za každou cenu se chtěla vynořit! Nakonec ale ke svatbě pod vodou přece jen došlo. Dokonce se pod vodní hladinou připíjelo i šampaňským. Výkon novomanželů je zapsán v české knize rekordů.
Na bruslích až do oblak
Hynek Holeček (26) je chlap jako hora. A když si ještě nazuje vysoké brusle, měří úctyhodných 214 centimetrů – a to pak dokáže diváky pořádně zvednout ze sedadel!
Hynek předvádí salchowa, toeloopa nebo rittbergera a jiné bravurní kousky na speciálních, ve světě ojedinělých bruslích z oceli a železa a hlavně s noži, jež jsou o dvacet centimetrů vyšší, než ty obvyklé. „S nápadem za mnou přišel kamarád. Chtěl vyzkoušet něco nového ve dvojici a jeho otec pak pro mě vyrobil speciální vysoké brusle.“ Hynek se představil například v Mrazíkovi – pohádkovému muzikálu na ledě, své umění předvedl nedávno v Tišnově. Se svojí show cestuje i po světě, s Holiday on Ice projel arabské země a tři měsíce strávil v Hongkongu, kde vystupoval až pětkrát denně.
Do sportu vstoupil genový doping
V souvislosti s přímo nadlidskými výkony, kterých sportovci dosahují, se hovoří o novém fenoménu – genovém dopingu. Vždyť jen na olympiádě v Číně bylo ve 302 disciplínách vytvořeno neuvěřitelných 132 olympijských rekordů!
„Genové manipulace mají v budoucnu potenciál měnit lidské životy. V případě jejich zneužití můžeme hovořit o genovém dopingu. Nejrozšířenějšími přenašeči genu do organismu jsou viry. Postup je tedy do jisté míry srovnatelný s uměle navozenou virovou infekcí, přičemž virus nese informaci vedoucí k vyvolání určité požadované reakce,“ prozrazuje brněnský sportovní lékař František Jedlička.
Malé sporty – velké medaile
V Birminghamu v Anglii proběhlo ve dnech 8.–12. září mistrovství světa v silovém trojboji a benčpresu. Toto sportovní odvětví mnohým z nás moc neříká, zato místní v Břeclavi a okolí jej znají dobře díky Radovanu Kaděrovi (31), loňskému bronzovému medailistovi z ME. Letos bojoval společně s 250 silovými atlety z celého světa ve váhových kategoriích do 125 nebo 140 kg a uspěl víc než na výbornou. V samotném benčpresu získal bronz a v celkovém součtu trojboje, kdy zvedalcelkem 855 kg, si zajistil stříbrnou medaili.
Dvojice z Kociánky závodila v Pekingu

Josef Winkler startoval v soutěži tricyklistů. V této disciplíně závodí těžce spasticky handicapovaní s centrální poruchou hybnosti, jež místo na kole, na kterém by neudrželi rovnováhu, jezdí na tricyklu. Skončil v časovce devátý a sedmý v silničním závodě.
Brněnský rekordman se radši sprchuje
Brněnský dálkový plavec David Čech (22) jako první český suchozemec v historii přeplaval Gibraltarský průliv, a navíc jej zdolal oběma směry. A tak nikoho neudiví, že se místo válení ve vaně radši sprchuje. Vody si totiž užije dost a dost.
Proč se mladý rekordman rozhodl právě pro plavbu přes Gibraltar? „Uvažoval jsem o něčem novém i finančně méně náročném. Říkal jsem si, že jedna cesta neodpovídá ani dlouhým závodům, tudíž jsem zvolil plavbu tam i zpět nonstop,“ říká David Čech. Rozdíl mezi průlivem a Kanálem je především v jejich délce. La Manche má vzdušnou čarou zhruba 33, Gibraltar 15 kilometrů. Na Gibraltaru jsou proudy pouze z jedné strany, tudíž plavce odsouvají dál a dál do Středozemního moře, a oba směry zdolá pouze rychlý plavec, jinak by se zpátky do Evropy snad ani nedostal.
Strana 1692 z 1700