Umístění: Společnost Zájmová sdružení Kraj spolupracuje s Lodžským vojvodstvím

Kraj spolupracuje s Lodžským vojvodstvím

Jihomoravský kraj se každoročně prezentuje v Polsku na podzimních veletrzích v rámci Svátku Lodžského vojvodství, ale letos se zúčastnil i veletrhu  „Kde se setkávají kultury“. Náš kraj a Lodžské vojvodství v Polsku mají již od ledna 2005  uzavřenou smlouvu  o spolupráci.  Podpisu smlouvy předcházely návštěvy  politických představitelů  kraje již v roce 2003.
Letos jsme byli pozváni do Zelowa, malého městečka 30 km jižně od Lodže. Je  známé tím, že  zde žijí již více než dvě stě let potomci českých bratří, kteří museli ze své země odejít po bitvě na Bílé hoře po roce 1620. Mnozí z nich odešli do Slezska a zde založili českou komunitu.  Místa pro ně však ubývalo, a tak jim v Zelowě nabídli pozemky  pro osídlení.

Dny české kultury v Polsku

 
Potomci  Čechů tu pořádají každoročně setkání v rámci „ “. Tato akce má vysoký společenský  kredit a představitelé Lodžského vojvodství na ni přizvali i zástupce našeho kraje. Setkávají se zde čeští rodáci  z celého světa (Rakousko, Německo, USA). V rámci programu byla odhalena pamětní deska J. A. Komenskému  k 380. výročí jeho příchodu do Polska. Ta se nyní nachází  v nově zrekonstruovaném a opraveném kostele.  S  politickou delegací zastupitelů kraje jela také kapela BAOBAB z Brna, aby  reprezentovala náš kraj v oblasti kultury. Nesmělo chybět ani moravské víno a pivo Starobrno.
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci