Dobrým vodítkem pro rodiče je také to, když je dětská organizace členem širšího sdružení, zastřešující dětské organizace, kterým může být například Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) či Jihomoravská rada dětí a mládeže „Z hlediska rodiče, který vybírá tábor, to má dva hlavní přínosy. Zaprvé ví, kde se může na pořadatele tábora zeptat a zjistit aspoň základní informaci z jiného zdroje, než přímo od něj – ať už je to ze střešní organizace (ČRDM či krajské rady) nebo celostátní ústředí organizace (např. Ústředí Pionýra, když je pořadatelem pionýrská skupina). Zadruhé sdružení ČRDM nebo krajských rad, jež jsou členy ČRDM, mají automaticky pro účastníky svých akcí, a tedy i táborů, úrazovou pojistku,“ upozorňuje Kořínek.

A co vše by si rodiče ještě měli zjistit před podáním přihlášky na dětský tábor? „Rodiče by si vždy měli být jistí, že tábor pořádá solidní organizace, že jeho pracovníci budou kompetentní a kvalifikovaní a že program tábora bude vyhovovat dítěti. Určitě by se měli ptát na zdravotní péči, dále co všechno zahrnuje cena tábora. Měli by určitě vědět, že s výběrem tábora je dítě stejně srozuměno jako oni, že tam opravdu chce jet,“ doplňuje Kořínek.
A proč vůbec dítě přihlásit na letní tábor? „To samozřejmě záleží na samotném táboře a jeho programu. Obecně ale lze říct, že pokud si rodiče s dětmi společně vyberou dobrý tábor, vždy bude něčím přínosný. Táborová činnost rozvíjí týmovou spolupráci, schopnost prosadit své nápady a názory v kolektivu, samostatnost. Jsou skvělým místem pro vytváření a utužování přátelství, mají v sobě dobrodružství i romantiku. K tomu přičtěme pobyt v přírodě a pohyb,“ uzavírá Kořínek.
(tof, foto: Jakub Jansa, Ondřej Brunecký)