Umístění: Společnost Zájmová sdružení Strom roku 2009 – vyhraje moravský zástupce?

Strom roku 2009 – vyhraje moravský zástupce?

Soutěž Strom roku 2009 míří do finále a mezi dvanácti finalisty z celé republiky jsou hned dva jihomoravští zástupci! Umístí se na medailových pozicích Pozořické vrby či Lípa Samaritánka z Hradiště? Rozhodnout o tom můžete i vy! Jihomoravští finalisté přitom rozhodně nejsou bez šancí. „V minulosti se ze zástupců Jihomoravského kraje nejlépe umístily hned dvě oskeruše. V loňském roce skončila dvěstěletá oskeruše rostoucí za vinnými sklepy u Josefova na skvělém druhém místě s více než 18 tisíci hlasy, v druhém ročníku ankety, v roce 2003, získala 160 let stará oskeruše ve vinohradu u Strážnice 3900 hlasů a umístila se třetí,“ uvedla Pavlína Binková z Nadace Partnerství, která soutěž pořádá.

lipa

 


„Anketa Strom roku se snaží být především zábavnou hrou, která má jednoduchým způsobem upozornit lidi na potřebu péče o stromy a přírodu obecně. Ne každý může aktivně pomoci a jít třeba sám sázet stromy. Pokud však pošlete hlas vybranému kandidátovi prostřednictvím dárcovské SMS, přispějete do veřejné sbírky Strom života a umožníte podpořit výsadby nových stromů na místech, kde jsou třeba a kde si je lidé přejí,“ přibližuje Binková smysl soutěže.

Příznivci stromů mohou finalisty podpořit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM4 (tvar pro lípu) nebo DMS STROM6 (tvar pro vrby) na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, na výsadbu stromů poputuje 27 Kč. Další způsob rozhodování o vítězi je pomocí hromadných hlasovacích archů, které si mohou objednat na internetových stránkách programu Strom života Nadace Partnerství. Hlasovat můžete až do 10. října, aktuální pořadí stromů či bližší informace o lípě, vrbách a dalších finalistech najdete na www.stromzivota.cz/anketa.
(tof, foto: P. Francán)

4 otázky pro Pavlínu Binkovou z Nadace Partnerství, o.p.s, jednu z organizátorek soutěže Strom roku 2009



1) Pokolikáté se již soutěž Strom roku koná a vyhrál v její historii nějaký jihomoravský "zástupce"?

Myšlenka pořádat anketu Strom roku vznikla v návaznosti na prvorepublikové aktivity okrašlovacích spolků a na činnost sdružení Českého svazu ochránců přírody v Brně, které se zabývalo ochranou zeleně ve městě a poprvé vyhlásilo anketu Brněnský strom roku v roce 2000. Celorepublikovou soutěž o Strom roku pořádá Nadace Partnerství pod záštitou Ministerstva životního prostředí od roku 2002, letos se tedy koná její osmý ročník. Anketa má upozornit na význam stromů a přivést lidi k většímu zájmu o prostředí, ve kterém žijí. Hlasování je zpoplatněno (dárcovské SMS, hlasovací archy). Takto získané prostředky jdou do veřejné sbírky Stromu života Nadace Partnerství.
V minulosti se ze zástupců Jihomoravského kraje nejlépe umístily hned dvě oskeruše: V loňském roce skončila dvěstěletá oskeruše rostoucí za vinnými sklepy u Josefova na skvělém druhém místě s více než 18 tisíci hlasy, v druhém ročníku ankety, v roce 2003, získala 160 let stará oskeruše ve vinohradu u Strážnice 3 900 hlasů a umístila se třetí. I na těchto číslech je patrné, že zájem lidí o anketu každým rokem výrazně roste.

2) Kolik stromů je v rámci celé ČR do soutěže přihlášeno? A jaký je zájem o soutěž mezi veřejností?


Návrh na oblíbený, zajímavý či jakkoli významný strom může do ankety podat každý. Přijímáme je každoročně od prvního jarního dne do konce června. Letos se nominací sešlo 65. O příběhy oblíbených stromů se s námi podělili i členové svazu neslyšících a nedoslýchavých, skautský oddíl či zaměstnanci tří firem. Většina návrhů obsahovala příběhy stromů - někdy měly podobu pohledu do historie, jindy osobního vyznání. Počet navržených stromů každým rokem kolísá, vždy se však pohybuje cca kolem 80-100. Rostoucí popularita je však patrná především na počtu získaných hlasů. Zatímco v prvním ročníku hlasovaly necelé dva tisíce osob, v roce 2008 se do hlasování zapojilo přes 87 tisíc lidí a do veřejné sbírky na výsadby stromů díky nim přibylo 620 733 korun.

3) Myslíte, že mají letošní dva jihomoravští "kandidáti" šanci na vítězství? A proč by pro ně měli lidé hlasovat?

Anketa Strom roku se snaží být především zábavnou hrou, která má jednoduchým způsobem upozornit lidi na potřebu péče o stromy a přírodu obecně. Ne každý může aktivně pomoci a jít třeba sám sázet stromy, pokud však pošlete hlas vybranému kandidátovi prostřednictvím dárcovské SMS (více informací na www.stromzivota.cz/anketa), přispějete do veřejné sbírky Strom života a umožníte nám podpořit výsadby nových stromů.


Záleží na podpoře veřejnosti a aktivitě navrhovatelů, jestli se mezi vítěze dostanou Lípa Samaritánka v Hradišti či Pozořické vrby, tedy letošní zástupci Jihomoravského kraje. Porota stromy vybrala proto, že ji zaujal vztah navrhovatelů ke stromům.

4) Zvýší podle Vás případné vítězství prestiž dané obce, na jejichž území se stromy nacházejí?

Posílení komunitního života v obci, zvýšení zájmu o životní prostředí či kulturní dědictví regionu, pozitivní vliv zvýšeného zájmu o obec a její zviditelnění – takto často hodnotí vliv ankety starostové a starostky nejen vítězných obcí. Tak například v Beňově na střední Moravě čítajícím necelých 700 obyvatel získali vítězný titul v roce 2007 díky podpoře více než 22 tisíc osob. Podobné zkušenosti má i Vladimír Koupal, starosta Římova u Českých Budějovic, kde roste Strom roku 2008. V rozsáhlé kampani získala lípa nesoucí jméno jezuity Jana Gurreho, takto pohotově překřtěná místním páterem v přihlášce do ankety, bezmála 38 tisíc hlasů. Římovští také sháněli příznivce v okolních obcích a školách, na hlasovací archy se však podepsaly i stovky obyvatel partnerských obcí – německého Albrechtsbergu či chorvatské Rijeky. I zde se do kampaně podařilo zapojit řadu místních firem. Anketa tak umožnila investovat peníze z regionu opět do regionálního rozvoje: z jejího výtěžku budou podpořeny výsadby stromů po celé České republice; na místech, kde jsou třeba a kde si je lidé přejí.
Anketa však není jen soutěží „obecních úřadů“. Její historie zaznamenala desítky příběhů nadšených jednotlivců, rodin, neziskových organizací.



Pozořické vrby - finalista ankety Strom roku 2009


Nový příběh pozořických vrb se začal psát ve 21. století.
Uprostřed Pozořic se nachází „Panská zahrada “. Dříve patřila k hospodářskému dvoru Lichtenštejnů. V roce 2000 se v její spodní části nacházela podmáčená louka, rákosiny a bažina s vrbami. Původně zde mělo panstvo rybníček, střelnici a také užitkovou zahradu. Jak šel čas, rybníček zmizel a nepotřebnou bažinu mezi vrbami začali místní občané zavážet nejrůznějšími odpady. Při tvorbě územního plánu se objevila varianta odprodeje lokality do soukromých rukou, aby se obec zbavila „problematického“ území.

Z iniciativy místních ochránců přírody vznikl návrh na revitalizaci. Významnou úlohu při rozhodování zastupitelů sehrála aktivita dětí při likvidaci skládky a prezentace fotografií překrásných „plazivých“ vrb, o kterých do té doby téměř nikdo nevěděl. V představách vizionářů byla parková úprava celé lokality. Zastupitelstvo nakonec dalo přednost veřejné zeleni před parcelací na rodinné domky. V roce 2004 jsme obdrželi dotaci, díky které byl obnoven rybníček a vysázeny další stromy a keře. Místní středisko ekologické výchovy Větřák přišlo s koncepcí tzv. „dětské přírodní rezervace Pančava“. Každoročně zde pořádáme ekologicky zaměřené programy pro veřejnost a školáci tu mají terénní výuku. Díky nadaci Partnerství se nám podařilo vysázet také arboretum původních druhů keřů.

Největší radost máme z toho, že se našli místní lidé, kteří se začali o Panskou zahradu pečlivě starat. Díky jejich péči a různým nápadům (např. kachní domek s vodníkem) nachází do Panské zahrady cestu stále více lidí. Důchodci ze sousedního domova seniorů, mladí na rande a především rodiče s dětmi z okolních bytových domů. Mají možnost krmit kachny na rybníčku, běhat po obrovských plazivých vrbách, a nebo pozorovat motýly na louce, vážky nad hladinou, pohoupat se na houpačce. Jeden tatínek s ročním klukem chodí pravidelně k rybníčku, aby hodili do vody malý kamínek, který žbluňkne…

pozoricke_vrby


Lípa Samaritánka - finalistka ankety Strom roku 2009

Lípa srdčitá u obce Hradiště, zvaná Samaritánka, je pro mnoho obyvatel obce velmi dobře známým pojmem a častým cílem jejich procházek za přírodou a klidem, který u ní chtějí nalézt. A skutečně místo, kde se tato lípa nachází přímo vyzařuje harmonií. Mohutná koruna Lípy se klene nad bílou kapličkou ze které proudí pramínek čiré vody a následně stéká s tichým šuměním ze stráně dolů. Poblíž kmene stromu se nachází lavička, kde se pocestný může kochat tímto nádherným místem a mít pocit, jakoby jej lípa vzala pod svoji ochranu. Sluneční paprsky prosvítající v mohutných větvích koruny sem dopadají v příjemné hře světla a stínů.

Obec Hradiště je původně velmi stará osada nedaleko okresního města Znojma, kde dodnes probíhají archeologické práce s mnoha zajímavými nálezy z období počátků osidlování naší vlasti.

Okolí Hradiště bývá často navštěvované obyvateli Znojma a turisty vůbec, neboť se částí nachází již ve 3.pásmu Národního parku Podyjí. Vyskytuje se zde mnoho chráněných rostlinných i živočišných druhů, cyklostezek i koňských stezek, přírodních úkazů a nádherných vyhlídek do údolí řeky Dyje.

Není divu, že pojem Samaritánka je proto známý i za hranicemi obce. Mnoho znojemských obyvatel si okamžitě vybaví právě onu lípu. Jistě by se také rádi zapojili do hlasování o její pěkné umístění v anketě.

 

lipa_samaritanka


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci