Umístění: Společnost Černá kronika Hoří Bzenecká Doubrava, 35 hasičských sborů bojuje druhý den s ničivým živlem

Hoří Bzenecká Doubrava, 35 hasičských sborů bojuje druhý den s ničivým živlem

Bzenec, 25. května 2012 (MEDIAFAX) - Pětatřicet jednotek hasičů bojuje v pátek druhý den s ničivým požárem zhruba 600 hektarů borového lesa mezi Bzencem, Vracovem, Vacenovicemi a Ratíškovicemi na Hodonínsku. Oheň se nedaří zvládnout, uhašená místa znovu rozfoukává vítr, řekl operační důstojník jihomoravských záchranářů.

ohen3

 

Zásah jednotek je mimořádně složitý, hoří totiž špatně přístupné jádro Bzenecké Doubravy v okolí turistické základny Littner. Hasiči proto musí řešit nepřetržitě potíže s nedostatkem vody.

Velitel zásahu Martin Červenka řekl, že u ohně zasahuje 200 hasičů z 35 hasičských sborů. "Nepřetržitě se střídáme. Ve čtvrtek byli v akci hlavně hasiči z Hodonínska, nyní je střídají kolegové z Vyškovska, Brněnska a Břeclavska".

Za hlavní nepřítele hasičů označil velitel zásahu velkou plochu požáru, neprostupný terén, vítr a velké sucho. "Tráva je vyschlá, ve čtvrtek navíc hodně foukalo. Na jedné straně jsme oheň uhasili, vítr ale hned přenesl oheň o třicet metrů dál," řekl. Požár před pátečním polednem ještě podle Červenky hasiči nestačili lokalizovat. "Plameny se moc nešíří, snažíme se je udržet v mezích," řekl velitel. Terén je podle něj nepřehledný, hasičská auta se proto nemohla v noci vyhýbat. "Pár vozidel v terénu zapadlo, volili jsme proto různé objížďky, noc byla totiž hodně složitá na orientaci," vyvětlil Červenka.


Poslední navazující článek: K rozsáhlému lesnímu požáru byl povolán speciální útvar Hlučín a armádní vrtulník



Hašení ohně, který vypukl ve čtvrtek odpoledne, může trvat podle Červenky i celý pátek. Lidé bydlící v okolních obcích se podle něj zatím nemusejí obávat přímého ohrožení. Příčinu požáru zatím hasiči neznají. "Prověřujeme a vyšetřujeme zatím všechny možné verze, žádnou jsme nepotvrdili ani nevyloučili," řekl.

Hasiči bojují s čtyřmi ohnisky požáru najednou, plameny podporuje vítr. Hořící les pomáhají zalévat vodou také dva vrtulníky a letadlo z Brna, Prahy a Zlína. Záchranáři zřídili přímo na místě speciální štáb velení, který koordinuje postup všech jednotek. Muži se při hašení pravidelně střídají. Podle dispečinku je spáleniště zhruba čtyři kilometry dlouhé a jeden a půl kilometru široké. Mohutné sloupce kouře je možné pozorovat ze vzdálenosti pětatřiceti kilometrů, spad popílku i zápach ze spáleniště ohlásili lidé i v pětadvacet kilometrů vzdáleném Radějově v Bílých Karpatech nebo v Holíči na Slovensku. Svědkové mluví o apokalyptické podívané.

Celou oblast v okolí požáru záchranáři uzavřeli, z bezpečnostních důvodů ji hlídají policisté. Záchranáři museli vystěhovat turistickou základnu na Littneru. Evakuaci obyvatel zatím velitelé zásahu nezvažují, ohnisko požáru je vzdálené zhruba pět až sedm kilometrů od nejbližších měst a vesnic, kterými jsou Bzenec, Vracov, Ratíškovice a Vacenovice. V době vzniku požáru nebyl podle dispečerky v turistickém zařízení Littner žádný člověk.

Požár postupuje především na jihovýchod. Nedaleko od jeho epicentra vede frekventovaná železniční trať mezi Břeclaví a Přerovem. Železničáři na ní provoz zatím nemuseli přerušit.

Starosta Bzence na Hodonínsku Pavel Čejka (KDU-ČSL) řekl, že tak rozsáhlý požár region nepamatuje. "Hoří u nás poměrně často, požáry jsou ale vždy menšího rozsahu," řekl. Dodal, že některé z nich vznikají v létě i od jisker kol projíždějících vlaků. To však není případ zmíněného požáru, základna Littner totiž leží stranou veškerého provozu. Je natolik odlehlá, že místo s oblibou vyhledávají ke svým závodům orientační běžci.

V okolí Bzence a Strážnice na Hodonínsku se rozkládají rozsáhlé, převážně borovicové lesy. Národohospodáři je tam vysadili v polovině 19. století, aby na území takzvané Moravské Sahary zabránili postupnému rozšiřování písečných dun. Bzenecká Doubrava o rozloze zhruba 12 tisíc hektarů patří k nejteplejším a nejsušším místům České republiky vůbec, část území je přírodní rezervací a evropsky cennou krajinou, zahrnutou do systému Natura.

Jiří Nováček, Lenka Horáková

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci