Během neděle záchranáři v hašení ohně zásadně pokročili, podařilo se jim překontrolovat zhruba tři čtvrtiny spálené plochy. "Jednotky i nadále pokračují v totální likvidaci požáru," sdělil Hošák.
Hasiči si spáleniště rozdělili do pěti sektorů, situaci sledují a dohledávají menší skrytá ohniska hoření. "Na několika místech objevili takzvané bezplamenné hoření v kořenech stromů. Hasiči půdu rozhrabali a důkladně prolili vodou," přiblížil Hošák.
Záchranáři zároveň pokračovali společně se slovenskými kolegy v rozrušování hoření v dřívějších valech - ty lesníci vytvořili spojením starých pařezů a hlíny. Kritická místa prolévali vodou. "Na dalších místech se podařilo hasičům vybudovat nové ochranné valy, které by měly bránit možnému opětovnému rozhoření a následnému šíření požáru.
V borovém lese mezi Bzencem, Vracovem, Vacenovicemi, Ratíškovicemi a Rohatcem na Hodonínsku během pondělka i nadále zasahují jednotky z osmi krajů. Velitel zásahu nasadil do boje s dohašováním ohně 150 mužů s 50 kusy hasičské techniky. Na místě je stále také 35 policistů, kteří střeží vstup do prostor zásahu hasičů.
Záchranáři pokračují rovněž v čerpání vody z řeky Moravy. K ohni ji přivádějí pomocí tři kilometry dlouhé dálkové trasy. "Od čtvrtka, kdy požár vypukl, spotřebovali hasiči zatím dvacet milionů litrů vody," poznamenal Hošák.
Velitelé zásahu se shodli, že přítomnost jednotek, byť v menším počtu, bude na místě požářiště nutná ještě v řádu několika týdnů. "V průběhu pondělka budeme pokračovat ve vyšetřování příčin vzniku požáru, rovněž i výše škod, ve spolupráci s vlastníky lesních prostor a policií," řekl mluvčí hasičů.
S ohněm od čtvrtka bojovalo více jak 1500 hasičů z více než 250 jednotek profesionálních i dobrovolných záchranářů. Jen náklady na pohonné hmoty přesáhly milion korun. "Celkové náklady zásahu hasičů se vyšplhají na několik milionů korun.