Umístění: Společnost Černá kronika Sedm let si odsedí exstarosta Žabovřesk Kvapil i tajemník Novotný

Sedm let si odsedí exstarosta Žabovřesk Kvapil i tajemník Novotný

Brno, 7. září 2010 (MEDIAFAX) - Brněnský krajský soud v úterý poslal na sedm let do vězení bývalého tajemníka radnice městské části Brno-střed Radovana Novotného za úplatkářství. Bývalý starosta Žabovřesk a parlamentní kandidát ODS Aleš Kvapil odešel od soudu se stejnou výší trestu, oba poslal soud do vězení s ostrahou.

soud-spravedlnost-1

 

Bývalé brněnské politiky ODS Aleše Kvapila (60) a Radovana Novotného (46) státní zástupce obžaloval ze spáchání zločinu přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Za organizátora zločinů označil Novotného, který se na čtyřech schůzkách s podnikatelem Jiřím Štoplem domáhal čtyřmilionového úplatku, později sníženého na milion korun, za schválení stavby takzvaného sonocentra v Brně-Žabovřeskách.

Oběma mužům hrozil v krajním případě trest až 12 let vězení. Ve své závěrečné řeči navrhnul státní zástupce Ivan Hrazdíra pro Kvapila i Novotného osmileté tresty.

Obhájci vinu svých klientů odmítli v celém rozsahu. Složitou kauzu označili v úterních závěrečných vystoupeních za politicky motivovanou provokaci řízenou policií. "V pozadí stojí boj uvnitř brněnské ODS, který měl a má za cíl lidsky i morálně zlikvidovat starostu Kvapila a jeho přátele," naznačil v závěrečné řeči Kvapilův obhájce.

Obhajoba zároveň poukázala na rozpory ve výpovědích korunního svědka Jiřího Štopla, který celou kauzu odstartoval trestním oznámením podaným na utajené pražské policejní expozituře. Obhájci se domnívají, že sbírání důkazů proti Novotnému a Kvapilovi pak přímo řídili i ovlivňovali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. "Takto získané důkazy český trestní řád považuje za nepřípustné," tvrdila obhajoba.

Soudce Miloš Žďárský naopak označil Štoplovy nahrávky a policejní odposlechy za přípustné důkazy. "Policie má reagovat na poznatky o trestné činnosti a v celé kauze nepřekročila zákonem dané mantinely," řekl. Svědectví Radka Běláka, vypovídajícího ve prospěch odsouzených, naopak označil v řetězci důkazů za osamoceně stojící a tendenční.

"Požadavek úplatku nemusí být výslovný, ale k naplnění skutkové podstaty trestného činu stačí i takové chování nebo jednání, které naznačuje, že pachatel úplatek od druhé strany očekává," odmítl soudce údajnou neprůkaznost policejních důkazů.

Soudce Žďárský zároveň při více než hodinu trvajícím zdůvodnění rozsudku označil úplatkářství za závažný jev, který škodí celé společnosti. Kvapila i Novotného proto zároveň odsoudil k peněžitým trestům. Majetnější exstarosta musí zaplatit půl milionu korun, Novotný čtvrt milionu korun. Pokud by odsouzení penize nesložili, stanovil jim soud náhradní trest – pro Kvapila navíc deset měsíců vězení, pro Novotného pět měsíců.

Oba odsouzení se proti rozsudku na místě odvolali.

Novotného zatkla protikorupční policie letos 11. února v okamžiku, kdy od podnikatele Jiřího Štopla převzal v jeho bydlišti milion korun v označených bankovkách. Tamního starostu Aleše Kvapila zadržela policie přímo v úřadu ve stejný okamžik, neboť měl o všem vědět a zajistit potřebná stavební povolení.

Peníze fyzicky přebíral Novotný, který nevěděl, že jsou označené a netušil, že úplatek přebírá za dohledu protikorupční policie. Obhájci označili takové počínání Novotného za přípustný lobbing a svého klienta hájili prohlášením, že bývalý tajemník radnice Brno-střed pouze inkasoval provizi za to, že dohlédne nad bezproblémovým průběhem stavebního řízení Sonocentra. "Mojí zásadní chybou bylo, že jsem si nenechal vypracovat jako obvykle v jiných obchodních případech řádnou mandátní smlouvu," připustil v závěrečné řeči Novotný. "Z jednání protistrany jsem však nabyl dojmu, že o žádnou smlouvu nestojí a že mi peníze chce předat cash," dodal.

Spektakulární zatčení obou politiků vyvolalo letos v únoru na brněnské politické scéně poprask. ODS oba muže okamžitě vyloučila ze svých řad a od jejich jednání se distancovala. Kvůli kauze přišel Kvapil, bývalý profesionální folkový zpěvák a dlouholetý přední představitel ODS v Brně, o možné křeslo poslance. V parlamentních volbách totiž figuroval na šestém místě stranické kandidátky. Kvapil také hned v prvních hodinách pobytu ve vazbě rezignoval na svůj post starosty Žabovřesk.

Oba muži strávili bezmála tři měsíce ve vazbě. Na svobodu se dostali po opakovaných žádostech a složení několikamilionových kaucí až na konci dubna.

Soudní přelíčení zahájil soudce Miloš Žďárský 2. června výslechem Novotného. Ten veškerou vinu popřel. "Nesouhlasím s tím, jak je žaloba podána," řekl. Dodal, že peníze, které převzal, byly za poradenství a že je měl v úmyslu zdanit. V podobném duchu vypovídal i Kvapil. Oba obvinění svoji vinu před soudem opakovaně důrazně až do konce popírali.

Během procesu se dostali ke slovu až dosud především svědkové obhajoby, kteří vypovídali vesměs ve prospěch obou obžalovaných mužů. Při posledním stání 27. srpna dokonce svědek obhajoby Radek Bělák vypověděl, že na Novotného a Kvapila nalíčila policie past a že úplatek nabízený Štoplem byla provokace. Tuto konstrukci však státní zastupitelství ostře odmítlo.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci