Umístění: Sport Fotbal Ať žije fotbal za Lužánkami!

Ať žije fotbal za Lužánkami!

seznam článků
Ať žije fotbal za Lužánkami!
Masopust, Jarůšek, Svoboda, Václavíček a Hron
Více o novém stadiónu v podobě římského Kolosea
Jaká je realizace stadiónu z pohledu města?
…říká optimisticky Roman Pros
Všechny strany

Fotbalisté i jejich fanoušci mohou za tři roky otevírat šampaňské! Když se vše povede, měli by sportovní zápasy sledovat z tribun nového stadiónu, který má vyrůst na místě toho zchátralého za brněnskými Lužánkami. Podobat se bude slavnému římskému Koloseu. Bude jak národním stadiónem, tak domovským centrem brněnského klubu 1. FC Brno. Vejde se do něj až třicet tisíc diváků a je navržen tak, aby splnil všechna kritéria kategorie Elite podle požadavků FIFA pro mezinárodní fotbalová utkání.

Za Lužánkami nový fotbalový stadión

 
Bude mít elipsovitý tvar a tribuny kryté průsvitnou nepromokavou plachtovinou, nad trávníkem pak bude volný prostor. Tribuny projektanti rozdělili na dvě patra. Pod spodní tribunou jsou navržena tři podlaží, částečně zapuštěná do terénu, se 750 parkovacími místy. Nebudou chybět ani šatny a obchody, například s reklamními předměty klubu a sportovním vybavením. Na hlavní tribuně usednou VIP hosté a k pronajmutí zde budou skyboxy. V pátém nadzemním podlaží mají vzniknout kanceláře klubu včetně prostoru pro posilovny, fitstudio, masáže, specifické vanové koupele apod. Pro fanoušky bude připraveno až třicet stánků s občerstvením. Z ochozů tribun povede šestnáct schodišť. Nad jednotlivými vstupy do stadiónu se budou vyjímat znaky městských částí, které sehrály důležitou roli v historii brněnského fotbalu. Stadión za brněnskými Lužánkami bude stát bezmála dvě miliardy korun. O investici se podělí město Brno a stát.Se zahájením stavby stadiónu, který navrhl architekt Petr Hrůša z Ateliéru Brno, se počítá v roce 2009. Pokud půjde stavba podle plánu, první zápasy zde proběhnou už v roce 2011.

Stadion Lužánky


Co si myslí o novém stadiónu

Josef Masopust, trenér mistrovské Zbrojovky 1978, fotbalista Evropy 1962
Karel Jarůšek, předseda představenstva 1. FC Brno, sportovní ředitel
Jindřich Svoboda, střelec zlaté branky ve finále na OH (1980)
Rostislav Václavíček, obránce (odehrál rekordně devět a půl roku bez přestávky)
Josef Hron, trenér brankářů

Stadion Lužánky

Jak vzpomínáte na časy, kdy se hrál fotbal za Lužánkami?


Možná mi to nebudete věřit, ale časem jsem vycítil a pochopil, že jde nejen o nádherné a jedinečné vzpomínky, ale byly to nejlepší roky, jež jsem ve fotbale zažil. Ještě dnes si jmenovitě vybavuji všechny hráče, funkcionáře, zázemí a celou jižní Moravu, kterou mám rád dodnes. A tehdejší síla diváků? Ta neměla obdoby!
Josef Masopust

Na tu dobu určitě vzpomíná každý, kdo tam chodil. Za Lužánkami se hrál dobrý fotbal ověnčený diváky, kteří nám vytvářeli takové prostředí, jež nemělo v republice obdoby.
Karel Jarůšek

To byla jedinečná doba. Vysoké návštěvy, hrál se dobrý fotbal, desetitisíce fanoušků vytvořily perfektní atmosféru. I dnes hráváme za Lužánkami občas nějaké přáteláky mladších kategorií, protože někteří odrůstající už nehrají jen na polovině hřiště, ale využívají celé. O trávu se zde sice starají, ale okolí vypadá hrozně, třeba tribuny jsou neskutečně zarostlé.
Jindřich Svoboda

To jsou vzpomínky, na které se nezapomíná. Jak jsme se takřka zespodu tabulky dostali s trenérem Masopustem až do poháru mistrů. A když zavzpomínám na diváckou kulisu... Fanoušci byli opravdovým dvanáctým hráčem. Doma chodilo třicet tisíc lidí, což se s ostatními stadióny nedalo zdaleka srovnat. Hráli jsme venku a ze sedmi tisíc diváků jich z Brna přijely tři tisícovky. Navíc Lužánky patřily u nás vizuálně k těm lepším stadiónům.
Rostislav Václavíček

Přišel jsem do Brna v roce 1973 a samozřejmě jsem věděl, že zde na fotbal chodí až čtyřicet tisíc fanoušků Vše vyvrcholilo v době, kdy se začalo hrát o přední příčky. Lužánky jsou Lužánky. I když tady v Kénigu jsou fantastické tréninkové podmínky, na dřívější stadión byli lidé zvyklí. Neříkám, že by za Lužánky chodily opět takové vysoké návštěvy. Uplynulou sezónu se hrálo dobře, některé zápasy byly vynikající, ale spousta lidí sem cestu nenašla a domnívám se, že se na tom až tak moc nezmění.
Josef Hron

Co přinese hráčům a divákům nový stadión?

Brno si už dávno zaslouží nový, reprezentativní stadión, a to pro klub i fanoušky. Ovšem mám velké obavy, že se na něj peníze neseženou.
Josef Masopust

Když se řekne fotbal, většinu lidí napadnou Lužánky. Diváků by tam určitě chodilo více, samozřejmě bude důležité, jak budeme hrát. Věřím, že by na mnoho zápasů přišel až dvojnásobek diváků než do Králova Pole. Problémy s parkováním na Srbské jsou všeobecně známé, dostupnost v době, kdy každý vlastní auto, je velice mizerná. A Lužánky dávají samy o sobě v tomto záruku, že by podobná situace neměla nastat. Stadión je navíc konstruován tak, že během třicet minut bude zcela vyklizený.
Karel Jarůšek

Srovnal bych to s Královým Polem, kde přece jen není tak skvělé prostředí. A chybí při utkání větší přehled. Není nadto, když se fanoušek dívá seshora. V Anglii jsou diváci prakticky nalepeni na hřišti. Fandí čtyři metry od lajny, zavedli tam ale kamerový systém a je po ostudách. Lépe se za Lužánkami bude parkovat i co se týká autobusů s diváky z okolních vesnic, odkud se fanoušci také sjížděli. A jsou navíc blíž středu města. Z hlavního nádraží je to na stadión dvacet minut pěšky. Do Králova Pole se mnohým nechce.
Jindřich Svoboda

Mohl by přitáhnout nové diváky, i když si myslím, že takové návštěvy, jaké byly za nás, už asi nebudou. Doba se změnila a zájem lidí je zaměřený jinam. Pokud by se stadión za Lužánkami realizoval, potom by šlo o výbornou věc. Královo Pole je problematickou lokalitou kvůli parkování.
Rostislav Václavíček

Parkovacích míst je za Lužánkami samozřejmě více. Nejraději bych ponechal i hokejový stadión. Pamatuji doby, kdy zápas skončil a za půl hodiny jsme se přesunuli na hokej, což bylo ideální. Domnívám se, že najít prostory pro parkování by za Lužánkami až takový problém nebyl. Dříve se parkovalo i na Drobného, pruh byl zavřený až na Lesnou. Sice jezdilo méně aut, ale zase by se to dalo nějak vyřešit.
Josef Hron

Považujete některé části projektu za problematické?

To nedokážu vůbec posoudit a domnívám se, že to v současně době neví vůbec nikdo. Nepřísluší mně ani hodnotit, jaký by byl nový stadión v kontrastu se současným zimním stadiónem. Nenáleží mi se k tomu vyjadřovat.
Josef Masopust

Problémy mohou nastat například, až se začne bourat. Viděl jsem všechny nákresy architektů, nyní nějaké problémy nespatřuji. Dobře se poslouchá, že všechny starosti, aspoň co se výstavby týká, jsou v tuto chvíli plané.
Karel Jarůšek

Spíše bych viděl problematickou finanční otázku. Aby to nedopadlo jako před léty. Napřed se mluvilo jen o provizorních prostorách v Králově Poli. Stadión za Lužánkami se měl pouze opravit. To bylo v době, kdy se z bezpečnostních důvodů nejdříve nesmělo k hodinám, poté na horní tribunu, jež se začala pomalu propadat, snad i někomu kus spadl na hlavu. Nakonec se rekonstrukce zastavila. Doufám, že se současně zboří i hokejový stadión. Což bude také něco stát. Jde o další ostudu.
Jindřich Svoboda

Těžko říct, jak budou vypadat samotné ochozy. Třeba v Anglii, když jde hráč vhazovat aut, jsou v televizi vidět nohy diváka v první řadě. To, co bylo například v Německu, Británii před dvaceti roky, se až nyní odehrává u nás. Člověk na tamních stadiónech vidí obrovské návštěvy, ale pořadatelé mají vše pod kontrolou. Kdyby se něco špatného přihodilo, třeba v Anglii, kde se permanentky dědí, dotyčnému zakážou doživotní vstup na stadión. K tomu jsme se ještě nedopracovali. A pokud bude nový stadión, mohlo by se právě toto zlepšit. Fotbal by měl být určitou společenskou událostí.
Rostislav Václavíček

Věřím tomu, že se stadión na sto procent postaví. Viděl jsem tam ale už asi padesát dvojic zeměměřičů. Když máme za Lužánkami trénink, tak jim říkám: Hoši, vy jste tady snad už po padesáté, a oni odvětí – jo? Pořád měří a měří, a to je všechno, co jsem tam zpozoroval.
Josef Hron


Co si myslíte o záměrech města, aby se na stadiónu odehrávaly nejen sportovní zápasy, ale i kulturní a společenské akce?

Je to pro mne takové divné. Je mnoho stadiónů, vlastně většina, kde se něco takového vůbec neděje. Nedomnívám se, že by právě v Brně bylo potřeba něco takového provozovat zrovna v takovéto hale. S fotbalem by to potom nemuselo být zase tak růžové a mohl by na mnohé doplatit. Ale na druhou stranu netvrdím na sto procent, že to není reálné a že to musí špatně dopadnout. Skrývá se za tím mnoho otazníků.
Josef Masopust

Doba je prostě taková, s tím se nedá nic dělat. V současnosti je tolik podobných zařízení... Trávník by se neměl zničit, naopak během chvilky by se měl dostat do původního stavu. Pokud se postaví, potom proč ne.
Karel Jarůšek

Zásadně nejsem proti. Před léty hrála na stadiónu Metallica, hlavní pódium měla skupina za brankou a bylo narváno.
Jindřich Svoboda

Pamatuji si na koncert skupiny Mettalica, však poté byl trávník pěkně zničený. Nevím, kolik to tehdy případně vydělalo, nebo zda to mělo jiný, reklamní cíl. Záleží na mnoha okolnostech.
Rostislav Václavíček

Jestli stadión postaví město, tak si bude určovat podmínky. Stadión by měl především sloužit fotbalu, jiné akce by tomu neměly ublížit.
Josef Hron


Považujete takto finančně náročnou stavbu za reálnou?

Nevěřím tomu, že se tolik financí najde. Musel by proto někdo zvednout palec nahoru, aby si to vzal opravdu za své. Já osobně v tomto optimistou nejsem.
Josef Masopust

Věřím, že v roce 2011, případně 2012, i když pro rok 2011 bych byl raději, bude vše splněno a všichni, již se do tohoto projektu nějakým způsobem zainteresovali, daný slib splní. Buďme moc rádi, že se začne stavět, buďme rádi, když se stadión postaví. A věřím, že bychom do Brna mohli časem získat nějakou vrcholnou akci. A věřím, že se peníze seženou.
Karel Jarůšek

Těžko říct. Pokud ano, tak určitě nepůjde o konečnou částku. Jako ve všem. Naplánuje se rozpočet, který se stejně vždy překročí...
Jindřich Svoboda

Mám obavy, že se dostatek financí nenajde. Za velké peníze se opravuje střed města, buduje se tunel v Žabovřeskách. Město na tom s financemi není zrovna dvakrát dobře. Druhou otázkou je termín dokončení, tedy rok 2011. Podívejte se, jak se například táhne otázka kolem nádraží. Moc tomu nevěřím.
Rostislav Václavíček

Primátor, když šel do funkce, tak tvrdil, že nebude takový problém peníze sehnat. Samozřejmě se často jen slibuje, což by mohlo podobně dopadnout i v tomto případě. Už se za Lužánkami pěkných pár roků nehraje. Při přesunu do Kénigu jsme se domnívali, že chtějí stadión za Lužánkami pouze přestavět. Od té doby se ale neudělalo vůbec nic. Jen správce se stará o trávu, a tak plochu může využívat aspoň mládež. Mnoho let je stadion mrtvý. Tvrdilo se, že se letos začne. Často tudy chodím, ale vykácely se jen stromy, které vyrostly na tribunách.
Josef Hron


Anketu připravil Petr Podroužek

Stadión jako Koloseum zobrazuje vůli a energii…

Více o novém stadiónu v podobě římského Kolosea nám prozradí člověk nejpovolanější, doc. ing. arch. Petr Hrůša z Ateliéru Brno, autor návrhu nového fotbalového stadiónu v Brně.

Stadion za Lužánkami

Čím jste se inspiroval při tvorbě projektu?
Architektura u nás, zejména na Moravě, dlouhá staletí vycházela z estetických norem čitelných nejlépe na klasických kánonických stavbách. Ty byly totiž vystavěny na souborech nadčasových pravidel o proporcích lidského těla i ducha v architektuře. S mou inspirací je to tak, že je sice určující funkce, ale to jako samozřejmost, pak je „někde v kosmu nějak zakódována“ ideálně existující forma a múzická kompozice, z níž se odvozují všechny různorodé architektonické články a tvarosloví – jako hlasy přinášejí touž jednotu v harmonii. V ní není místo na ekvilibristiku tvarů, v ní není místo na přehršle ozdob. Jako na římském amfiteátru. Formy jsou nahé, rovné, kategorické; přijímají svou úlohu sjednocování zmatků jako monumentalitou sjednocují strašné, ale krásné zdi Kolosea. Inspirace nepřichází z turistické atrakce této stavby – nakupeniny tvarů a staviva, ale je třeba vnímat, aby to byla čistá geometrie a dokonalá konstrukční struktura. Vzdušné konstrukce na hmotách zdiva, průvody obrovitých pilířů mají vytvářet energetickou jistotu ve svislém vzestupu. Jako by to byla shromáždění starověkých neúprosných vítězných kolosů. Jsou přísné a silné jako vůle, dominující jako hrdost, ne pýcha. Tak vidím ve své inspiraci Koloseum pro architekturu stadiónu. Čím je stadión vzpřímenější, čím holejší, čím méně má ozdob a otvorů, tím lépe pro tuto inspiraci – i pro probuzení Brna. Stadión stejně jako struktura Kolosea ve svých zdech zobrazuje vůli, energii, vytrvalost a úsilí. Kolosální pilíře stejně jako římská zeď, která se dokonale geometricky zaobluje ve smyslu celku, zůstávají tématem společenství i samy sebou.

Jaké jsou konkrétní normy UEFA a FIFA pro stadióny?
Pro stadióny jsou stanoveny závazné parametry v materiálech vydaných UEFA a FIFA, např. materiál FIFA „Technická doporučení a nařízení“ z roku 2007. Z toho jsou odvozeny české požadavky na provoz stadiónů. Českomoravský fotbalový svaz vydal materiál „Projekt ligové stadióny 2012“, ve kterém stanovuje požadavky na jednotlivé kategorie stadiónů a postupy k dosažení těchto parametrů u již existujících staveb. To se týká především provozního a technického zázemí, bezpečnostních pravidel, dispozičních požadavků (např. na zázemí klubu, novinářů apod.), z hlediska koordinovaného vytváření provozního prostředí a eliminací bezpečnostních rizik pro všechny zúčastněné profese na stadiónech.

Půjde v případě potřeby zvýšit kapacita stadiónu?
Kapacita a standard stadiónu jsou dány tak, aby stadión mohl nést statut zemského, popřípadě i národního stadiónu. To znamená více než 30 tisíc diváků. Přidáním mobilních řad sedaček dolů pod první řady spodní tribuny a přidáním trvalých řad v horní části tribun za brankami vznikne možnost dodatečného rozšíření kapacity až o několik tisíc. Počet případných přidaných sedadel bude vycházet z režimu pro každý jednotlivý zápas mimo základní využití pro ligu – to záleží také na tom, kdo bude hrát, jaká bude možnost uhlídat bezpečnostní opatření a jaká budou stanovena bezpečnostní rizika pro konkrétní události, zejména zápasy, a jaké budou parametry okolních, hlavně dopravních možností. Navrhovat dnes vyšší kapacitu než zadaných 30 tisíc je potenciálně v rozporu s relativně přísným limitem investičních nákladů.
Stadión by mohl být kapacitně zvětšován jen velmi složitě, a to dál už jen masívním přidáním dalšího – třetího pořadí tribun. To by bylo možné ale jen zvětšením jeho zastavěné plochy, a tedy za cenu práce s větším objemem, s mnohem delší dobou přípravy výstavby jdoucí přes složitá řízení a za cenu ztráty optimálního využití „útrob“ stadiónu, dnes zcela „vytěžených“ naplněním přesně požadovaného počtu parkovacích stání. Takové zvětšení kapacity by zasáhlo mnohem více také do vyváženě koncipovaného budoucího řešení okolního prostranství.

Je součástí projektu stadiónu za Lužánkami i řešení okolního prostranství?
Okolní prostranství je v první fázi, tedy při projektu samostatného stadiónu, řešeno pouze v bezprostřední blízkosti. Stadión se přesně vejde v zadaných parametrech do mantinelů, tedy půdorysu a bývalých vnějších funkčních vztahů stadiónu již existujícího. Podle toho se legislativně jedná o modernizaci stávajícího stadiónu. Využijí se tedy (pro první etapu provozu) stávající, jen mírně upravené okolní plochy a příjezdové i přístupové koridory s budoucím zapojením dalších okolních prostranství. V budoucnu se počítá s intenzívní rekonverzí celého prostředí, které dodnes chátrá a díky stavbě stadiónu se může probudit tak, jak bylo původně zamýšleno – v městské sportovně společenské i komerčně zhodnocené území, ale s městskou strukturou aktivit i forem veřejných ploch a prostranství.
Můj názor na celé širší území – Ponavu se vyvíjí již několik let, a to konzistentním způsobem. V ateliéru jsme na toto území zpracovávali více studií, rovněž takovou, která komunikuje se studiemi předkládanými jinými ateliéry a která je v principu překvapivě městským, jakoby rozvojovým plánem pro nové city. Úvahy směřují k proměně z urbanisticky nedořešeného až periferně vyhlížejícího areálu k metropolitnímu charakteru celého území. Tím mám na mysli důvod i pro městský, tedy architektonický a klasický základ koncepce stadiónu (viz moji inklinaci ke klasickým východiskům této architektury). K tomu přistupuje bonus návaznosti na park Lužánky, to znamená i úvahy o větším podílu parkových, tedy městských zelených i rekreačních, komerčních a parkovacích ploch (v podzemí) a tím vším ovlivněné výstavné domy, jejichž funkce a charakter by určovaly intenzívní urbanizaci – tedy nové město.

Jaké jste zaznamenal první ohlasy na Váš návrh, jak ze strany laické, tak i odborné veřejnosti?
Pokud jde o několik názorově i různě založených kolegů z řad jak vážných konkurentů, tak i studentů, i nejmladší kulturně orientované generace, je-li to možné považovat za vzorek odborné veřejnosti, jsou reakce veskrze pozitivní. Ovšem v jiných, pseudomodernisticky orientovaných, to znamená zpět, setrvačně k východiskům architektury dvacátého století upřených architektonických stanoviscích se ne vždy souhlasně přijímá paralela s našimi klasicizujícími východisky. Architektonická orientace v mém názoru na řešení stadiónu jako cirku je spatřována v pojmenování (s nadsázkou či metafoře) koloseem, to pro vůli k jeho dokonalé geometrii a funkčnosti.
V architektuře je dnes ale dilema mluvit o tzv. odborné veřejnosti, ta se totiž mnohdy představuje jako internetová a anonymní a také se chová laičtěji než ta tzv. laická. Ohlasy veřejnosti jsem tedy vážně zaznamenal, pouze pokud jde o veřejnost obecnou. Architektura podle mne není ani určena pro tzv. odbornou veřejnost, zejména ne pro tu, která se hledá prostřednictvím excesů reklamních internetových stránek a designu tvarosloví, těžící např. z provinčních kopií ze světa přenesených architektonických výstřelků. Veřejnost obecná, tedy laická, ta spíš má pochopení i pro takové, dříve až menšinové názory v odborné veřejnosti, které reflektují obecnou teorii architektury a které nejsou zmítány reklamními triky, jak vzbudit nejvíce pozornosti prostřednictvím subjektivních východisek jiného než architektonického založení – uplatněním vnějškového designu, tedy mnohdy opravdu už ne architektury. Teorii našeho architektonického názoru, rozvíjeného na stadiónu, bere v potaz ta část teoreticky založených kolegů, kteří vnímají tento geometrií architektury a funkcí kotle pro fanoušky určený „regál na diváky“, totiž jako nově objevující se obecný postoj, odkazující víc k objektivním proporčně založeným a stavitelským základům architektury. Tím se právě názor na stadión může řadit k nejsoučasnější architektonické, tedy i urbánní a ekologické názorové scéně.

Je nový fotbalový stadión v Brně Vaší první sportovní stavbou?
Před zhruba deseti lety jsme postavili, respektive vyprojektovali a dozorovali tenisový areál a sportovní halu v Litomyšli. Ale mnohem dříve, už těsně před rokem 1989, jsem inicioval stavbu rekreačního a sportovního areálu brněnské Riviéry. Bohužel se zrealizovala pouze dílčí část, a to zejména říční bazény v bývalém korytě řeky Svratky. Existuje ekonomicky i architektonicky připravená studie celého území se spoustou hřišť, sportovních a rekreačních aktivit, s krytým bazénem a plnohodnotnou rekonstrukcí stávajících objektů.
Vyprojektovali jsme také koupaliště v Litomyšli a zde byli přítomni diskusím o oživení údolí, tenisovém a jezdeckém zázemí i zázemí fotbalového stadiónu. Také jsme připravili projekt pro budoucí stavbu koupaliště ve Veselí na Moravou. Rovněž zde areál existuje v návaznosti na provoz fotbalového stadiónu. Pro areál Ponava jsme připravili již před čtyřmi lety studii – ekonomický projekt stadiónu a následně variantní studie využití celého území.

Máte rád fotbal, jste brněnský fanoušek?
Fotbal mám samozřejmě rád už z dob svého klukovského členství v židenickém sportovním prostředí. Amatérsky jsem od dětství sportoval pravidelně. Pak jsem jako kluk přešel z tréninků fotbalu na Čavce do Zetoru v Židenicích – na hokej (trénoval jsem rok nebo dva za žáky Zetoru). Nakonec jsem díky dobrým kamarádům v židenickém prostředí propadl volejbalu. Na fotbal jsem pak, stejně jako na volejbal, chodil na ctěnou a uznávanou Zbrojovku, v té době na vrcholu sportovního nebe. Hráli jsme 2. ligu volejbal za dorost a v čase mých studií v 70. letech navštěvovali slavnou Zbrojovku – to nejvíce v éře Karla Kroupy, Jarůška, Klimeše. Pak nastaly jiné starosti a pro totální zaujetí v 80. letech architekturou jsem vyměnil svoje sportovní fandovství a volejbal za koně a cesty do volné přírody. Přestože tedy na fotbal v posledních letech téměř nechodím, sleduji ho převážně v televizi, jsem brněnský patriot, a tedy samozřejmě i fanoušek. K fotbalu mám vztah také z pozice jeho podpory vlastností dobrých i pro architekturu. Tedy ač se to zdá až absurdní, fotbal je teď východiskem pro ověření mé teorie architektury u veřejnosti, u lidí: Řád hry, inspirující styl a přitom neměnící se pravidla, kombinační myšlení a čistá plocha – ve fotbalovém prostředí inspirující dokonalá zelená tráva jako „tabula rasa“ je podobně jako v architektuře východisko pro nadčasový zážitek – emoce, hru.

Petra Knotková

Fotbalová aréna musí mít i komerční využití

Jaká je realizace stadiónu z pohledu města? Bližší informace jsme získali od Romana Onderky, primátora města Brna.

Stadion za Lužánkami

Jaký význam má realizace nového fotbalového stadiónu pro město Brno?
Obrovský. Všichni Brňané vědí, že jedině za Lužánkami je ideální místo pro velký fotbal. Stadión na Srbské sice splňuje všechny předpoklady, ale tradice a zázemí je za Lužánkami. Proto jsme koncem loňského roku vybrali firmu, aby nově nakreslila stadión a nastínila jeho možnou rekonstrukci.

Jste spokojen s návrhem nového stadiónu v podobě římského Kolosea?
Ano, jednoznačně splnil očekávání. Několik prezentací, které jsem měl s autory návrhu, vyzněly zcela jasně pro uskutečnění stadiónu za Lužánkami. Definitivní podoba projektové dokumentace bude na stole v září, a pokud budou splněny všechny parametry, chceme ještě letos vypsat výběrové řízení na zhotovitele stavby. Kapacita bude 30 tisíc sedících diváků.

Jaká je předpokládaná investice na výstavbu a z jakých zdrojů bude město potřebné finance čerpat?

Celková investice se pohybuje kolem částky 1,9 miliardy korun. O polovinu budeme žádat ze státního rozpočtu, neboť v Brně nevznikne pouze brněnský stadión, ale půjde o Moravský zemský stadión, kde se budou odehrávat národní a mezistátní utkání. O tu druhou polovinu se bude dělit město, doufám, že i Jihomoravský kraj a případně i privátní sektor.

Myslíte, že je vhodné sportovní areál využívat i k jiným, například kulturním účelům?

Každá fotbalová aréna dnes musí přinášet i komerční využití. Stadión za Lužánkami je plánován v podstatě jako součást města, čímž dojde k tomu, že zde budou postupně uvedeny do provozu fitness centra, obchody, kanceláře a další komerční služby. Rovněž plocha na stadiónu se může využít k pořádání kulturních akcí.

Vyhovuje projekt územnímu plánu a jak bude řešeno dopravní napojení?
Celý projekt byl připravován v úzké spolupráci s městem, tedy projekt vyhovuje územnímu plánu. Ani dopravní napojení není problém, protože fotbalový stadión zde vždy stál. Nehledě na to, že přímo uvnitř stadiónu bude možné parkovat několik stovek aut a pro další budou připravené parkovací plochy.

Plánuje město i další sportovní stavby?

Každý, kdo sleduje brněnský sport, ví, že město již v příštím roce zahájí rekonstrukci haly Rondo za více než 300 miliónů korun. Ta rekonstrukce bude spočívat ve zvětšení kapacity haly, dojde k úpravám šaten a veškerého zázemí jak pro sportovce, tak zejména pro fanoušky. Další stavbou, kterou město Brno připravuje, je výstavba víceúčelové haly v lokalitě Západní brána ve Starém Lískovci. Ta bude určena zejména pro hokej a basketbal.

Cítíte se jako opravdový fanoušek brněnského fotbalu?
Ano, i když se musím přiznat, že mi pracovní vytížení nedovolí účastnit se utkání mimo Brno.

Chodil jste na fotbal do původního stadiónu za Lužánkami? Jaké máte zážitky, vzpomínky?

Samozřejmě chodil. Pamatuji si čtyřicetitisícové návštěvy, účast tehdejší Zbrojovky v pohárech. A to nejkrásnější, co fanoušek může zažít – rok 1978, kdy jsme byli nejlepší v tehdejším Československu.

Petra Knotková


Už vidím mistrovskou sezónu za Lužánkami…


…říká optimisticky Roman Pros, místopředseda představenstva 1. FC Brno. Hovoříme s ním nejen o novém stadiónu, ale i o brněnském týmu a dalších zajímavých tématech týkajících se fotbalové reprezentace.

Pros a nový stadion

O stadiónu

Co by měl přinést hráčům a divákům nový stadión?
V prvé řadě komfort, kulturní prostředí, mělo by jít o něco jedinečného. Na nový stadión budou třeba jednou fanoušci chodit, v porovnání s kulturou, jako do Národního divadla. Půjde o krásný stánek, na který budou mnozí pyšní a hrdí, neboť půjde o brněnský „dům“, jenž pozvedne i kulturu fotbalu.

Považujete některé části projektu za problematické?

Za jediný problém považuji to, aby na něj byly peníze. Jakékoli technické řešení nemůžu komentovat. My, jako klub, jsme k tomu dali taktické připomínky vyplývající z praxe, nám je vyhověno ve všem. Mohu říct, že spolupráce s panem architektem Hrušou je takřka dokonalá.

Co si myslíte o záměrech města, aby se na stadiónu odehrávaly nejen sportovní zápasy, ale i kulturní a společenské akce?
Je mi jasné, že při takové investici se musí – neřeknu zaplatit, protože ona se asi nezaplatí nikdy – minimalizovat ztráty spojeny se stadiónem a jakákoli akce, jež bude přínosem do městské pokladny nebo do pokladnice vlastníka fotbalového stadiónu, je určitě vítanou. Nesmí to však být v rozporu s fotbalem, protože kopaná je jasnou prioritou a my zase maximálně budeme dělat vše pro to, abychom spolupracovali. Výhodou u nás například je, že jsou dány termínové listiny, takže se ví dopředu, kdy se hraje liga v Brně, a tudíž z toho lze vyvodit, kdy a jak stadión jinak využít. Lužánky musí žít nejen jednou za čtrnáct dní, na druhou stranu už slyším, jak se zase říká: jdeme na fotbal za Lužánky.

Považujete finančně náročnou stavbu vůbec za reálnou?

Já jsem optimista, což je o mně známo. Už vidím mistrovskou sezónu za Lužánkami. Musí to přijít. Lužánky tady budou.

Vzpomínáte na časy, kdy se fotbal hrál za Lužánkami? Co byste tenkrát řekl člověku, jenž by vám předpověděl, že budete jednou sám vlastnit fotbalový tým?
Párkrát jsem za Lužánkami, jako malý kluk, byl. A kdyby mně někdo tehdy zaklepal na rameno a řekl, že jednou budu mít pod sebou fotbalisty, tak bych se mu vysmál. Je možné, že za dalších deset let budu v jiném odvětví, o kterém bych také nepředpokládal, že se v něm můžu někdy objevit. Život je v tomhle hrozně pestrý.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci

Komentáře a dotazy k produktu  

 
+1 #4 2011-07-15 20:07
Největší návštěva na čtvrtfinále poháru UEFA 1979/80 proti Eintrachtu Frankfurt: 52.000 (za komárů se při překročení směla uvádět jen max. oficiální, t.j. 45.000, ale prodaných lístků bylo přes 55.000, mnoho lidí se na stadion ani nedostalo). Na semifinále domácího poháru 1987/88 proti Spartě, když Zbrojovka hrála 2. ligu, přišlo okolo 50.000 lidí. Rekord české ligy, který bude těžko překonán, zní 44.120 diváků. 2. října 1996 v Brně za Lužánkami proti Slavii.
Citovat
 
 
+1 #3 2010-02-06 20:03
chtěl bych vědět největší počet diváků v historii na stadionu za Lužánkami.Děkuji
Citovat
 
 
+1 #2 2008-09-26 13:54
Průměrna návštěvnost v letech:

* 1977-1978: 28.000
* 1993-1994: 9.492
* 1994-1995: 20.524
* 1995-1996: 12.257
* 1996-1997: 21.656
* 1997-1998: 15.365
* 1998-1999: 13.207
* 1999-2000: 9.678
* 2000-2001: 7.266
Citovat
 
 
+1 #1 2008-09-02 19:09
Jsem brňák a dobře si pamatuji atmosferu, když se hrávalo za Lužánkama. 20.000 fans byla normální návštěvnost. Nový stadion potřebujeme jako sůl! Brno do toho!!!!
Citovat