Umístění: Sport Fotbal Na bučovický Blind Football Cup se sjedou nevidomí hráči z celé Evropy

Na bučovický Blind Football Cup se sjedou nevidomí hráči z celé Evropy

Brno, 31. května 2017 - Během třetího červnového víkendu se na jubilejní pátý mezinárodní turnaj Bučovice Blind Football Cup 2017 opět sjedou týmy nevidomých hráčů z celé Evropy. Vůbec poprvé sem zavítá také zámořský tým: Futbal Ciegos Cundinamarca z Kolumbie, vítězové jihoamerického poháru. Zápasy navíc odpískají čtyři evropští rozhodčí z Velké Británie, Německa, Francie a Belgie, známí například z loňské paralympiády v Rio de Janeiru, a za pořadatelský tým Avoy MU Brno nastoupí bývalý kapitán britské reprezentace Keryn Seal. Celkem osm týmů se utká ve vzájemných zápasech ve dnech 17. a 18. června.

fotbalovy mic modry

 

Ojedinělá sportovní akce s podtitulem Bučovice Blind Football Cup se uskuteční již popáté. Prestiž turnaje dokládá mimo jiné též fakt, že letos přiletí i fotbalový tým z Kolumbie, který o účast usiloval několik let. „Po výhře středoamerického a karibského turnaje Copa Centroamericana a Copa del Caribe v roce 2013 nám o mezinárodním turnaji v Bučovicích řekl brazilský trenér Gabriel Mayr. Jsem strašně šťastný, že jsme po několika letech dostali šanci si zde zahrát a snad i vyhrát na dalším kontinentě, je to náš životní sen,“ uvedl Luis Antonio Castañeda Tenjo za tým Futbal Ciegos Cundinamarca, jenž má na kontě řadu zlatých pohárů z měst jako Medellin, Barranquilla, Cali, Bogota a dalších.

„Jako každý rok nabízíme jedno místo nově začínajícímu týmu, tentokrát to bude MIK Sound ze Švédska. Dále ze zahraničních manšaftů uvítáme belgické Five-a-side Anderlecht, vítěze a stříbrné medailisty německé ligy SF Blau-Gelb Marburg a FC St. Pauli Hamburg, Řeky Asamea Keravnos nebo polský tým Tyniecka NWP Kraków,“ sdělila pořadatelka Jitka Graclíková. Všechny zápasy budou tradičně streamovány s audio popisem i pro zrakově postižené fanoušky. V Bučovicích budou navíc přítomni komentátoři, kteří komentovali rovněž paralympiádu v Riu. Online výsledky bude možno zároveň sledovat ve speciální aplikaci BBFC timer.

Šampionát, který nemá obdoby
Bučovice Blind Football Cup se opakovaně těší velkému zájmu zejména z řad zahraničních hostů a díky své organizaci a mezinárodní účasti bývá přirovnáván k paralympiádě. „Je to zkrátka má nejoblíbenější soutěž na celém světě. Hrál jsem na paralympiádách, světových pohárech a mnoha evropských mistrovstvích, ale žádná ze zmiňovaných soutěží se nevyrovná atmosféře a radosti, které jsem loni zažíval tady. Logisticky tento turnaj běží jako absolutní sen, celý organizační tým si za to zaslouží ocenění. Pozornost věnovaná každému malému detailu byla neuvěřitelná: od dopravy, ubytování, stravování a pohostinnost přes živý komentář a audio popis pro diváky až po živý přenos pro všechny lidi po celém světě,“ popsal své dosavadní dojmy britský fotbalista Keryn Seal, jenž se turnaje zúčastní letos podruhé – tentokrát bude hrát za tým pořadatelů. „Kromě bučovických zápasů chceme samozřejmě poznat evropskou kulturu, zajímá nás i gastronomie a porovnání služeb nabízených zrakově postiženým. Chceme ukázat, jak jsme veselý národ a povykládat všem, jak krásná je naše země, naše příroda, naši lidé a naše muzika,“ dodal Castañeda Tenjo.

Za zrodem BBFC stojí tým Avoy MU Brno, který se po celý rok věnuje shánění finančních prostředků. Celá akce stojí půl milionu a funguje pod záštitou střediska Teiresiás, které při Masarykově univerzitě pomáhá studentům se specifickými nároky. „Je takovou naší alma mater, partnerem, jenž nám akci pomáhá zajistit technologicky a v profesionální blind-friendly kvalitě,“ dodala Graclíková. Každý tým totiž dostává informace v hmatové podobě, na místě jsou k dispozici hmatové plánky, potisky v braillově písmu jsou i na medailích, diplomech a pohárech.

Stejně jako loni nad letošním turnajem převezme záštitu náměstek primátora města Brna Martin Ander. „Překvapilo mě, jak byla v loňském roce akce profesionálně uspořádaná, že to byl skutečně mezinárodní fotbalový turnaj se vším všudy. Velmi mě nadchlo, s jakou bravurou nevidomí dokázali ovládat balón a střílet. To skutečně obdivuji, něco takového jsem nikdy předtím neviděl,“ vyjádřil se Ander, který má sám s výukou nevidomých zkušenosti.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci