Umístění: Sport Hokej Zeman chce společnou Česko-Slovenskou hokejovou ligu

Zeman chce společnou Česko-Slovenskou hokejovou ligu

4. dubna 2013 (MEIDAFAX) - Český prezident Miloš Zeman po svém čtvrtečním setkání se svým slovenským protějškem Ivanem Gašparovičem vyslovil přání, aby vznikla společná hokejová liga obou zemí. Na Slovensko se Zeman vypravil jako na svou první zahraniční cestu a stráví tam dva dny.

puk01-250

 

Po uvítacím ceremoniálu na nádvoří prezidentského paláce v Bratislavě se kolem poledne sešel Miloš Zeman se svým hostitelem, prezidentem Ivanem Gašparovičem. Oba státníci spolu hovořili o společné spolupráci obou zemí v rámci Visegrádské čtyřky, Evropské unie i NATO, vzájemných investicích mezi státy ale řeč přišla také sport.

 Zeman totiž vyslovil své při rozhovoru s Gašparovičem i následném setkání s médii přání, aby vznikla společná Česko-slovenská hokejová liga. „Já už asi šest let nabádám své české spoluobčany a zejména reprezentanty příslušných sportovních svazů, aby uvažovali o společné Česko-Slovenské nebo Slovensko-České, ono to je úplně jedno, hokejové lize,“ řekl Zeman s tím, že taková liga by mohla být nosným projektem, o kterém by měly oba státy v dohledné budoucnosti uvažovat. „Shodli jsme se, že pro fotbalovou společnou ligu zřejmě ještě nejsou vytvořeny vhodné podmínky,“ dodal dále Zeman zřejmě v narážce na nedávné korupční skandály a podezření.

Oba prezidenti také vyzvali k zlepšení dopravního spojení mezi oběma státy a intenzivnější spolupráci podnikatelů obou zemí. Zeman konkrétně nabádal k umožnění snadnější expanze úspěšných podniků z jednoho do druhého státu. Hlavy obou zemí se také shodli na vhodnosti případně spojit státní nákladní vlakové dopravce Česka a Slovenka, od čehož si slibují, že by sloučením vznikl silný evropský hráč. Gašparovič ale upozornil na to, že oni fakticky mohou v této otázce pouze nabádat vlády obou zemí.

Zeman se také při své návštěvě sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem. Šéf slovenského kabinetu hodlá podle úřadu vlády projednat se Zemanem možnosti prohloubení spolupráce obou zemí. Fico, jenž je také předsedou strany Směr-sociální demokracie, nedávno prohlásil, že Zeman má na Slovensku mnoho přátel a že veřejnost ho vnímá velmi pozitivně.

V pátek Zeman položením věnce uctí památku spoluzakladatele první Československé republiky Milana Rastislava Štefánika, sejde se s primátorem Bratislavy Milanem Ftáčnikem a návštěvu zakončí obědem s předsedou parlamentu Pavolem Paškou.
 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci