Umístění: Sport Motorsport Velká cena Brna překonala loňský rekord

Velká cena Brna překonala loňský rekord

O motocyklovou Grand Prix České republiky byl letos nečekaný zájem. I když pátek a sobota propršely, přišlo na brněnský Masarykův okruh za tři dny více než 239 000 lidí. Nedělní závody Mistrovství světa silničních motocyklů v Brně vidělo přímo na okruhu 146 133 diváků, tedy zhruba o pět tisíc více než v loňském roce. A to se přitom kvůli nepříznivému počasí a současně probíhající olympiádě očekávalo mnohem méně návštěvníků!

GP Brno

 

Brno získalo trofej za Grand Prix

Ještě před startem tréninkových jízd převzali zástupci brněnského okruhu ocenění Mezinárodní asociace jezdců (IRTA) „Trofej za nejlepší Grand Prix sezóny 2007“. Asociace každoročně uděluje tuto trofej okruhu, na kterém se jezdcům seriálu MotoGP nejvíce líbilo. Jezdci ocenili především technickou připravenost závodní dráhy, vysokou úroveň bezpečnosti jezdců i zázemí.
Automotodrom Brno byl v pořádání Grand Prix nejlepší již v letech 1999 a 2004. Hervé Poncharal, prezident IRTA, při předání ocenění uvedl: „V Brně nás vždy vítají s otevřenou náručí a trofej za nejlepší Grand Prix si rozhodně zaslouží. Pracovníci okruhu ze sebe vydají každý rok maximum, splní všechny naše požadavky a často je i překonají.“

Pešek čtrnáctý, Abraham nedokončil

V nejslabší třídě do 125 ccm se z prvního triumfu v životě nečekaně radoval osmnáctiletý Němec Stefan Bradl s Aprilií. V závodě čtvrtlitrů svedli velkou bitvu Španělé Debon a Alvaro Bautista s vedoucím jezdcem průběžné klasifikace Italem Markem Simoncellim. Trojice se v závodě střídala ve vedení, vítězství nakonec pro sebe urval Debon před svým krajanem Bautistou, na Simoncelliho zbylo třetí místo, přesto však uhájil celkové vedení v seriálu.
V této kubatuře měla svá želízka v ohni také Česká republika. Domácí miláček Lukáš Pešek vybojoval dva body za čtrnácté místo. Druhý Čech v závodě Karel Abraham upadl už ve třetím kole a závod nedokončil. Kvůli nehodě nedojel už sedmý letošní závod a zařadil se na první místo žebříčku nejčastěji padajících jezdců. V sezóně už spadl podle statistik celkem patnáctkrát. Mezi jezdci je v tomto ohledu „pilnější“ už jen Randy de Puniet v MotoGP.
Královskou třídu MotoGP suverénně opanoval Ital Valentino Rossi na Yamaze a v Brně triumfoval už pošesté. Vítězství mu doslova daroval jeho největší soupeř Australan Casey Stoner, kterému v sedmém okruhu v zatáčce podklouzlo kolo a skončil v kačírku, ze kterého se na závodní okruh již nevrátil. „Od prvního kola to bylo velmi těžké, protože Casey jel výborně. Myslím si, že kdyby nespadl, bylo by velmi těžké ho dojet,“ přiznal Rossi. „Motorka fungovala výborně, měl jsem i velmi dobré gumy, takže jsem si to užil,“ usmál se.
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci