Umístění: Videa

Charitativní akce u vánočního stromu

Strom splněných přání v Olympii 2007Postavení vánočního stromu ve větších městech je často spojeno s nějakou prospěšnou akcí. Můžou se pod ně nosit dárky pro děti z dětských domovů nebo přispět do kasičky na konkrétní sbírku. Tato novodobá tradice se u nás zrodila v Brně na náměstí Svobody. Tady totiž 13. prosince roku 1924 poprvé zazářil Vánoční strom republiky, pod kterým se konala sbírka na chudé a opuštěné děti. S nápadem přišel Rudolf Těsnohlídek, známý autor Lišky Bystroušky. Když jednou před Štědrým dnem našel v lese pod smrkem opuštěné promrzlé dítě, nemohl už nikdy zůstat k osudu takových dětí lhostejný. Rozhodl se pro charitativní sbírku – a na památku na onu událost ji zorganizoval před Vánocemi právě pod smrkem.

Skauti přivezou Betlémské světlo

Předávání Betlémského světla na brněnské radniciStejně jako vloni i letos do všech domovů v Česku před Vánoci míří Betlémské světlo. To, že se jedná o novodobou vánoční tradici ví dnes už každý. Doma ho každoročně mají nejen mladí a staří ale i celé rodiny s dětmi. Symbol Vánoc nemůže chybět u žádné štědrovečerní večeře, u tvoření atmosféry při rozdávání dárků, ani když s dětmi zapalujete svíčky ve skořápkách, které vyplouvají na svou cestu.

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista – Betlémě – k nám letos dorazí již podevatenácté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvaadvacáté výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů poprvé putuje v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Za ruštinou do Nižního Novgorodu

Školáci v NovgoroduStudenti EKO gymnázia Brno se jezdí zdokonalovat v ruštině do Nižního Novgorodu. Jejich škola se totiž zapojila do dotačního programu „Do světa“, který vyhlásil Jihomoravský kraj na výměnné studentské pobyty. V letošním roce zavítali brněnští studenti do Ruska již potřetí.

Strana 4488 z 4531