Brno, 14. dubna 2021 - Nadace Via reaguje na aktuální situaci, kdy děti a mladí lidé tráví hodiny před obrazovkami, izolovaní od svých vrstevníků, což se neblaze podepisuje na jejich zdraví a duševní pohodě. Mimořádně proto vyhlašuje výzvu Dobro-družné mikrogranty, které podpoří venkovní aktivity dětí a mládeže. Prostřednictvím malých grantů do výše 2 000 Kč mohou žáci druhého stupně základních škol a studenti středního stupně vzdělávání realizovat venku se odehrávající projekty dle vlastního výběru, a potěšit tak své kamarády, vrstevníky nebo sousedy. O podporu je možné žádat od dubna do listopadu letošního roku.
Mikrogranty od Nadace Via chtějí nalákat děti od obrazovek do přírody
Znojmo letos na svém území vysází sto tisíc stromů, zejména listnáčů
Znojmo, 14. dubna 2021 - Jaro symbolizuje pro Znojmo období revitalizace městské zeleně, výsadby stromů a zalesňování holin v lesích města. Znojmo prostřednictvím svých příspěvkových organizací plánuje vysázet letos více než 100 tisíc sazenic převážně listnatých dřevin. Dominovat bude dub letní. Nejvíce se bude zalesňovat v okolí Vranovské Vsi a Pavlic. S výsadbou město již začalo.
Na jihu Moravy se lidé se zapojili do sázení stromů na 482 místech
Brno, 14. dubna 2021 - Přes milion stromů, které rostou na 2 670 místech, eviduje Nadace Partnerství v databázi celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost. Do výsadbové výzvy s podporou Ministerstva životního prostředí, Nadace Tipsport a dalších desítek partnerů, která míří na desetkrát více stromů, se zapojily tisíce lidí také z Jihomoravského kraje. Místní na jihu Moravy uspořádali za dva roky 482 akcí.
Motýlů ubývá, může to hlavně automobilová doprava, průmysl či pesticidy
Brno, 13. dubna 2021 - Úbytek druhů i počtů jedinců hmyzu je závažný problém, který v posledních desetiletích akceleruje a současně signalizuje negativní změny v prostředí. Nejvíce postižené jsou rozsáhlejší městské a průmyslové aglomerace, pak následuje intenzivně využívaná zemědělská krajina. Podle Zdeňka Laštůvky z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně také záleží na tom, jak velké území hodnotíme, protože s rostoucí plochou je úbytek menší.
Kraj chce bojovat proti suchu výstavbou 800 nových vodních ploch
Brno, 13. dubna 2021 - Jihomoravský kraj obdržel seznam 800 lokalit, které mají potenciál zastavit vysychání regionu. Jde o místa, kde je možné vybudovat tzv. malé vodní plochy, typicky mokřady, biotopy nebo tůně se schopností zadržet vodu, která jinak každoročně odtéká pryč. Součástí analýzy společnosti Geotest byl dotazníkový sběr podnětů od starostů jihomoravských obcí, kteří pomohli identifikovat vhodná místa.
Mendelova univerzita vysadí ve svých lesích 350 tisíc stromů
Brno, 26. března 2021 – Situace v lesích na sever od Brna se postupně zlepšuje. Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny na jaře vysadí celkem 350 tisíc sazenic. Je to méně než ve stejném období loňského roku, kdy šlo na výsadbu půl milionu stromků. Podle univerzitních lesníků se počasí zatím vyvíjí velice dobře, půda má dostatek vláhy, což slibuje dobrou ujímavost sazenic.
Cestou k obnově našich lesů může být modřín, zaměří se na něj i brněnští vědci
Brno, 23. března 2021 – Vědci z několika institucí se zaměří na využití modřínu opadavého v českých lesích. Tuzemské lesy se mění v důsledku klimatické změny a s tím související kůrovcové kalamity. Odborníci modřín vnímají jako dřevinu, která může použitím správných lesnických postupů pomoci například i s obnovou holin po kalamitě a zvýšit životaschopnost, vitalitu a produkční potenciál lesů. Modřín má totiž hned několik výhod, rychle roste hlavně ve smíšených porostech, jejichž přednosti oproti monokulturám jsou evidentní v celé řadě oblastí, uvedl Jan Světlík z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně, který se na výzkumu vedeného Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti podílí.
Na obce i letos čeká v soutěži „Náš evropský projekt“ 200 tisíc Kč
Brno, 23. března 2021 - Nové hřiště pro děti, rekonstrukci obecního úřadu, novou silnici, vybudování knihovny, opravený kostel či záchranu lokálního biotopu. I takto rozdílné projekty mohou nyní obce hlásit do čtvrtého ročníku soutěže Náš evropský projekt. Stačí jediné – aby byl projekt spolufinancovaný z evropských fondů. Stejnou šanci uspět přitom mají všechny projekty bez ohledu na velikost. Cílem soutěže určené pro města, městské části a obce je i letos ocenit zajímavé projekty zrealizované na jejich území a podpořené z evropských fondů. O tom, kdo v soutěži uspěje, rozhodne v internetovém hlasování veřejnost. Tři vítězné obce si rozdělí celkem 150 tisíc Kč na uspořádání obecní slavnosti a speciální cena 50 tisíc Kč čeká na projekt s největším celkovým počtem hlasů.
Strana 25 z 140