Umístění: Společnost Zajímavosti

Kraj ocení dvě mistryně tradiční rukodělné výroby, za horňáckou výšivku a modrotisk

vysivka vysivaniBrno, 23. května 2023 - Tradiční jihomoravská řemesla a umělecké dovednosti stále žijí. A nyní jejich protagonisté dostanou i speciální cenu. Ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje pro rok 2023 získají Šárka Hlahůlková z Velké nad Veličkou za horňácké výšivky a Gabriela Bartošková ze Strážnice za práce v modrotisku. Slavnostní předání proběhne 29. srpna v Kyjově.

Jižní Morava má 23 přihlášených projektů v Adapterra Awards

krajina potok stromyBrno, 21 dubna 2023 – Zvyšování teploty, vlny veder, přehřívání měst, častější období sucha, ale i náhlé přívalové srážky jsou problémy související s klimatickou změnou, na něž si budeme muset zvyknout a zároveň se na ně lépe připravit. Celostátní soutěž Adapterra Awards, kterou letos již po páté pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting, oceňuje adaptační projekty na měnící se klimatické podmínky.

O soužití velkých šelem a lidí napříč Karpaty usiluje nový projekt MENDELU

rys ostrovid karpaty mendeluBrno, 19. dubna 2023 - Mendelova univerzita v Brně zahajuje nový mezinárodní projekt Interreg Central Europe - LECA, který podpoří soužití lidí a velkých šelem v oblasti Karpat. Projekt cílí na sladění mezinárodního monitoringu šelem, předcházení konfliktům šelem s lidmi a prevenci pytláctví. Dalšími zeměmi, které budou kromě České republiky na projektu LECA spolupracovat, jsou Slovensko, Maďarsko, Polsko, Slovinsko, Rumunsko a Ukrajina.

Žebětín bude mít nový parčík a vyčistí rybník

rybnicekBrno, 18. dubna 2023 – Brňané se mohou těšit na příjemné posezení, ze kterého budou moct z výšky shlédnout na Žebětín i Kamechy. Díky příspěvku z dotačního titulu „Nové parky pro Brno“ vznikne parčík U hájovny. Radnice také zpracovává projekt na odbahnění a vyčištění rybníka. Radnici MČ Brno-Žebětín se úspěšně podařilo zažádat i o dotaci 2,6 milionů korun v rámci titulu „Nové parky pro Brno“. Finance poputují do nového parčíku U hájovny, který bude situován v horní části obce ve svažitém terénu.

Sůl z arktických ledů může ničit ozon. Jak vzniká, objasnili brněnští vědci

antarktida ilustracni fotoBrno, 11. dubna 2023 - Jsou tak miniaturní, že jsou lidským okem neviditelné a zároveň tak lehké, že se mohou volně vznášet ve vzduchu. Jejich vliv na počasí, klima a atmosféru je však velmi významný a na svědomí mají mimo jiné i ničení ozonu či přeměnu rtuti v životním prostředí na jedovatější formu. Řeč je o slaných mořských aerosolech vznikajících ze slaného ledu v polárních oblastech.

Nejlepší obecní internetové stránky v kraji má Znojmo a Vranov nad Dyjí

internet prohlizec webBrno, 11. dubna 2023 - Webové stránky Znojma a Vranova nad Dyjí dominovaly letošnímu krajskému kolu soutěže Zlatý erb. Jihomoravské výsledky jubilejního 25. ročníku pořadatelé ze společností Český zavináč a Triada vyhlásili 11. dubna v prostředí zastupitelského sálu brněnského sídla krajského úřadu. Znojmo zvítězilo v kategorii obcí s rozšířenou působností (ORP), stránky městyse Vranov nad Dyjí porotci nejlépe ohodnotili mezi obcemi a spolu s Ivančicemi získaly také Cenu veřejnosti.

Na jižní Moravě vznikne 13 bytů zvláštního určení pro sociálně potřebné

vozickarka doma bytBrno, 6. dubna 2023 - Již podruhé vypsal Jihomoravský kraj dotační program na výstavbu bytů zvláštního určení. Radní schválili na svém jednání ve středu 5. dubna částku ve výši 15,8 milionu korun pro celkem 13 projektů. Ty mají pomoct zajistit a zkvalitnit bydlení osob v nepříznivé sociální a zdravotní situaci. Vše musí ještě potvrdit dubnové zastupitelstvo. Dotační program na období 2023 - 2024 je zaměřený jednak na přípravu projektové dokumentace, jednak na realizaci nových staveb nebo rekonstrukci stávajících objektů, kde vzniknou obecní byty k bydlení potřebným občanům.

Trafostanice vzniklé po tornádu zdobí folklorní motivy

trafostanice egd folklorBrno, 26. března 2023 - Třináct kioskových trafostanic, které byly postaveny v rámci budování nové elektrické sítě v obcích poškozených tornádem na jižní Moravě, zdobí od začátku března street artové malby. Ty nechala na stěny svých objektů namalovat distribuční společnost EG.D, která patří do skupiny E.ON. Motivy na obrázcích odrážejí folklor regionu Podluží.

Strana 1 z 129