Umístění: Společnost Zajímavosti 180 mrtvých. Hodonín uctil památku obětí spojeneckého bombardování před 79 lety

180 mrtvých. Hodonín uctil památku obětí spojeneckého bombardování před 79 lety

Hodonín, 21. listopadu 2023 - Položením květin u pamětní desky na budově radnice a minutou ticha ve 12.25, tedy v čase kdy 20. listopadu před 79 lety dopadla na Hodonín první letecká bomba, představitelé města vzpomněli na tragické chvíle při bombardování města a uctili jeho oběti. Při leteckém náletu spojeneckých letadel na hodonínské nádraží tehdy během sedmi minut dopadlo na město více jak 450 bomb. O život přišlo na 180 osob, bez přístřeší zůstaly asi tři tisíce lidí a 1035 domů bylo poškozeno. Tragickou událost a osudy obětí připomíná pamětní deska na budově radnice.

hodonin bombardovani

 

Velení Středomořských spojeneckých leteckých sil (MAAF) naplánovalo na den 20. listopadu 1944 útok na rafinérie Blechhammer – jih. Bohužel během letu zasáhlo americké letouny nepříznivé počasí, které se směrem na sever zhoršovalo. Část letounů hlavní cíl nemohla nalézt a při zpátečním letu na Moravu dostaly rozkaz bombardovat náhradní cíle - seřazovací nádraží v Brně, Baťovy závody ve Zlíně, nádraží v Břeclavi, ale také nádraží v Hodoníně. Pouhých sedm minut stačilo, aby Hodonín zažil nejtragičtější chvíle svých dějin.

Na první okamžiky onoho dne později vzpomínal hodonínský kronikář Vladimír Novák: „…V pondělí 20. listopadu 1944 zažil Hodonín letecký útok a bombardování americkými bombardovacími letadly z italských základen…Velké svazy vracely se přes nás přesně v poledne ve 12 hodin. Potom kolem 12.15 hod. rachotivé a bzučivé hučení leteckých motorů bylo téměř nepřetržité. Letadla letěla vysoko nad lukami směrem k Brnu, v jiném směru zase jiná od Brna a ještě jiná od Přerova. Nato další svaz letěl od Brna. Byl jsem právě u oběda, když ve 12.25 hod. spadla na Hodonín prvá razie bomb, někde na západním obvodu města. Letadla jsem od domu neviděl, chviličku bylo ticho, jen hučení motorů od západu k nám doléhalo, a pak to peklo začalo. Sběhl jsem rychle se ženou do sklepa. Ta se třásla na celém těle jak osika, bylo to boží dopuštění. Bomby kvílely a svištěly vzduchem, hukot a rachot burácel kolem strašlivou silou. Zdálo se nám, že bubínky nám prasknou, zdálo se nám, že je to právě nad námi, že celá ulice se řítí, že jsme zasypáni, že strop sklepu to nevydrží, že při každé další rachotivé ráně se zřítí. O 12.32 hod. dopadla s rachotem poslední bomba. Setrval jsem ještě chvíli ve sklepě, pak vyběhl jsem ven, obhlédnout situaci. Tedy nebyli jsme zasypáni a celá ulice stojí. Nebylo to u nás, ale tam na západě nad střechami stojí zlověstné černé husté sloupy dýmu…“ (Hodonín ve válce a okupaci v letech 1939-1945, kolektiv autorů, Město Hodonín 2005, str. 142 až 150).

Následky leteckého bombardování byly tragické. Nálet si vyžádal celkem 180 obětí na životech. Tragický nálet vyvolal v okolních obcích vlnu velkého soucitu a z řady obcí přišla i materiální pomoc. Obětem pak byl vypraven v pátek 24. listopadu oficiální pohřeb na místním hřbitově.

Zdroj a foto: Hodonin.eu


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci