Umístění: Společnost Zajímavosti Brno: Muslimové otevřou na čtyři dny svou mešitu pro křesťany i nevěřící

Brno: Muslimové otevřou na čtyři dny svou mešitu pro křesťany i nevěřící

Brno, 22. června 2010 (MEDIAFAX) - Brněnští muslimové otevřou na čtyři dny svou mešitu pro zájemce z řad veřejnosti. V pondělí to řekl předseda Islámské nadace v Brně Muneeb Hasan Alrawi s tím, že lidé se mohou přijít podívat do jindy uzavřených prostor muslimského svatostánku ve Vídeňské ulici od soboty do úterka.

Mesita_Brno250

 
Podle Alrawiho se rozhodli muslimové otevřít svoji modlitebnu na oslavu 12. výročí od chvíle, kdy v Brně zahájila činnost první islámská mešita v České republice.

"Otevření mešity se pro nás tehdy stalo symbolickým vyjádřením vstřícnosti tolerantní a nábožensky rozmanité společnosti na jižní Moravě," řekl s tím, že muslimská obec považuje Brno za nejtolerantnější město v České republice.

Podle Alrawiho se členové Islámské nadace v Brně snažili o konstruktivní dialog a pozitivní vztahy s většinovou společností dlouho před otevřením své první mešity. "I když bylo mnohdy únavné lidem neustále opakovat, že se brněnští muslimové distancují od násilí a netolerance a cílem brněnských muslimů je podpora občanské a tolerantní společnosti, vydrželi jsme to a dnes máme za sebou již skoro dvacet let existence Islámské nadace v Brně," řekl Alrawi. Dodal, že na vlastní oči zároveň pozoruje stále se lepšící vztahy mezi islamisty a nemuslimskou společností.

Samotnou mešitu islamisté podle Alrawiho otevřeli proto, aby plnila potřeby rozrůstající se muslimské menšiny v Brně. "Kromě islámu se uvnitř ale vždy našel prostor pro pořádání diskuzí, přednášek a výstav určených pro širokou veřejnost obyvatel jižní Moravy," poznamenal předseda muslimské obce.

V prostorách mešity se například pravidelně pořádají akce "mezináboženského" dialogu. "Naši členové se účastní projektů integrace přistěhovalců do české společnosti. Pro víc jak deset tisíc studentů jsme od otevření svatostánku připravili krátké přednášky a diskuze o muslimech a jejich životě, podíleli jsme se na divadelní inscenaci Identita: Náš islám," vyjmenoval Alrawi muslimské aktivity vůči majoritní společnosti.

Členové brněnské muslimské obce se podle svého představeného rovněž významně podíleli na osvobození unesených českých novinářů v Iráku v roce 2004, pomáhali českým firmám v podpoře exportu do muslimských zemí, a byli nápomocni i poradenstvím v otázkách práce s muslimskou menšinou.

V České republice žije odhadem 10 až 12 tisíc muslimů. Zhruba polovina z nich se koncentruje v Praze. Menší komunity muslimů obývají Teplice, Brno, Plzeň a Hradec Králové. V jiných městech žijí pouze jednotlivé rodiny. Praktikujících muslimů, kteří tvoří jádro komunity a aktivně se podílejí na činnostech ve prospěch obce, je pouze menšina.

Českých konvertitů je asi 400, druhou skupinu tvoří cizinci s českým občanstvím, kteří do tehdejšího Československa přijeli v 70. a 80. letech v rámci studentské výměny. Nejpočetnější skupinou jsou studenti a podnikatelé s povolením k trvalému nebo dlouhodobému pobytu, kteří sem dorazili po sametové revoluci v roce 1989. Národnostní složení českých muslimů je velmi pestré, většinu tvoří lidé arabského původu, dále muslimové z Balkánu, Turci, Pákistánci nebo Čečenci. Kromě nich je na území Česka i několik tisíc žadatelů o azyl.

Dny otevřených dveří se v mešitě ve Vídeňské ulici uskuteční od soboty 26. června do úterý 29. června. První dva dny bude modlitebna otevřena od devíti do 18 hodin, po neděli pak vždy od 16 do 19 hodin.

Jiří Nováček

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci