Umístění: Společnost Zajímavosti Dobrovolníci v Příměticích vysázeli 9 500 sazenic stromů a keřů nového lesoparku

Dobrovolníci v Příměticích vysázeli 9 500 sazenic stromů a keřů nového lesoparku

Znojmo, 26. dubna 2022 - Veřejnost pomohla v sobotu 23. dubna vysázet zcela nový lesopark v Příměticích, městské části Znojma. Téměř 200 dobrovolníků zde v průběhu šesti hodin vysázelo na 9 500 sazenic stromů a keřů pod odborným dohledem zaměstnanců Městských lesů Znojmo. „Děkujeme všem, co přiložili ruku k dílu,“ děkuje starosta města Znojma Jakub Malačka. Po celý den vládla na akci příjemná atmosféra. „S pomocí veřejnosti se nám podařilo na více než 3,4 hektarech vysázet na 9 500 sazenic stromů a keřů. Zalesnili jsme tak více než dvě třetiny celé plochy nového lesoparku,“ popisuje starosta. Zbývající část přibližně 5 000 sazenic zasází zaměstnanci Městských lesů Znojmo na dalších dvou plochách o velikosti 1 hektaru.

znojmo vysadba stromu primetice dobrovolnici

 

Akci organizovalo město pod záštitou projektu Zdravé město Znojmo spolu s Městskými lesy Znojmo. Hlavním partnerem zalesňování je znojemská firma Nevoga s.r.o., která na výsadbu přispěla částkou 500 tis. korun. „Naše poděkování patří nejen Zdravému městu Znojmu, které naplňuje principy trvale udržitelného rozvoje, ale také všem, kteří se v sobotu do výsadby nového lesoparku sami aktivně zapojili. I my jsme s rodinou přišli zasázet asi 200 stromů a moc se nám to líbilo,“ říká Petr Pokorný, prokurista společnosti. Cílem akce bylo založit zcela nový lesopark a přeměnit tak část ryze zemědělské krajiny ve zdravý prostor pro odpočinek, který bude prospěšný pro další generace.

Zalesňování odstartovalo v 9:00 hodin na polích mezi sídlištěm v Příměticích a obchvatem. Pro dobrovolníky bylo připraveno potřebné nářadí a pracovní rukavice. SDH Přímětice se navíc postaral o přípravu menšího občerstvení v podobě teplých a studených nápojů. Každý dobrovolník měl také možnost opéct si zdarma špekáček. Pro děti byl připraven dětský koutek pod taktovkou Gymnázia, Střední pedagogické školy, Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Znojmo (dále GPOA). „Bylo skvělé sledovat, že dorazily celé rodiny. Děti jsou tak vedeny k dobrému vztahu k přírodě. Mám radost, že lidem na zeleni záleží stejně jako nám,“ pochvaluje si starosta Jakub Malačka.

Akce byla zakončena v 15:00 hodin. „Moc děkujeme všem partnerům, kteří nám pomohli s organizací celé akce. Bez této spolupráce by se nám nepodařilo akce takového rozsahu organizovat,“ poděkoval závěrem Jakub Malačka.

Druhová skladba při výsadbě byla bohatá. Vysázeny byly sazenice stromů: dub letní, dub zimní, dub cer, javor mléč, javor babyka, jeřáb břek, lípa srdčitá, hrušeň planá, jabloň lesní, třešeň ptačí, habr obecný, jírovec maďal, vrba jíva, moruše bílá, kdouloň obecná, jeřáb oskeruše, jeřáb ptačí. Sazenice keřů: klokoč zpeřený, zimolez obecný, brslen evropský, trnka obecná, ptačí zob, kalina obecná, hloh jednosemenný, pámelník bílý, dřišťál thunbergrův, tis obecný a růže šípková. Součástí lesoparku je i Alej zamilovaných. V ní bylo vysázeno na 88 třešní, které si lidé měli možnost adoptovat.

Zdroj a foto: znojmocity.cz


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci