Umístění: Společnost Zajímavosti Domov Narnie v Morkůvkách slaví 25 let

Domov Narnie v Morkůvkách slaví 25 let

narozeniny dortMorkůvky, 5. září 2017 - Domov Narnie v Morkůvkách, skutečná pohádková země pro děti a mládež s těžkým mentálním nebo kombinovaným postižením, slaví čtvrtstoletí své bohulibé činnosti. V denním a týdenním stacionáři poskytuje handicapovaným ubytování a podporu, která jim pomáhá co nejlépe fungovat ve společnosti, umožňuje jim vzdělání v sousední speciální škole a spolu s jejich rodinami, školou a odborníky rozvíjí jejich soběstačnost.

Všechny děti mají tak závažná postižení, že rodiče měli problém najít pro ně vhodné zařízení s individuální péčí. „V Narnii máme děti nejen z blízkého okolí, ale třeba i z Brna a jednoho klienta rodiče od pondělí do pátku vozí až z Napajedel. Blíž prostě nic nenašli,“ uvedla vedoucí domova Veronika Prantlová.

Za 25 let existence Narnií prošlo 25 dětí, nyní je jich tam 15, 10 v týdenním a 5 v denním stacionáři. Byla a je pro mnoho klientů startovacím místem. Plynule totiž přecházejí do dalších domovů v Brumovicích. Do Mirandie pro mladé klienty (5 klientů) a dospělí pak do Arkénie (3).

„Jedním z nejkrásnějších okamžiků bylo otevření nové přístavby se 7 ložnicemi týdenního stacionáře v listopadu 1997. Naopak nejdramatičtější událostí byl požár této přístavby 29. ledna 2002, kdy kompletně vyhořelo 2. patro včetně střechy. Nikomu se naštěstí nic nestalo,“ vzpomíná Petr Hejl, ředitel střediska Betlém Diakonie českobratrské církve evangelické, které Narnii provozuje.

O bezvadný chod zařízení se dosud staralo 50 pracovníků. Momentálně je jich 13 a 3 další jsou na mateřské dovolené. Už 17 let se děti vzdělávají přímo v Morkůvkách na odloučeném pracovišti Základní a Praktické školy v Hustopečích.

Krušné i veselé počátky si v Domově Narnie připomenou v sobotu 9. září od 14 do 19 hodin. Součástí je bohoslužba, prohlídka a loutkové divadlo pro děti. Harmonogram oslavy najdete na webu betlem.org.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci
Inzerce