Brno, 6. února 2013 - Nezisková organizace ASEKOL vyhlásila již šestý ročník grantového řízení Fondu ASEKOL. Letos fond naváže na téměř 200 projektů, mezi něž v minulých letech rozdělil skoro 13 milionů korun. V Jihomoravském kraji dosud podpořil 17 projektů. Fond ASEKOL v tomto roce vybraným projektům, které se zaměřují na sběr a recyklaci elektrozařízení, rozdá dotace v hodnotě 2 milionů korun. Obce, kraje, nevládní neziskové organizace a provozovatelé sběrných dvorů mohou o podporu žádat do 29. března 2013.
Zájemci o dotaci mohou posílat své přihlášky během února a března 2013 na adresu sídla společnosti ASEKOL. Přihlášky se podávají pomocí formuláře „Přihláška do grantového řízení“, který je k dispozici spolu s doplňujícími informacemi na internetových stránkách organizace v sekci Fond ASEKOL. V květnu proběhne vyhodnocení přihlášek a od června bude možné uzavírat konkrétní darovací smlouvy.
Fond ASEKOL rozdělí dotace ve třech programech. „Tematické okruhy zaměřené na osvětu, rozšíření či rekonstrukci sběrných míst zaručují, že fond pomůže v různých oblastech zpětného odběru elektra,“ říká Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL. „Cílem je přispět k ochraně životního prostředí podporou rozličných projektů, které o ni dlouhodobě usilují. Stejně jako každý rok věříme, že se přihlásí množství zajímavých projektů, kterým usnadníme cestu ke společnému cíli,“ dodává.
Zřizovatel fondu – nezisková organizace ASEKOL očekává, že podpořené projekty budou realizovány do konce roku 2013. „Při vyplňování přihlášky doporučujeme dbát především na dodržení formálních náležitostí a základních parametrů. V minulosti nejčastěji docházelo k chybám při dodržování minimálního podílu spolufinancování ze strany žadatele,“ upozorňuje Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.
Fond ASEKOL navazuje na pětiletou tradici, během níž v Jihomoravském kraji podpořil 17 projektů. „V loňském ročníku hledala pomoc především města, obce a provozovatelé sběrných dvorů, zaznamenali jsme však i několik žádostí neziskových organizací. Nejčastější požadavek se loni týkal zabezpečení sběrného dvora, a to zejména prostřednictvím kamerového systému,“ říká Ansorgová. Z loňského řízení v Jihomoravském kraji osmičlenná Rada Fondu ASEKOL vybrala 5 projektů. Mezi ně pak rozčlenila téměř 220 tisíc korun, které subjektům výrazně usnadnily realizaci plánovaných projektů či zaplacení již realizovaných projektů.
Vypsané programy:
- Intenzita – cílem je vytvořit nebo zvýšit počet sběrných míst v konkrétní lokalitě, popřípadě i zlepšit jejich dostupnost.
- Rekonstrukce – je zaměřen na kvalitu sběrných míst z hlediska zvýšení kapacity, jejich rekonstrukce nebo zlepšení vybavení.
- Osvěta – je zaměřen na vzdělání a osvětu v oblasti problematiky zpětného odběru a recyklace elektrozařízení.
Zdroj: ASEKOL