Zubr byl naposledy v Hodoníně před deseti lety, kdy uhynul samec Kája a později i jeho partnerka Zuzana. "Tehdy chov zubrů nadlouho skončil," uvedla Mikulicová.
Změnil to pár zubrů z jihočeského Ranče Větrovy. "Přes někdejšího ředitele chomutovské zoo Přemysla Rabase jsem se seznámil s ředitelem Ranče Větrovy, který zubry chová a nabízí. Okamžitě jsme se domluvili a dnes už si zubři pomalu zvykají na nové prostředí v naší zoo," řekl hodonínský zoolog Jaroslav Hyjánek.
Zubří pár je v části zahrady, kde dříve žili mufloni. "Nově jsme museli udělat oplocení s elektrickým ohradníkem, protože mohutný zubr s váhou více než jednu tunu by snadno mohlo plotem proniknout mezi návštěvníky," vysvětlila mluvčí s tím, že bylo také nutné zrekonstruovat polorozpadlou stáj a vytvořit oddělovací dvoreček.
Vedení zoo plánuje doplnit zubří expozici jiným evropským druhem kopytnatců. V budoucnu by tak k páru mohli přibýt kozorožci nebo kamzíci.