Umístění: Společnost Zajímavosti I půl roku po tornádu Nadace Via pokračuje v pomoci poškozeným domácnostem

I půl roku po tornádu Nadace Via pokračuje v pomoci poškozeným domácnostem

Brno, 27. prosince 2021 – V posledních týdnech před Vánoci vyplatila Nadace Via dalších 341 příspěvků v celkové hodnotě 18,1 milionu korun. Podpora z grantové výzvy, na které Nadace Via spolupracovala s Člověkem v tísni, je tentokrát určena na opravu dílen a provozoven, obnovu zahrad nebo vinic. V předchozích dvou kolech směřovaly prostředky ze sbírky hlavně na přímou pomoc domácnostem, tentokrát příspěvek získali ti, kterým tornádo poškodilo zázemí pro drobné podnikání nebo zájmovou činnost.

tornado strom zlomeny

 

„Na jaře jsem se pustil do přestavby prostor pro novou pálenici. Před otevřením přišlo tornádo a byl jsem znovu na začátku. Díky příspěvku od Nadace Via můžu pálenici opravit a znovu otevřít,” popisuje pan Milan z Mikulčic. Finanční prostředky obyvatelé z poškozených vesnic využijí například na opravu poškozené elektroinstalace v dílně, nových ovocných stromků nebo na nákup sazenic vinné révy. „Naším cílem je obnovit na Jižní Moravě běžný život ve všech jeho podobách. Zničením dílen a provozoven přišli lidé o možnost výdělku či přivýdělku, jejich sousedé zase o cenné služby a produkty,” vysvětluje ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco. „Navíc touto grantovou výzvou naše práce nekončí. Na Moravě zůstaneme i v roce 2022.“

Na začátku nového roku plánuje Nadace Via vyplatit poslední příspěvky nejvíce postiženým domácnostem, u kterých škodu nepokryly výplaty z předchozích kol. “Cílem je, aby se všichni mohli navrátit domů a postavit se na vlastní nohy a zároveň byla pomoc spravedlivá a účinná. K tomu potřebujeme získat přímo od postižených rodin konkrétní informace o případných pojistkách nebo o udělení podpory ze státních programů pomoci, které nejsou ještě všechny uzavřené,” dodává Zdeněk Mihalco. V jarních měsících 2022 spustí Nadace Via také další grantovou výzvu, která se zaměří na obnovu veřejných prostranství, míst k setkávání nebo veřejné zeleně.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci